Mekeç, İHH'nın deprem bölgesindeki çalışmaları hakkında bilgiler verdi

Mekeç; Yaşadığımız soğuk kış şartlarında eksi derecelerdeki hava sıcaklıklarında hayata tutunmaya çalışan Van depremzedelerle Bartın halkı olarak el ele gönül gönüle olmak istiyoruz. Yardıma muhtaç depremzede kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak adına verdiğimiz mücadeleleri sizlerle ve Bartın halkıyla paylaşmak istiyorum.
 
İHH İnsani Yardım Vakfı kuruluş amacı olarak; bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç ve açıkta kalmış; savaş, tabii afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış; evsiz, yurtsuz, tüm insanlara insani yardım ulaştırmak ve bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmesini önlemek üzere 1992 yılından bu yana çalışmaktadır. Gönüllü aktivitelerine 1992’de başlayan ve 1995’de kurumsallaşan İHH, çalışmalarını kısa sürede beş kıtada 126 ülkeye yayarak Türkiye’den dünyanın farklı coğrafyalarına iyilik ulaştıran bir köprü olmuştur.
 
Dün dünyanın öbür yanındaki yardıma muhtaç insanları yalnız bırakmayan İHH, bugün ise; Van’ın 16 km kuzeyindeki Erciş’te 23 Ekim’de meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde şehir merkezinde ve çevre yerleşimlerde çok sayıda binanın yerle bir olduğu, zarar gören toplam 3825 binadan 2210 tanesinin oturulamaz durumda olduğu, Afet Kontrol Merkezi’nin 12 Kasım 2011 tarihli raporuna göre depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 644, yaralananların sayısının ise 2300 kişiyi bulduğu, halen artçı depremlerin devam ettiği, şehirde pek çok insan soğuk hava şartlarına rağmen hayatlarını çadırlarda geçirmeye devam ettiği, etkisini arttıran sert kış şartları ve devam eden artçılar sebebiyle şehir halkı bölgeden göç etmenin yollarını arıyorken İHH İnsani Yardım Vakfı dur durak demeden çalışmalarını hızla sürdürmeye devam etmiş ve etmektedir.
 
Bölgedeki çalışmalara gelecek olursak;
İHH 23 Ekim 2011’de 7.2’lik depremin gerçekleşmesinin ardından ilk dört saat içerisinde bölgeye ekiplerini sevk ederek, arama kurtarma ve yardım dağıtımı faaliyetlerine başlamıştır. Depremin hemen ardından ilk saatlerde Erciş’e hızlı bir şekilde ulaşan İHH ekiplerinin kurduğu Koordinasyon Ofisi, acil müdahale ihtiyacını  gidermek için Kriz Merkezi’ne destek vermiştir. İHH, Türkiye’nin 24 farklı şehrinden 304 gönüllüsünü koordine ederek depremin ilk gününden itibaren bölgede gönüllü yardım çalışmaları yapmıştır. İHH, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen toplam 37 kişilik profesyonel acil kurtarma ekiplerini depremden hemen 6 saat sonra iki caterpillar iş makinesi gibi gerekli malzemeler ve ekipmanlar ile bölgeye göndermiştir. İHH ekipleri 9 kişiyi başarılı bir şekilde enkaz altından çıkartmayı başarmıştır. İHH’nın 267 kişilik acil yardım ekibi temel olarak depremde en çok zarar gören bölge Van Erciş’deki halka temel ihtiyaç malzemeleri dağıtmaktadır. İHH tarafından bölgeye intikal ettirilen 57 şehirden gönüllüler bölgeye ulaştırılan yardım malzemelerinin depolanması ve dağıtımında görev almaktadır. Van’da yardım malzemelerinin muhafaza edilmesi için 3 bina ve 1000 m²’lik çadır kiralanmıştır. İHH’nın Erciş’te bulunan gezici aşevi her gün on bin kişiye her öğünde iki çeşit sıcak yemek ve ekmek çıkarmaktadır. Gezici aşevinden sadece afetzedeler değil, farklı kurumların kurtarma ekipleri ve sosyal hizmet görevlileri de faydalanmaktadır. Türkiye’de ve dünyada 31 ülkede 21.000 yetimin sponsorluğunu yürüten İHH, Van-Erciş ve civar köylerinde deprem öncesinde veya sonrasında anne-babasını ya da ikisinden birini kaybederek yetim kalan çocukların belirlenmesine yönelik çalışmalara da başlamıştır. İHH bölgedeki yetim çocukların öncelikle barınak, gıda ve giysi gibi acil ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir. Yetimlerin “Sponsor Aile Sistemi”ne dahil edilerek düzenli olarak yardım almaları da sağlanacaktır.
 
Dağıtılması Planlanan Kalemlerin detaylarını paylaşmak istiyorum;
 
Bugüne kadar gerek devlet ve yardım kuruluşları gerekse hayırseverler tarafından bölgeye başta çadır olmak üzere bir çok yardım malzemesinin ulaştırılmasına rağmen özellikle barınma alanında büyük ihtiyaç bulunmaktadır. Bu ihtiyacı geçici olarak karşılamak için 2 seçenek bulunmaktadır. Ya kış şartlarına uygun çadırlar yada prefabrik evler. Bu evlerde 2 çeşittir. Küçük aileler için 12 metrekarelik bir oda, birde içinde mutfak ve banyosu bulunan 21 metrekarelik konteynır.
 
Gıda alanındada paketler oluşturuldu. 1. Basit yemek paketi olarak 6 kişilik bir ailenin aylık ihtiyaçlarını gözeterek hazırlanan içinde 3 litre yemek yağı, 1 kg domates salçası, 1 kg çay, 5 kg bulgur, 3 kg mercimek, 3 kg fasulye, 3 kg nohut, 7 paket makarna, 5 kg pirinç ve 5 kg şeker bulunmaktadır. 2. Basit yemek paketi olarak 6 kişilik bir ailenin 15 günlük ihtiyacını gözeterek hazırlanan içinde 1 litre yemek yağı, 1 kg domates salçası, 1 kg çay, 3 kg bulgur, 2 kg mercimek, 2 kg fasulye, 2 kg nohut, 5 paket makarna, 3 kg pirinç ve 3 kg şeker bulunmaktadır. Kahvaltı paketi olarak hazırlanan pakette 1 kg zeytin, 1 kg peynir, 1 kg reçel ve 1 kg tahin, ayrıca belirtek istiyorum tahin bölgede çok tercih edilen bir ürün olduğu için pakete dahil edildi. Şeker ve çay paketi olarak 5 kg şeker ve 1 kg çay bulunmaktadır. Birde bebek maması paketi olarak hazırlanan paketin içerisinde ise 1.2 kg’lık bebek maması ve 3 litre süt bulunmaktadır.
 
Hijyenik kitleride unutmamak gerekir. Bebek Hijyen Kiti olarak Çiftli bebek bezi paketi ve 2 paket ıslak havludan oluşturuldu. Bayan Hijyen Kiti olarak 2 set iç çamaşırı ve 2 paket hijyenik kadın pedinden oluşturuldu. Kişisel Hijyen Kiti olarakta 1 şampuan, 5 el sabunu, 4 banyo sabunu, 1 kutu 125 ml’lik diş macunu, 6 diş fırçası, 2 el havlusu ve 2 banyo havlusundan oluşturuldu.
 
En büyük ihtiyaçlarımız arasında bulunan kıyafet ve ayakkabılara gelecek olursak; Bayan kıyafet seti olarak yerel olarak tercih edilen uzun bir kıyafet, bir kazak ve bir set iç çamaşırı, Bay kıyafet seti olarak bir çift pantolon, bir kazak ve bir set iç çamaşırı, Çocuk kıyafet seti olarak bir çift pantolon, bir kazak ve bir set iç çamaşırından oluşmaktadır. Ayrıca Bay, Bayan ve Çocuk ayakkabıları da hazır konuma getirildi.
 
Mutlaka gereksinim duyduğumuz ısıtıcılar, kışın başlaması ve Van ve Erciş bölgesindeki insanların çoğunun çadırlarda kalması ısıtıcılara ihtiyacı arttırmıştır. Soğuk hava şartları sebebiyle can kayıplarının başladığı bölgede çadırlarda kullanılmak üzere elektrikli ve katalitik sobalara ihtiyaç duyulmaktadır. Mutfak gereçleri içinde yapılan çalışmanın içerisinde ise 6 su bardağı, bir sürahi, 6 çay bardağı, 6 tabak, 6 çay kaşığı, 6 yemek kaşığı, 6 yemek bıçağı, 6 çatal, 1 tepsi ve 1 masa örtüsü yer almaktadır.
 
Dağıtılması Planlanan Kalemlerin Masraflarını da paylaşmak istiyorum.
 
Kış şartlarına 3x4 metrelik bir çadırın bedeli 735 TL. Mobilya masrafları olmadan 12 metrekarelik bir prefabrik odanın bedeli 6500 TL. İçinde 2 adet ranza, 1 adet kanepe, 1 adet masa, 4 adet sandalye, 1 adet ısıtıcı ve halının bulunduğu 12 metrekarelik bir prefabrik odanın bedeli 8000 TL. 21 metrekarelik bir konteynırın bedeli 15000 TL. 1.Basit yemek paketi 93 TL. 2.Basit yemek paketi 65 TL. Kahvaltı paketi 66 TL. Şeker ve çay paketi 25 TL. Bebek maması paketi 18 TL. Bebek hijyen kiti 11 TL. Bayan hijyen kiti 17 TL. Kişisel hijyen kiti 33 TL. Bayan kıyafet seti 37 TL. Bay kıyafet seti 28 TL. Bir çift bayan ayakkabısı 30 TL. Bir çift erkek ayakkabısı 30 TL. Bir çift çocuk ayakkabısı 25 TL. Bir bayan montu 35 TL. Bir bay montu 35 TL. Bir çocuk montu 25 TL. Bir bayan pijama seti 20 TL. Bir mutfak gereç seti 30 TL. Bir elektrikli ısıtıcının bedeli ise 60 TL’dir.
 
Sonuç olarak İHH İnsani Yardım Vakfı gönüllüleri ve çalışanları, deprem bölgesinde ilk günden bu yana afetzedelere yardım çalışmalarını tüm hızıyla sürdürmektedirler. Siz değerli gönüllülerimizi de bu kriz karşısında bizlerle beraber çalışmaya davet ediyoruz. Kıymetli katkılarınız depremden zarar gören bölgelerde hayatın normale döndürülmesi için elzemdir.
 
10 Aralık’tan sonra şadırvan caddesinde yapacağımız kermesle Van depreminde zarar gören depremzedelerin yanında olacağız. Doğal afetler insanlık içindir. Yarının sahibi Rabbimiz olduğunu bilerek, yarını düşünerek, tüm Bartın halkını kermesimize destek vermeye davet ediyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Web sitesine çerez ve izleme uyarısı ekleme