Örnek dernek

Dernek Başkanı Ersin Güneş, “Oyun sadece çiftetelliden ibaret değil. Zaten çiftetelli de bizim oyunumuz değil. En ücra köylere gidip, en yaşlılarla görüşüp kendi halk oyunu kültürümüzü ortaya çıkaracağız” dedi.

BARTIN HALK OYUNLARI VE MÜZİSYENLER DERNEĞİ" KURULDU

Halk müziği ve halk oyunlarına gönül vermiş ve bu alanda uzun yıllar emek verip çalışmalar yapmış araştırmacı ve derlemeci saygın kişiler tarafından kurulan derneğin dün tanıtım toplantısı yapıldı. Ersin Güneş Başkanlığındaki dernek yönetimi Varol Otel'de düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında derneğin kurulma amacı, hedefleri hakkında bilgiler verdi. Dernek Başkanı Ersin Güneş, Bartın'ın çok köklü bir kültüre sahip olduğunu belirterek başladığı konuşmasında ilimizin kendine has bir yaşam tarzının olduğunu ancak bu yaşantının giderek yok olmaya yüz tuttuğunu belirtti. Gelenek ve göreneklerin bozulduğunu, örf ve adetlerin unutulduğunu kaydeden Güneş, "Bartın'a ait halk oyunları zamanla çevre illerden de alıntı yapılarak bozulmaya başlamış ve özü kaybolmuştur. Yöremizde özel gün ve eğlencelerde oynanan erkek oyunlarında bir birliktelik ve düzen de yoktur. Türkülerimizin özü değiştirilmiş, Bartın yöresine has olmayan özelliklerle söylenmeye başlanmıştır. Bartın'da müzik yapan kişiler de bu işi sırf maddi amaç gözeterek, bilinçsizce, gelişigüzel ve Bartın'ınımızın müziğinin ülke genelinde ve uluslar arası alanda kötü tanıtımına neden olacak şekilde yapmaktadırlar" dedi. Bartın'da yapılan müzik faaliyetlerini belli bir standarda getirebilmek amacıyla dernek bünyesinde kurslar düzenleme amacında olduklarını da belirten Güneş, "yöre müziğini ve türkülerini özüne uygun icra etmek ve gelecek kuşaklara doğru aktarabilmektir. Zaman içinde değişen müziğimizi ve yöre oyunlarımızı tekrar araştırıp Bartın kültürü ve özüne uygun olarak yeniden yapılandırmaktır. Bartın'da şu an mevcut kız oyunları olup bu oyun çevre illerden alıntı yapılarak özünü kaybetmiştir. Yöremizde sadece kız oyunları değil, erkek oyunları da olup bunların ortaya çıkarılması için çalışmalar başlatılmıştır" sözlerine yer verdi.

TÜRKÜLERİMİZİN ÖZÜ DEĞİŞTİLDİ

Müzik alanında köklü bir kültüre sahip Bartın'da eksikliği farkında olunmayan ancak ciddi bir gereksinim olan "Bartın Halk Oyunları ve Müzisyenler Derneği" kuruldu. Halk müziği ve halk oyunlarına gönül vermiş ve bu alanda uzun yıllar emek verip çalışmalar yapmış araştırmacı ve derlemeci saygın kişiler tarafından kurulan derneğin dün tanıtım toplantısı yapıldı. Ersin Güneş Başkanlığındaki dernek yönetimi Varol Otel'de düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında derneğin kurulma amacı, hedefleri hakkında bilgiler verdi, Bartın yöresine ait halk oyunlarının bulunduğu ve olması gereken yeri değerlendirdi. Dernek Başkanı Ersin Güneş, Bartın'ın çok köklü bir kültüre sahip olduğunu belirterek başladığı konuşmasında ilimizin kendine has bir yaşam tarzının olduğunu ancak bu yaşantının giderek yok olmaya yüz tuttuğunu belirtti. Gelenek ve göreneklerin bozulduğunu, örf ve adetlerin unutulduğunu kaydeden Güneş, "Bartın'a ait halk oyunları zamanla çevre illerden de alıntı yapılarak bozulmaya başlamış ve özü kaybolmuştur. Yöremizde özel gün ve eğlencelerde oynanan erkek oyunlarında bir birliktelik ve düzen de yoktur. Türkülerimizin özü değiştirilmiş, Bartın yöresine has olmayan özelliklerle söylenmeye başlanmıştır. Bartın'da müzik yapan kişiler de bu işi sırf maddi amaç gözeterek, bilinçsizce, gelişigüzel ve Bartın'ınımızın müziğinin ülke genelinde ve uluslar arası alanda kötü tanıtımına neden olacak şekilde yapmaktadırlar" dedi.

DERNEK SAYGIN KİŞİLERCE KURULDU

Bartın Halk Oyunları ve Müzisyenler Derneği'nin halk müziği ve halk oyunlarına gönül vermiş ve bu alanda uzun yıllar emek verip çalışmalar yapmış araştırmacı ve derlemeci saygın kişiler tarafından kurulduğunu da söyleyen Güneş, "Derneğimiz, Türk Halk Müziği alanında derlemeler yapan Milli Eğitim Bakanlığı Türk Halk Müziği Jüri Üyesi ve aynı zamanda öğretmen gazeteci yazar Mehmet Coşan, yıllardır Bartın'da müzik icra eden ve Bartın müziğine birçok katkılar sağlayan Ersin Güneş, Bartın'da birçok başarılı organizasyonlara imza atan Ziver Öztürk, halk oyunları alanında deneyim, tecrübe ve usta öğreticiliği olan Ahmet Akerdoğan, Murat Deniz, Orhan Doğan ve başarılı kabiliyetli genç bir müzisyen olan İlker Güneş'ten oluşmaktadır. Bartın Halk Oyunları ve Müzisyenler Derneği (BAHEM) olarak bizler bu alanlarda büyük bir misyonu üstlenip gerekli araştırma ve derlemeler yaparak bu değerleri gelecek kuşaklara doğru aktarmayı kendimize görev bildik. Bartın'da kültürel alanda yıllardır yokluğu hissedilen derneğimizin amacı, Bartın'ımıza ait yaşanmış hikâyelerinden oluşan türkülerimizi ve halk oyunlarımızı derlemek ve gelecek kuşaklara doğru aktarmaktır" sözlerine yer verdi.

DAHA GÜZEL BİR BARTIN İÇİN EL ELE ÇALIŞALIM

Bartın'da yapılan müzik faaliyetlerini belli bir standarda getirebilmek amacıyla dernek bünyesinde kurslar düzenleme amacında olduklarını da belirten Güneş, "yöre müziğini ve türkülerini özüne uygun icra etmek ve gelecek kuşaklara doğru aktarabilmektir. Zaman içinde değişen müziğimizi ve yöre oyunlarımızı tekrar araştırıp Bartın kültürü ve özüne uygun olarak yeniden yapılandırmaktır. Bartın'da şu an mevcut kız oyunları olup bu oyun çevre illerden alıntı yapılarak özünü kaybetmiştir. Yöremizde sadece kız oyunları değil, erkek oyunları da olup bunların ortaya çıkarılması için çalışmalar başlatılmıştır. Derneğimiz bünyesinde şu an Bartın Kız Oyunları yetişkinler grubu çalışmalara başlamıştır. Ayrıca Anadolu'muzun çeşitli yörelerine ait Artvin, Karadeniz, Bingöl ve Antep Yöreleri oyunları da çalışılmaktadır. Bu çerçevede Bartın'da halk oyunlarına ve müziğine gönül vermiş kişi ve kuruluşları derneğimize katılmaya davet ediyor, daha güzel bir Bartın için el ele çalışmaktan mutluluk duyacağımızı belirtiriz" dedi.

COŞAN: KÜLTÜRÜMÜZÜ GELECEK NESİLLERE AKTARALIM

Milli Eğitim Bakanlığı Türk Halk Müziği Jüri Üyesi ve aynı zamanda öğretmen gazeteci yazar Mehmet Coşan, derneğin eski halk oyunlarını, türkülerini, gelenek ve göreneklerini canlandırıp gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulduğunu söyledi.

AKERDOĞAN: BİR ÇİFTETELLİDİR GİDİYOR

Halk oyunları usta öğreticisi Ahmet Akerdoğan da, diğer illerde çeşitli düğün ve eğlencelerde 100-150 kişilik grupların yörelerine ait halaylar çekip oyunlar oynadıklarını ancak Bartın'da bu geleneğin kaybolduğunu söyledi. Bartın düğünlerinin sadece çiftetelliden ibaret olduğunu ve çiftetellinin de Bartın'a ait olmadığını belirten Akerdoğan, "Kültürümüz bitmek üzere. Kendi kültürümüzü yaşatmazsak, başka kültürlerin mandası oluruz. Bartın demek sadece tel kırma demek de değil. Almanya'da Bartınlılar gecesi yapılıyor ama Bartın yöresi oynanmıyor. Bizler, Bartın halk oyunları kültürünü yaşatmak istiyoruz. Şu andaki çalışmalarımıza her yaştan herkes katılabilir." dedi.

GÜNEŞ: BİZ YENİ DİKİLMİŞ FİDANIZ

Bartın Halk Oyunları ve Müzisyenler Derneği Başkanı Ersin Güneş, "Bartın'da müzisyenliğin ticarete döküldüğünü ve kalitenin de düştüğünü belirtti. Eline bir klavye iki amfi alanın müzik yapmaya başladığını ifade eden Güneş, "Maalesef Bartın'da kimse müziğe sahip çıkma amacında değil. Biz yeni dikilmiş bir fidanız. Bu fidan 7-8 sene sonra meyve verecek hale gelecektir. Bizler, bu fidana meyve verdiğine sahip çıkmaya değil, kuruyken sahip çıkılmasını istiyoruz. Hiçbir maddi beklentisi olmayan derneğimize sadece müzisyenler değil, müziğe gönül vermiş kişilerde katılabilir" sözlerine yer verdi.

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
avni akdoğan 11 yıl önce

ersin ve kurucusu olan tum arkdaşlarımıza teşekkür ederim böyle bir calışmanın bartınımız için gerekli idi olması gereken böyle bir calışmayı başaran arkadaşlamızın yolu acık olsun

Avatar
SAVAŞ AKKABAK 11 yıl önce

KARADENİZİN İNCİSİ OLAN BARTINIMIZI KENDİNE HAS OYUNLARINI HALKIMIZA TANITMAK SİZİN GİBİ DEĞERLİ MÜZİSYEN KARDEŞLERİMİZİN ÖZVERİLİ ÇALIŞMALARI İLE BAŞARILIR.EMİNİM BARTIN ADINA ÇOK GÜZEL HİZMETLER VERECEKSİNİZ. BARTININ YÖRESEL OYUNLARINI SADECE BARTINA DEĞİL TÜM ÜLKEYE DUYURACAKSINIZ.ERSİN BEY'E VE EKİBİNE ÜSTÜN BAŞARILAR DİLERİM.TÜRKİYE MUHTARLAR DERNEĞİ BARTIN ŞUBE BAŞKANIWeb sitesine çerez ve izleme uyarısı ekleme