Bugün 14 Mart Tıp Bayramı

Türk Sağlık-Sen 14 Mart Tıp Bayramı basın açıklaması:

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Sağlık çalışanlarının en mutlu olması ve coşkuyla kutlamaların yapılması gereken bir gün. Fakat bu bayram bizim için ancak sözde bir bayram oluyor. Yetkililer sorunları çözüp, sağlık çalışanlarına bayram ettirmek yerine kuru laflarla bayramı kutluyor ve geçiştiriyorlar. Sığ kutlama mesajlarına mahkûm edilen bu bayramda biz haklı taleplerimizi gür bir sesle duyurmak adına bugün alanlara çıktık.

14 Martta yaptığımız bu eylemde çağrımız sağlık çalışanları için sorunlar yumağı haline gelen Performansa dayalı döner sermaye sistemini düzeltilmesidir. Doktorundan, Hemşiresine, Ebesinden, Sağlık Teknisyenine, Memurundan Hizmetlisine kadar sağlık kurumlarında hizmet veren tüm çalışanlar bu sistemden yakınmaktadır. Sendika olarak yaptığımız bir ankette performansa dayalı döner sermaye sistemini çalışanların yüzde 75.8’inin uygulamayı haksız ve adaletsiz bir uygulama olarak nitelendirmeleri sorunu açıkça ortaya koymaktadır.

Bu sistemin düzeltilmesini beklerken yapılan her yeni uygulama ile başka mağduriyetlerin ortaya çıkması bu durumu vahim boyutlara taşımıştır. Artık performansa dayalı döner sermaye sistemine bir neşter vurmanın zamanı gelmiştir. Sistem artık sorunlar ve haksızlıklar sistemi adını almıştır. Aynı kadroya sahip aynı işi yapanlar arasında bile ayrımcılık yapan sistem adaletsizlikte sınır tanımamaktadır.

Sağlık çalışanları arasında böyle bir adaletsizlik yapan sistemde, diğer kamu görevlilerin aksine sağlık çalışanlardan vergi alınması ayrı bir haksızlıktır. Kamuda hiçbir kurumda ek ödemelerden vergi kesilmezken, sağlık çalışanlarının döner sermayelerinden vergi kesintisi yapılmaktadır.

Döner sermayeleri elinde oyuncak yaparak her gün farklı bir oyun kuran Sağlık Bakanlığı'nın bu tavrı gelir gider hesabını döner sermayeye göre ayarlayan, kredi çeken, taksit ödeyen çalışanları ekonomik sıkıntıya sokmuştur. Bu haliyle sağlık çalışanlarını geçim derdi yaşatan döner sermayelere emeklilikte ise adeta çalışanlara zindan hayatı yaşatmaktadır. Çünkü döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle sağlık çalışanları emekli olduklarında gelirlerinin yüzde 50'den fazlasını kaybetmektedirler. Sağlık çalışanları geçinememe korkusuyla emeklilikte de çalışmak zorunda kalmaktadırlar.

Tüm bu sorunların kaynağı olan performansa dayalı döner sermaye sistemi artık içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Bir an önce sisteme tedavi şarttır. Sistemde sağlık çalışanlarının beklediği ve istediği şu değişiklikleri yapmanın zamanı gelmiştir. Adil, hakkaniyet ölçülerine uygun, çalışanlar arasında haksızlığa yol açamayan bir döner sermaye sistemi kurulmalıdır. Sağlık kurumlarında görev yapan sağlık çalışanlarının döner sermaye ek ödemeleri iyileştirilmelidir.

Tüm sağlık çalışanlarının döner sermaye gelirleri emekliliğe yansıtılmalıdır. Hekimlerden aylık kesilen 800-1000 TL emeklilik kesintisi ve diğer personelede yansıtılacak olan emeklilik keseneği tutarı genel bütçeden ödenmelidir. Sağlık kurum ve kuruluşlarında alınan döner sermaye ek ödemelerinden gelir vergisi kesilmemelidir.

Döner sermaye ödemelerini azaltan mevzuat değişiklikleri iptal edilmelidir. Kalite denetimlerinde düşük puan alan hastanelerde özellikle çalıştığımız hastanede gelir tavan yapmış ama bizlere hala tabandan ödeme yapılarak ciddi maddi kayıplara yol açarak, sorumlulukları olmadığı halde çalışanların döner sermaye ödemelerinin düşürülerek cezalandırılmalarına yönelik işlemin sonlandırılmalıdır.

Tüm bu talepler sistemi rahatlatacak ve sağlık çalışanlarını memnun edecek uygulamalar olacaktır. Sağlık Bakanlığı bir tıp bayramından söz edecekse bu düzenlemeleri hayata geçirmeli çalışanları sevindirmelidir. Aksi takdirde sağlıkçının bayram yapacak ve kutlayacak hali yoktur.  Sorunların çözüldükten sonra gelecek yıl gerçek anlamda bir tıp bayramı kutlamayı arzu ediyor ve tüm sağlık çalışanlarından güzel günler için verdiğimiz mücadelede yanımızda olmalarını istiyoruz.

Memur tarihinde ilk kez zam alınması gereken tarihin üzerinden aylar geçmesine rağmen zam alınamamıştır. Burada yapılan basın açıklamasına katılmayıp her zamanki gibi Sağlık çalışanlarını yalnız bırakan güdümlü yetkili Sağlık Sendikasını da kınıyorum.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
14 MartTıp Bayramı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.