İnsan Hakları Kurulu'na İnsan Hakları Eğitimi

Bartın İl İnsan Hakları Kurulu’ndan İnsan Hakları Eğitimi

İl İnsan Hakları Kurul Başkanı Vali Yardımcısı Sibel TURSUN tarafından yapılan açıklamada; “Bartın İl İnsan Hakları Kurul toplantılarında; insan haklarına saygı düşüncesini esas alarak, soruşturmaları ve özellikle ifade alma işlemlerini yürütmek üzere, eğitilmiş personelin istihdam edilmesine özen gösterilmesi ve söz konusu çalışmaların kapsamlı bir şekilde yürütülmesine olanak sağlanması, sıralı amirlerce gereken hassasiyetin gösterilmesi, doğrudan Devletimizin çıkar ve itibarını etkileyen tüm konularda herhangi bir aksaklığa sebebiyet verilmemesi hususlarında kurul üyelerine dönük eğitim faaliyetlerinin düzenli bir şekilde yapıldığı” belirtildi.

Vali Yardımcısı ve İl İnsan Hakları Kurul Başkanı Sibel TURSUN; il insan hakları kurulunun Nisan ayı toplantısında Bartın Baro Başkanlığı temsilcisi Av. Emrah TAŞDEMİR tarafından; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin ülkemiz aleyhine verdiği ihlal kararlarına dayanak olan hatalı uygulamaların ve aksaklıkların giderilmesi için kurul üyelerine dönük çok yararlı bir eğitim verildiğini kaydetti.

Av.Emrah TAŞDEMİR tarafından kurul üyelerine verilen eğitimde şu bilgiler yer aldı;

“ Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, bir tür tespit mahkemesidir. Ana hedef ise, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmeksizin, Türk yargı sisteminin insan haklarına saygıyı esas alan bir çerçevede dâvâları çözmesini sağlamaktır. Bu hedefin sağlanmasına, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılacak bilinçli, içerikli ve ciddî başvuruların katkı sağlayacağı açıktır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru için temel koşullar nelerdir? Her şeyden önce, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurabilmek için, şikâyet edeceğiniz devletin (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde hakkında dâvâ açacağınız devletin) Avrupa Konseyi'ne taraf ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yetkisini tanıyan bir devlet olması gerekir. Örneğin; dil eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri'ne gittiniz ve New York Havalimanı'nda uçaktan indiniz. Havalimanındaki polis sizi gözaltına alıp saatlerce sorguladı ve kötü muameleye maruz kaldınız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidebilir misiniz? Hayır, gidemezsiniz. Çünkü ABD, Avrupa Konseyi üyesi değildir. Moskova Havalimanı'nda aynı muameleye mâruz kaldığınızı düşünelim: Bu durumda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidebilir misiniz? Evet, gidebilirsiniz; ancak Rusya'daki iç hukuk yollarını tükettikten sonra... Çünkü Rusya, Avrupa Konseyi'nin üyesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yetkisini tanıyan bir devlettir.
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki temel haklardan biri veya bir kaçının ihlâline mâruz kalan gerçek ve özel tüzel kişiler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurabilir. Bir kamu kurumu, başka bir kamu kurumunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne şikâyet edemez. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlâl eden, “Devlet” veya “İhlal sırasında kamu gücü kullanmakla yetkili kamu görevlisi” olmalıdır. Devlet tarafından gerçekleştirilmeyen ihlâller için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidemezsiniz. Gerçek kişiler ve özel tüzel kişiler aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde dava açamazsınız.

Örneğin; üst komşunuz polis memuru Ahmet Bey'le "gürültü yapıyor" diye tartıştınız ve ardından sinirlenen Ahmet Bey sizi dövdü. Bu durumda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidebilir misiniz? Hayır, gidemezsiniz. Çünkü komşunuz polis memuru Ahmet Bey, olayda sizi kamu gücünü kullanarak ve kamu görevini ifâ ederken dövmemiştir. Ahmet Bey ile sizin aranızdaki dâvâ komşu kavgasıdır ve bu olay için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidemezsiniz.Örneğin; X firmasından buzdolabı aldınız ve size göre buzdolabı satıldığı ândan itibaren bozuktu. X firmasına göre ise buzdolabını sizin hatalı kullanımınız bozdu. İç hukuk yollarını tükettiniz ve mahkeme sizi haksız buldu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne giderek X firması hakkında dâvâ açamazsınız.

Başvuru konusu ihlâl, ihlâli yapan devletin ulusal mahkemesinde dâvâ olarak görülmelidir! Yani başvurucu, müdâhale veyâ eylemsizlik hâlinin ortadan kalkması için ulusal hukukta var olan sonuca elverişli hukuk yollarının en kapsamlısını tamamıyla tüketmiş olmalıdır. Özetle; önce iç hukuk yollarını tüketiniz.Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru, AİHM yolunda başvuru yapmak için tüketilmesi gereken iç hukuk yollarından birisidir. "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunulmadan önce anayasa mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunulması zorunluluğu" vardır. Fakat Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru 23 Eylül 2012 târihinden sonra kesinleşmiş idârî ya da hukukî işlem ya da karârları kapsadığından, bu târihten önceki hak ihlâlleri ile ilgili olarak doğrudan AİHM başvuru yapma imkânı mevcuttur. 23 Eylül 2012 târihinden sonra kesinleşen idârî ya da hukukî işlem ya da karârlardan ötürü Anayasa Mahkemesi'ne yapılacak bireysel başvurudan olumlu sonuç alınamaması hâlinde, başvuru şartlarını taşıması koşulu ile AİHM'e başvuru yapılabilmektedir.

İhlâli yapan devletteki iç hukuk yollarının tüketilmesinden itibâren 6 ay içinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yapılmalıdır. İç hukuk yollarında karâr kesinleştikten sonra 6 ay içinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmazsanız, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru şansınız sona erecektir. İstatistiklere göre Anayasa mahkemesine başvuru yolu ile Türkiye aleyhine açılan davalarda ciddi azalma görülmüştür. Türkiye, aleyhine dava açılan ülkeler sıralamasında Rusya'dan sonra 2. sırada iken, şu an 5. sıraya gerilemiştir.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Sibel TURSUNInsan Hakları
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.