Dr.Yüksekbilgili: Değişime ayak uyduran kazanır

Bartın Aktif İşadamları Derneği (BAKİAD) tarafından ‘Satış ve Pazarlama Yönetimi’ konulu eğitim semineri düzenlendi. Yöndem Danışmanlık Firması iş birliği ile BAKİAD tarafından düzenlenen Satış ve Pazarlama Yönetimi Eğitim Seminerini Pazarlama Danışmanı ve Eğitmen Dr.Zeki Yüksekbilgili verdi. Bartın TSO Salonunda gerçekleştirilen seminere BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, BAKİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Çelikkaya, Yaşar Bahçıvan, Sefai Cesur, Genel Sekreter Hasan Önder, Yöndem Danışmanlık Firması sahibi Ali Can, işadamlarıyla birlikte firmaların satış ve pazarlama departmanı sorumlularından oluşan 45 kişi katıldı.

Satış ve Pazarlama Yönetimi Eğitim seminerinin açılış konuşmasını yapan BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, derneklerinin Anadolu İşadamları Federasyonu (ANFED) ve Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)’a üye olduğunu belirterek dernek faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Ekonomik kriz dönemlerinde bile satış ve pazarlama alanında tecrübeli ve kalifiye elemanların aranır olduğunu dile getiren Dikyurt, “Satış ve pazarlama işletmelerin her zaman önceliklerindendir. Globalleşen dünyada ve teknoloji çağında işadamlarımızın, işletmelerimizin değişime ayak uydurabilmeleri gerekmektedir. BAKİAD olarak gerek üyelerimize gerekse ilimizdeki işadamı ve sanayicilerimize yönelik bilgilendirici ve eğitici programları düzenlemekten mutluluk duymaktayız. Düzenlemiş olduğumuz satış ve pazarlama yönetimi eğitiminin de faydalı olacağını düşünmekteyiz. Önümüzdeki günlerde bu tür bilgilendirici etkinliklerimiz devam edecektir” dedi.

ARTIK ÜRETMEK DEĞİL, PAZARLAMA DEĞERLİ

Satış ve Pazarlama Yönetimi Eğitim Seminerini sunan Dr.Zeki Yüksekbilgili seminerinin pazarlama bölümünde yeni ekonomi, piyasaların bu günü, pazarlama nedir? Pazarlama ne değildir? Delik kova ve pazarlama, kırık camlar teorisi, müşteri kimdir? Müşteri ne ister? Farklılaştırma stratejileri, müşteriler neden bizden tekrar satın almaz şeklinde konuları slayt ve örneklerle anlattı.
Seminerin satış bölümünde ise, satış nedir? Satışın gerçek anlamı, alıcıda ve satıcıda olması gerekenler, satışın bilimsel yanı, dinlemeyi engelleyen tutum ve davranışlar gibi konular üzerinde duran Dr.Yüksekbilgili artık üretmenin değil pazarlamanın değer kazandığını söyledi.

Dünyanın sürekli yenilendiğini ve değiştiğini yeni dünya düzeninde ürünlerin alternatifinin çok olduğunu değişimin karşısında firma ve işletmelerin muhakkak bir şeyler yapmaları gerektiğine dikkat çeken Yüksekbili, “İnovasyon, yenilik, çağa ayak uydurma, yeni dünyada ayakta durmanın yolu değişime ayak uydurmaktan geçer. Değişime ayak uydurabilen işletmelerimiz kazanır. Bugünün dünyası e ticarete gidiyor. E ticaretin içinde yer alınması gerekir. Reklamlarla barışmanın yolunu bulmalıyız. Reklamın amacı sadece satış değildir, bir çok amacı vardır. Reklam eşsiz bir araçtır, internet medyasında reklamı düşünün, arama motorlarında firmanız nerede yer alıyor? Yeni çağın çalışanlarının özellikleri arasında hayal gücü, merak, özgüven ve başarı odaklı olmak vardır” dedi.

KENDİNİZİ MÜŞTERİ GİBİ ARAYIN

En küçük sorunlara ve kural ihlallerine öncelik vererek çok daha büyük sorunların çözülebileceğini ifade ederek ‘Kırık Camlar’ teorisini anlatan Dr.Zeki Yüksekbilgili, “İşinizde ya da çalıştığınız şirkette, önemsiz görünen sorunları hızla çözmeniz, benzeri hataların tekrarlanmasını ve bu ufak sorunlardan güç alan daha büyüklerinin oluşmasını önleyecektir. Eğer detaylara önem vermezseniz, detaylar tüm işinizin yok olmasına sebep olabilir. Bu kırık cam, kötü bir “Alo” sesi, feci tasarlanmış bir kart, başarısız bir satış elemanı, önemsemez bir işçi olabilir. Bu detaylar, işletmenizin kırılmasına yol açabilir. Bu nedenle öncelikle kendimizdeki kırık camları tespit edebilmemiz için kendimizi müşteri gibi aramalıyız. Acaba müşterilere farkında olmadan ne güçlükler çıkarıyoruz? Bazen kurduğumuz sistemler satışın önüne engel olup satışı öldürebilir, işletmelerimizdeki sistemimizin satışa, pazarlamaya etkisi nedir? Gerçek hedef kitleye mi satış yapıyoruz, hedef kitlemiz kim? Yanlış rekabete odaklanmak gibi önemli hususları gözden geçirmeliyiz. Kırık camlarımız nelerdir sorusuyla ilgilenip işimize sahip çıkmalıyız”

ZAMAN VERİ MADENCİLİĞİ ZAMANIDIR

Satış ekibinin elindeki verilerin şirketin verileri haline gelmesi gerektiğinin altını çizen Dr.Zeki Yüksekbilgili, “Zaman veri madenciliği zamanıdır, işletmeler ara sıra müşterileriyle ilgili veri toplamaları gerekir. Hedef kitlemizin alışkanlıkları nelerdir? Her veri önemlidir. Büyük marketlerdeki raf düzeninden, raf aralığından, neyin nerede olması standartının yakalanması elde edilen veriler ışığında gerçekleşmiştir. Pazarlama biraz matematikseldir, matematik için de veri sahibi olmak ve elde edilen verilerin yazılı, çizili hale getirilmesi gerekir. Pazarlama satış değildir, pazarlama şirketin bir bölümü değildir. ‘Pazarlama, pazarlama departmanına bırakılmayacak kadar önemli bir iştir’. Satışla pazarlamayı karıştırmamak lazım. Pazarlama fiyatla oynanmadan ürünü tutundurma sanatıdır. İnovasyon, yenilik, maliyet olmadan fiyat düşürülmez. Fiyat indirimleri müşteriyi ikna etmede en yaygın kullanılan yöntem olsa da, dipsiz bir kuyuya girdiğinizi asla unutmayın. Fiyatı düşürmeden teklifinizi geliştirin”

GÜLÜMSEME SATIŞLARI ARTTIRIRIR

Başarılı bir satıcıda olması gereken özellikleri sıralayan Dr.Zeki Yüksekbilgili, “Satışta başarılı olmak için gereken bazı özellikler var ve bu özelliklerin tamamı öğrenilebilir ve geliştirilebilir. Bunlardan ilki ve en önemlisi kesinlikle ‘istek’ ile ilgili. Dünyanın en iyi satıcılarının ortak özelliği, satış yapma isteğini fazla olması, yani satış hırsı. İkinci önemli özellik ise gülümsemektir. Satışta başarıyı getiren en önemli etkenlerden bir tanesi olan gülümsemenin satışları yüzde 30 arttırdığı ispatlanmıştır. Diğer önemli özellik ise farklı bakış açısıdır. Satıcıların, farklı bakış açılarına sahip olması gerekiyor. Satıcılarda olması gereken son özellik ise güçlü iletişimdir. Satışın tamamı bir iletişim sürecidir. Empatisiz iletişim, empati olmadan da satış olmaz. İkna etmek istiyorsak dinlemeliyiz. Dinlemediğimiz için ise de ikna edemiyoruz”

Yaklaşık 5 saat süren eğitim seminerin sonunda BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt tarafından Dr.Zeki Yüksekbilgili’ye Bartın’a özgü tel kırmadan yapılmış Türk Bayrağı hediye edildi. Seminere katılanlara sertifikalarının verilmesinin ardından günün anısına çekilen hatıra fotoğrafıyla program sona erdi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.