Hattat Kaçak Termik Santral Yapıyor

Manisa’nın Soma İlçesi’nde meydana gelen maden kazalarını araştırma komisyonunun CHP'li üyeleri, komisyonun Hema'ya ait maden işletme sahasına yapacağı ziyaretin, mevcut sözleşmelere uymayan şirketin mükafatlandıracağı uyarısında bulundu.

Bartın Platformu'ndan Yapılan Açıklama:

Hattat’ın termik santral oyunlarına Soma Komisyonu da alet oluyor


Manisa’nın Soma İlçesi’nde meydana gelen kazaları araştırma amacıyla kurulan araştırma komisyonunun 10-11 Ekim 2014 tarihlerinde Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan HATTAT Holding Enerji Grubuna bağlı HEMA Enerji Taş Kömürü Maden İşletme sahasına bir çalışma ziyareti yapılması kararırını basından öğrenmiş bulunuyoruz. Konu ile ilgili kamuoyuna da yansımış ve Hattat Holding’e ait maden sahalarında da farklı dönemlerde can kayıpları yaşanmış olmasına ve muhalefet partilerinin itirazlarına rağmen milletvekillerinin bu ziyaretini anlamlandırmakta güçlük çekiyoruz.

Soma komisyonunun farklı dönemlerde yapmış oldukları ziyaretlerin şirketlerin hukuksuz ve kural tanımayan uygulamalarını meşrulaştırdığının farkındayız. CHP’li üç milletvekili Özgür Özel, Namık Havutça ve Sakine Öz’ün komisyon başkanlığına bu geziye katılmayacağını yazılı olarak bildirdikleri gerekçeleri de kaygılarımızı doğrulamaktadır. Dilekçede belirtilen;

“TTK’dan rödövans usulü ile 2005 yılında burayı devralan Hema AŞ.’nin madencilik deneyimi ve birikiminin bulunmaması nedeniyle süreç içinde ciddi sorunlarla karşılaşılmıştır. Şirket sözleşmeyi imzaladıktan sonra ek süre talep etmiş, 3 yıl olarak belirtilen üretim aşamasına 9 yıla yakın bir sürede hala geçilememiş, sözleşmedeki hedeflere ise ulaşılamamıştır.

Bartın ili Amasra ilçesinde TTK’ya ait B sahasını kömür üretimi yapmak üzere rödövans usulü alan ve yapılan sözleşmeye göre 20 yılda 50 milyon ton kömür çıkartacağını taahhüt eden firma 9 yılda 1 kilo kömür dahi çıkartmamıştır ve devamlı olarak süre uzatımı almıştır. Kömür üretimi yapılmayan bu işyerine gitmek sözleşme hükümlerini yerine getirmeyen firmayı mükafatlandırmak olacaktır. Yine söz konusu şirketin basında da yer aldığı gibi rödövans sahasında kaçak olarak termik santral yaptığı da tespit edilmiştir.


Ayrıca, HATTAT Holding’e bağlı Ankara Polatlı’da faaliyet gösteren Hema Dişli Fabrikasında hileli iflas ile işçilerin haklarını gasp eden şirket, Hema Dişli’den çıkartılan ve dava açarak yeni kurulan şirkete dönmeyi kabul etmeyen işçilerin ise 8-9 yıllık tazminatlarını ve ücretlerini de ödememiştir ve hukuki süreç hala devam etmektedir.

Tüm bu yaşananlar ortada iken, Komisyonumuzun hukuki durumu tartışmalı bir madeni ve işçilere yönelik hak ihlalleri ile gündeme gelen böyle bir şirketi ziyaret etmesi doğru olmayacak, bu ziyaret şirketi meşrulaştırmaktan öteye gitmeyecektir.”

bilgilendirmesine Bartın Platformu olarak sonuna kadar katılıyoruz.

Sayısı her geçen gün artan şekilde kayıplarla karşılaşılan Hattat Holding’in Amasra işletmesinde daha yakın geçmişte bir Çin’li işçinin kaza sonucu ölümüne Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, madende mahsur kalan hiçbir işçinin olmadığını belirterek, “Biz madenimizde 220 Çinli işçi çalıştırıyoruz. Çinliler bu işten anlıyor. Maalesef böyle bir kaza yaşandı. Mercedes araba kullansanız da kaza oluyor Fiat araba kullansanız da… Maalesef Reis-i Cumhurumuzun söylediği gibi bu işin fıtratında kaza var. Trafik kazaları da fazla oluyor” diye konuşmuştu.

Bartın Platformu olarak komisyon üyelerine soruyoruz;

- Hattat Holding’in maden sahalarını güvenli olduğu için mi ziyaret ediyorsunuz?

- Bartın kamuoyunda konuşulan ve şüphe uyandıran ziyaretinizi Hattat Holding’e ait helikopterle yaptığınız doğru mudur?

- Şu ana kadar şirketin Bartın kamuoyunda hiçbir şekilde güven uyandırmayan özellikle termik santral girişimlerinin ziyaretiniz ile şirket lehine legalleştirme çalışmalarına hizmet ettiğinin farkında mısınız?

Bartın Platformu olarak dün olduğu gibi bugün de Bartın ve Amasra halkının haklı mücadelesinin yanında mücadelemizi güçlendirerek devam etmekte kararlıyız. Her ne suretle olursa olsun hiçbir kamu kurum ve kuruluş ile özellikle milletin oyları ile seçilmişlere de halkın güvenini kaybetmiş Hattat Holding ve Yönetim Kurulu başkanının yapmış olduğu ve planladığı hukuksuzlukların önünü açacak meşrulaştırma çalışmalarına izin vermeyeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla sunarız.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bilgi kirliliği 7 yıl önce

komisyon üyeleri Amasra'ya gelmedi. Dolayısıyla helikopterle bir gezi de söz konusu olmadı. bu sorunun halkı kışkırtmak için yazıldığı belli hedeflerinin olduğu ortada. bari şu dönemde siz bunu yapmayın!

Avatar
termik 7 yıl önce

yapılan herşeye karşı olan zihniyete inat. sıfır emisyonlu termik santral yapılsın. istedikleri kadar bağırsınlar...