2012, 5084, Belediye Başkanlığı, Amasra ve logolu meyve tabağı üzerine değerlendirmeler
Kışlada, camide, okulda siyaset olmaz

Geçtiğimiz hafta içerisinde Şehit Üsteğmen Aydın Aydoğmuş İlköğretim Okulu hakkında ulusal yayın yapan yazılı ve görsel basında çıkan haberler ile ilgili de konuşan CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, her yardımda ampulü göstermenin manasını anlamadığını söyledi. Yaşananlardan büyük rahatsızlık duyduğunu söyleyen Yalçınkaya, temiz ve ilkeli siyasetin yapılması gerektiğini savundu. AKP döneminde hiç de alışık olunmayan şeylerle karşılaştıklarını belirten Milletvekili Yalçınkaya, böyle ilklerin de Bartın’da yaşanmasından ayrı bir burukluk duyduğunu söyledi.

TAM ANLAMIYLA BİR REZALET

Siyasetin okullara girdiğini, anasınıflarına kadar indirildiğini, küçücük çocuklar üzerinden siyaset yapılmaya çalışıldığını belirterek önceki gün ulusal yayın yapan gazete ve televizyonlarda büyük yer alan Şehit Üsteğmen Aydın Aydoğmuş İlköğretim Okulu Anasınıfındaki vahim olay hakkında da değerlendirmelerde bulunan CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Gerçekten bu çok üzücü bir durum. Tasvip etmediğimiz bir hareket. Tam anlamıyla bir rezalet. Yani eğitim kurumları gibi ülkenin geleceği için çok büyük önem arz eden oradaki o öğrenciler üzerinden siyaset yapmak ne kadar etik, ne kadar ahlaki bir durum, bunun tartışılması lazım. Ve bu hepimizin içini acıtıyor. Alışık olmadığımız şeylerle artık karşılaşmaya başladık. Hiç alışık olmadığımız tablolar yaşıyoruz bu siyasi iktidar döneminde. İşte dediğim gibi milli bayramlar kutlatılmıyor, yasaklanıyor, halkın o milli ruh ve coşkusunu eksiltme anlamında sinsice oyunlar oynanıyor. Birde bakıyorsunuz, hiç alışık olmadığımız bir şekilde eğitim kurumlarında siyaset yapılmaya başlanıyor” dedi.

MİNİCİK ÇOCUKLARIN ÜZERİNDEN
SİYASET YAPMAK HOŞ BİRŞEY DEĞİL


Eğitim kurumları üzerinden özellikle o minicik çocukların üzerinden siyaset yapmanın hiç hoş olmadığını söyleyen CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Sayın Başbakan ‘Hedefimiz 2023, hedefimiz 2071’ diyor. Bu bağlamda artık anasınıflarından itibaren siyasi faaliyetlerine başlayarak çekirdekten bir AKP ordusu yetiştirmeye çalışıyorlar galiba. Yani gerçekten çok yanlış, gerçekten tasvip edilecek bir durum değil. Eğitim kurumları üzerinden özellikle o minicik çocukların üzerinden siyaset yapmak hoş karşılanmayacak bir durum. Yani en azından, yerli malı haftası kutlama etkinlikleri birileri katılmak istiyorsa; bir kasa elma alır, bir kasa portakal alır, bir kasa muz alır o okula verir, öğretmenleri de o öğrencilere meyveleri yedirirler. Ama plastik tabağın içene bir tane, bir tane muz, bir tane portakal koyup, onun üzerini streçle kaplayıp, onun altına da ampulü, logoyu koyup AK Parti Kadın Kolları İl Başkanlığı diye çocukların önüne o tabakların konması akıl almaz bir şey. Böyle bir şey olamaz” diye konuştu.

TEMİZ VE İLKELİ SİYASET YAPILMALI

“Eğer iyilik yapmak istiyorsan, eğer gerçekten okula katkı vermek istiyorsan birer kasa elma, muz, portakal alırsın. Okula getirsin çocuklarda yerler. Allah razı olsun derler” DİYEN Milletvekili Yalçınkaya “ Yani yapılan bir iyilikte yada yapılan bir etkinlikte ille de siyaseti ortaya koymanın, ille de o ampulü göstermenin ne anlamı var? Böyle bir şey olabilir mi arkadaşlar? Böyle bir zihniyet olabilir mi? Hiç yakışık olmayan şeyler” dedi. Özellikle bu ilklerin Bartın’da yaşanmasından da büyük üzüntü duyduğunu söyleyen Milletvekili Rıza Yalçınkaya, siyasetçilerin temiz ve ilkeli siyaset yapması gerektiğini söyledi. Yalçınkaya “Temiz siyaset diyoruz. Yani anaokulu öğrencileri üzerinden siyaset yapmaya kalkınca, burada temiz siyaset nerede, ilkeli siyaset nerede? Dolayısıyla herkesin hal ve hareketlerine dikkat etmesi lazım. Bu çocuklar hepimizin. Bu ülke hepimizin. Bartın hepimizin” dedi.

SİYASET DEVLET KURUMLARININ İÇERİSİNE GİRMEMELİ


Siyasetin, devlet kurumları içerisine girmemesi gerektiğini söyleyen CHP Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya ‘Bürokrat, hükümetin memuru değil, devletin memuru. Bunu unutmamalı. Devletin memuru da, devletin koyduğu kural ve kaidelere uymak zorunda. Eğer devlet bu kurumda siyaseti yasaklamışsa, eğer devlet bürokrasinin siyasetin içerisine girmesini yasaklamışsa, bu tür etkinliklerde bu tür olayların içerisinde bir tane bile bürokrat olamaz. Bir tane bile memur olamaz. Ama ne yazık ki; bu siyasi iktidar döneminde bürokrasiyle siyasetin iç içe geçtiğini, o makamları korunması amacıyla orada oturan insanların bu siyasi iktidara ne kadar daha şirin gözükürsek burada daha çok uzun otururuz anlayışı içerisinde olduklarını görüyoruz. Bunlar yanlış şeyler” şeklinde ifade etti.

DEVLET MEMURU, HÜKÜMET MEMURU OLMAMALI

Bartın’da bürokrat olarak görev yapan, atanmış olarak görev yapan herkesin herkese eşit mesafede olması gerektiğini ifade eden Milletvekili Yalçınkaya “Devletin memuru, yani A Partisine daha yakın, B Partisine daha uzak olayım gibi bir anlayışı benimsememeli. Herkese eşit olacak, herkese aynı mesafede olacak. Devletin belirlediği kural ve kaideler içerisinde görevini yapacak. Devlet memuru olduğunu unutmayacak. Hükümet memuru gibi çalışmanın anlamı yok. Ne kadar şirin gözükürsen gözük. Bir gün icabına bakarlar yani. Şirin gözükmek, sana daha büyük makamlar verileceği anlamında değildir. Doğru ve dürüst olmak, ilkeli olmak, ahlaki değerlerle görevini yapmak, o mesleğin saygınlığını ve onurunu koruyarak yapmak daha anlamlı. Kimseye boyun bükmemek, dik durmak daha anlamlı ve daha gururlu bir iş” diye konuştu.

KIŞLADA, CAMİDE, OKULDA SİYASET YAPILMAZ

‘Kışlada, camide, okulda siyaset yapılmaz’ diyen CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Biz kimsenin siyasi faaliyetlerinin müdahalesi içerisinde değiliz. Hiç kimsenin Bartın’da siyasi faaliyetlerinin önünü kesmek de istemiyoruz. Ama belli bir kurallar var. Belli bir kaideler var. Siyaset okullarda yapılmaz. Devlet dairesinde yapılmaz. Yani buralarda siyaset yapmak toplumda ayrıştırmaya gider. Toplumdaki insanları cepheleştirir, kutuplaştırır. Dolayısıyla bu anlamda siyaseti bazı yerlerden uzak tutmalıyız. Kışlada siyaset olmaz. Camide siyaset olmaz. Okulda siyaset olmaz. Bunlara dikkat etmemiz lazım. Ve bunlara da mümkün olduğu kadar uyup, Bartın’da birbirimiz arasındaki birlik beraberliği zedeleyici, Bartın halkını huzursuz edici bu tür faaliyetlerden uzak durmamız lazım” şeklinde konuştu.

YAŞANANLAR BENİ ÇOK RAHATSIZ ETTİ

Bartın küçük bir yer olduğunu, her zaman yüz yüze baktıklarını, sürekli birbirlerini gördüklerini belirten Milletvekili Yalçınkaya “Birbirimizin yüzüne bakıyoruz. Hep birbirimizi görüyoruz. Bazen bir törende birbirimizin elini sıkıyoruz. Bazen sokakta elimizi sıkıyoruz. Ama bu tür naaş hadiseler, bu tür arzu etmediğimiz olaylarda maalesef Bartın’da bir cepheleşmeye, bir ayrıştırmaya yönelik hareket oluyor. Buda beni gerçekten üzüyor. Bundan sonra her siyasetçi, benim kendi partimin yöneticileri de bu konuya dikkat etmeli. Ve diğer siyasi partilerde dikkat etmeli. Hiçbir kamu kurum ve kuruluşu siyasi amaçlı hizmet anlayışı içerisinde olmamalı. Yani bunu bazen yerel yönetimlerde de görüyoruz. Genel yönetimlerde de görüyoruz. Bence yanlış. Ve özellikle bu son yaşanan olayda beni çok rahatsız etti. Bunu da söylemek istiyorum. Gerçekten yakışık olmayan bir şey. O anaokulu öğrenci küçücükler daha. 3 yaşındalar, 5 yaşındalar. Onların üzerinden siyaset yapılmaz” diye konuştu.

AKP, HEMA’ya dansöz oynattırıyor

2012 yılının genel bir değerlendirmesini yaptığı kahvaltılı basın toplantısında ilçeleri tek tek ele alan CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın en dikkat çekici açıklamaları ise Amasra ilçesiyle ilgili söyledikleri oldu. AKP’nin, Amasra’ya ihanet etiğini söyleyen Milletvekili Yalçınkaya, usulsüz ve hukuk dışı uygulamalara karşılık santral sürecinde firma lehine çıkan sonuçlarla HEMA yetkilerinin dansözlü kutlamalar yaptığını bu kutlamaların baş mimarının da AKP olduğunu ifade etti. 1/100.000’lik çevre planına da değinen Milletvekili Yalçınkaya “Bildiğiniz gibi; 1/100.000’lik çevre düzeni planında Amasra’ya termik santral kurulması kesinlikle yasaklanmış durumda. Çünkü Amasra’nın arkeolojik ve ören yeri olması özelliği nedeniyle, turizm alanı olması nedeniyle o alanda enerjiye yönelik bir termik santralin kurulmasının kesinlikle olamayacağı plan notlarında belirtilmiş. Amasra’daki maden işletmeciliğinin devam etmesi gerektiğini, yerin altından çıkarılacak kömürün ülke ekonomisine kazandırılmak için gerekli çalışmaların yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığı dile getirilmiş olmasına rağmen çıkarılacak kömüre yönelik kurulacak santraller Filyos Vadi Projesinde değerlendirilsin diye bir plan notu var. Bununla ilgili de en son bütçe görüşmeleri sırasında Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a bir soru yönelttim. Dedim ki; “1/100.000’lik çevre düzeni planında Amasra’ya termik santral kurulmaması konusunda gerekli plan notları olmasına rağmen, neden usulsüz bir şekilde, hukuksuz bir şekilde süreç devam ettirilmek için ilgililer tarafından bu şirketin önü açılıyor? Bu usulsüzlüğü ve hukuksuzluğu yapanlar hakkında soruşturma açmayı düşünüyor musunuz“ diye sordum. Sayın Bakan’da beni haklı çıkardı. Verdiği cevapta; “Evet, Sayın Rıza Yalçınkaya doğru söylüyor. 1/100.000’lik çevre planında Amasra’ya termik santral kurulması yasaklanmıştır. Dolayısıyla; bu konuda biz, ÇED süreciyle ilgili olarak daha karar vermedik. Ve ÇED sürecini durdurduk. Bu süreçle ilgili olarak ileride ne olacağı konusunda kararım daha netleşmedi. Yarın bakarsınız oradaki kurumlar ÇED ile ilgili olumlu rapor verirler, bakarsınız oradaki kömürün çıkarılması ortaya çıkar. Çok fazla kömür çıkar. Kömüre yönelik bir tesisin kurulması doğrultusunda belki yeniden kararımızı gözden geçiririz” dedi. Yuvarlak bir cevap verdi. Ve kesinlikle kurulmayacak diye bir kelimeyi ağzından çıkarmadı. Tabi sayın bakan böyle diyor, ama aynı zamanda da yine HEMA; TEİAŞ’la birlikte enerji hattı çekimi için bir çalışma yapıyor. Zonguldak’tan Amasra’ya; yani sanki termik santral kurulmuş da, bu termik santralde elektrik üretiliyor da o üretilen elektriğin Türkiye genelinde dağıtımı için o iletişim hattına dahil edilmesi konusunda bir ÇED başvurusunda bulunuluyor. Bunu görünce de hayretler içerisinde kalıyoruz. Ortada hol yok, yumurta yok. Hiçbir şey yok. Yasaklar var. Kurulmaması hususunda plan notları var. Buna rağmen hukuk dışı uygulamalar, usulsüzlükler devam ediyor. Ve bu enerji hattının Amasra’ya yapılacak olan termik santral için çekildiği yönünde sayın şirket yetkilileri tarafından Valiliğin web sitesinde ÇED başvurusu olarak yayınlanıyor. Gerçekten anlamak mümkün değil.

Şimdi 1/100.000’lik çevre düzeni planı yaptırılıyor. Kim yaptırıyor bunu? Bunu biz yaptırmıyoruz. Bunu Amasra halkı yaptırmıyor. Bunu Bartın halk yaptırmıyor. Bu çevre düzeni planını, bakanlık cebinden binlerce lira harcayarak, aşağı yukarı 450-500 bine mal olan bir plan yaptırıyor. Ve bakanlığın yaptırdığı bu planda, Amasra’nın mutlak korunması gereken bir alan olduğu, turizm ve arkeolojik özellikleri nedeniyle buraya termik santral kurulamayacağı belirtiliyor. Buna rağmen; bakanlık cebinden para harcayarak yaptırdığı bu planı dikkate almayarak, onu görmezden gelerek Amasra’ya termik santral kurulma çalışmalarını böyle sinsice, ayak oyunlarıyla sürdürüyor. Şimdi bakın; planı devlet yaptırıyor, devletin yaptığı bu plana Amasra ve Bartın halkı saygı gösteriyor. O planda eğer yeşil alan varsa, Amasralı oraya ev yaptıramıyor. O planda eğer turizm alanı varsa Amasralı oraya sanayiyi kuramıyor. Dolayısıyla Amasra ve Bartın halkı, devletin yaptırdığı bu plana saygı gösteriyor, ama devlet kendi cebinden binlerce lira ödeyerek yaptırdığı bu plana saygı göstermiyor. Yani gerçekten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu planları yaparken hangi amaçla yaptığını iyice bilmesi gerekiyor. Kentlerle ilgili bu planlar yapılırken, kentin gerçeklerine göre bu planlar yapılmalı. Kentsel planlamaların o şekilde ortaya konması gerekiyor. Bakanlığın bu görevi verdiği şehir plancıları da, o kentin özelliklerine göre o kentin gerçeklerine göre bir kentsel planlama yapıyorlar ve bakanlığa sunuyorlar. Bakanlıkta bunu kabul ediyor. Onaylıyor. Ama her nedense sonradan bu onayladığı plana aykırı bir şekilde de çalışmalarını devam ettiriyor. Dolayısıyla biz yine bu konuda hassasiyetimizi sürdürüyoruz. 2012 yılında yaşanan bu Amasra’yla ilgili olumsuzlukların 2013’te de devam etmesini arzu etmiyoruz. Siyasi iktidarın, usulsüz ve hukuk dışı uygulamalarına rağmen HEMA Şirketi’nin önünü açmasını ve termik santral kurma çalışmaları konusunda onlara yardımcı olmasını, HEMA Şirketi de dansöz oynatarak kutluyor. Ve dolayısıyla Bartın halkıyla resmen dalga geçiliyor. Yani bu usulsüzlükler ve hukuksuzluklar bu şirkete dansöz oynatma fırsatı veriyor. Bu usulsüzlüklerin hukuksuzlukların ortadan kalkması gerekiyor. Yani usulsüzlükler ve hukuksuzluklar üzerine kurulu hiçbir şey ayakta duramaz. Biz adalete güveniyoruz. Yargıya güveniyoruz. Ve inanıyoruz ki, yarın yaşanacak olumsuzluklar için yargıya gittiğimizde haklı durumda değerlendirilecek kesimin biz olacağı düşüncesindeyim“ diye konuştu.

“Temennim 5084’ün devam etmesi”

Hafta sonu düzenlemiş olduğu kahvaltılı basın toplantısıyla yerel gazetecilerle bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partisi Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya, 31 Aralık 2012 itibariyle sona erecek olan 5084 sayılı teşvik kanunu hakkında değerlendirmelerde bulundu. 5084’ün Bartın için büyük önem arz ettiğini ifade eden Milletvekili Yalçınkaya “Biliyorsunuz, bu 5084 sayılı teşvik kanunu yılsonu itibarıyla bitiyor. Ve siyasi iktidarda bundan sonra 5084 uygulamasının devam etmeyeceğini belirtip, teşvikin sona ereceğini söylüyor. Ama 49 ilde, çalışan yaklaşık 750 bin kişi teşvik kapsamından büyük oranda faydalanıyor. Bu uygulama, işverenler üzerindeki istihdam yükünü azaltıyordu. Bartın’da da yaklaşık 8 bin 500 çalışanımız var, işçi arkadaşımız var. 5084 kanununa göre yanında en az 10 kişi çalıştıran işveren bu teşviklerden faydalanıyor. Ben, Bartın’da 5084 sayılı teşvik kanunu devam etmediği takdirde işten çıkarılmaların artacağı düşüncesindeyim. Çünkü söz konusu kanun, işverenin istihdam yükünü belli ölçüde azaltıyordu. Örneğin, 10 tane işçi çalıştıran bir işveren teşvik kanunundan faydalanarak 7 bin 500 lira sgk primi olarak ödüyorsa teşvikin sonlanmasıyla ödeyeceği miktar ise 15 bin liraya çıkacak. İşverenin elinden çok büyük avantaj alınmış olacak. Bu nedenle işten çıkarılmalara yönelik büyük bir artış yaşanacağı kanısındayım. Dolayısıyla; Bartın’da şu an için en büyük sorun, 5084 sayılı teşvik kanununun yılsonu itibarıyla bitecek olması. Teşvik süresinin 2017 yılına kadar uzatılmasıyla ilgili olarak bir kanun teklifi de bende verdim. Aynı zamanda CHP Genel Başkan Yardımcıları Sayın Faik Öztrak ve Sayın Umut Oran’da, 5084 sayılı kanunun 49 ilde devam etmesi konusunda çalışmalar yapıyorlar. Hatta yeni yılda hükümetle tekrar görüşerek, 5084’le ilgili teşvik kanunun devam etmesi yönünde bir karşılıklı görüşme yapacaklar. Gerçekten bu konu Bartın içinde çok büyük önem arz ediyor. Çünkü kent merkezindeki sanayicimizle konuştuğumuzda, işyeri sahipleriyle ve yatırımcımızla konuştuğumuzda; bu desteklerin muhakkak devam etmesi gerektiğini söylüyorlar. Aynı zamanda Bartın Ticaret ve Sanayi Odası da 5084 sayılı teşvik kanunun Bartın için büyük önem arz ettiğini yaptığı basın toplantılarıyla dile getiriyor. İnşallah önümüzdeki yıl içinde Bartın, 5084’ten faydalanmaya devam eder” dedi.

Hedefimiz belediyeyi almak

Milletvekili Yalçınkaya, sabah kahvaltısında bir araya geldiği gazetecilerin ‘belediye başkanlığına geri dönecek misiniz’ şeklindeki sorularını yanıtladı

KAMUOYUNDA KONUŞULANLAR BENİ MUTLU EDİYOR

Adının sürekli belediye başkanlığıyla anılmasıyla ilgili olarak da gazetecilerin sorduğu sorulara karşılık konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Son günlerde Bartın’da Rıza Yalçınkaya, belediye başkanlığına dönüyor mu dönmüyor mu, önümüzdeki seçimler için adaylığını koyacak mı koymayacak mı gibi konuşmaların varlığını bizde duyuyoruz, hissediyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi yerel seçimlerde başarıyı yakalamak zorunda. Bununla ilgili olarak da; örgütümüzle birlikte yönetici arkadaşlarımızla birlikte önümüzdeki yerel seçimlere yönelik nasıl bir yol izleyeceğimiz konusunda nasıl bir çalışma ortamı yaratacağımız hususunda, nasıl bir strateji belirleyeceğimiz konusunda kafa yoruyoruz ve bazı çalışmalar yapıyoruz. Beni belediye başkanlığına adaylığımla ilgili konuların gündeme gelmesi beni mutlu ediyor. Bartın halkının gönlünde hala daha bir yerimin olduğunun göstergesi bunlar. Ben 1999 yılında, siyasete ilk girdiğimde Bartın halkı bana güvendi, sahip çıktı ve belediye başkanlığı görevini verdi. Bizde 1999 yılından bu güne kadar geçen siyasi hayatımda, hem belediye başkanlığı görevinde bulunduğum süre içerisinde hem de milletvekili olarak görev yaptığım süre içerisinde, bu iki onurlu ve şerefli görevde Bartın halkının güvenini eksiltmemek için bütün gayretimizi gösterdik” dedi.

NİHAİ KARARI GENEL BAŞKANIMIZ VERECEK


Halk tarafından yeniden belediye başkanı olarak görev yapmasının istenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Milletvekili Yalçınkaya “Bartın halkının güvenini hala için taşıyabiliyorsak, Bartın halkı belediye başkanlığı gibi kutsal bir göreve tekrar bizi layık gören bir düşünce içerisinde ise bu bize ancak mutluluk ve onur verir. Bu bir gururdur. Ama bunun kararını ne ben kendi başıma verebilirim nede örgütlerim verebilir. Nihai kararı verecek olan Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Biz şuanda Cumhuriyet Halk Partisi’nin 133 milletvekilinden, daha doğrusu içerideki tutuklu arkadaşlarımızla beraber 135 milletvekilinden bir tanesiyiz. Genel başkanım, milletvekili olarak göreve devam et derse milletvekili olarak görevimizi sürdürürüz. Eğer genel başkanım, belediye başkanı olarak bizi bu göreve layık görüp de öyle bir görev verdiği anda da nasip olursa, kısmet olursa belediye başkanı olarak sürdürürüz. Ama nihai kararı partimizin üst yönetimi ve genel başkanımız verecek. Sonra tabii bu konuyla ilgili olarak da, kendi örgütümüzle, kendi yöneticilerimizle, sevenlerimizle, dostlarımızla konuşarak bu konuda bir kararımızı vereceğiz“ diye onuştu.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN KONUŞMAK HENÜZ ERKEN

Bartın halkı için çalışmaya ve görev yapmaya devam edeceğini söyleyen Milletvekili Yalçınkaya “İki dönem belediye başkanı olarak Bartın halkına hizmet ettim. 1999-2007 yılları arasında. 2007’den bugüne kadar da milletvekili olarak görev yapıyorum. Bu benim için büyük bir onur, büyük bir gurur. Bundan sonrada hangi alanda olursa olsun, Bartın için çalışmaya görev yapmaya aynı inançla devam edeceğim. Biz gerek belediye başkanlığı olsun, gerek milletvekilliği olsun sadece halkımıza hizmet etmek için bu görevlerde bulunuyoruz. Halkımıza hizmet edebilmenin mutluluğunu da bu görevlerde bulunduğumuz süre içerisinde yaşadık. Onların hayır dualarını aldık. Onların bize karşı gösterdikleri destek ve katkıları gördük. Bu bizim için en büyük ödül. Dolayısıyla önümüzdeki yerel seçimlere daha uzun bir süre var. Bu uzun süre içerisinde erkenden konuşmak, erkenden bir karar vermek yanlış olur. Ama siyaseti başarı üzerine kuran bir insanım. Partim ve örgütümle beraber yakaladığımız bu başarıları devam ettirmek arzusu içerisindeyiz. Dolayısıyla eğer Bartın’da yerel seçimlerde bu başarıyı kimlerle kazanacağımızı belirledikten sonra CHP olarak gerekli açıklamaları daha net ve açık bir şekilde ortaya koyabiliriz” şeklinde konuştu.

YEREL YÖNETİMİN YAPTIKLARINI HALKIN TAKDİRİNE BIRAKIYORUM

2007’de belediye başkanlığı görevini bıraktıktan sonra milletvekili olarak görev yaptığı süre içerisinde Bartın’daki yerel yönetimlerle ilgili olarak iyi veya kötü hiçbir yorum yapmadığını dile getiren CHP Bartın Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya “Belediyenin çalışmaları için ne iyidir dedim, ne kötüdür dedim. Bartın halkının takdirine bıraktım. Ağzımı açıp da yerel yönetimlerle ilgili bir yorumda bulunmadım. Durum böyle olmasına rağmen, kendimi bu kadar yerel hizmetler konusu dışında tutmama rağmen birileri hala beni kapalı kapılar ardında yaptıkları toplantılarda; işte geçmişteki belediye başkanlığı çalışmalarımız nedeniyle hizmetlerdeki eksikliğimizi veya yapamadıklarımızı veya yaptıklarımızın yanlışlığını dile getirerek eleştirel bazda yorum yapıyorlar. Ben bir kez daha sizlerin vasıtasıyla söylüyorum. Daha öncede söyledim. Mümkün olduğu kadar Bartın’daki yerel yönetimlerin hizmetlerini eleştirmekten uzak duruyorum. Çünkü bu hizmetlerin takdirini Bartın halkına bırakıyorum. Önümüzdeki yerel seçimlerde Bartın halkı, eğer o hizmetlerden memnunsa gerekli desteği ve katkıyı verir. O hizmetlerden memnun değilse de atacağı oylarla birilerine o destek ve katkıyı vermez“ dedi.

BENİM VEREMEYECEĞİM HESABIM YOK, HODRİ MEYDAN…

Bartın’daki yerel yönetimin, kapalı kapılar ardında ‘Rıza Yalçınkaya belediye başkanı adayı olabilir korkusuyla’ site toplantılarında olsun, ev toplantılarında olsun şahsı üzerinden siyaset yapılmaya çalışıldığını söyleyen Milletvekili Yalçınkaya “Siyaseti benim üzerimden yapmaya çalışıyorlar. Bu çok yanlış bir şey. Bunu gerçekten yakıştıramıyorum. Her zaman söyledim. Hodri meydan. Yani Bartın’da görev yaptığım 8,5 yıllık belediye başkanlığı dönemimde hesap veremeyeceğim hiçbir şey yok. Ve yaklaşık 3 yılın üzerinde de bu yerel yönetim, Bartın Belediyesi’ni yönetiyor. Dolayısıyla kapalı kapılar adında, ev toplantılarında, site toplantılarında, benim olmadığım yerlerde bu tür konuşmalar yapmak yerine kamuoyuna açık, sizlerin, değerli basın mensuplarının katılımıyla oluşacak toplantılarda geçmiş dönemle ilgili eleştiriler ortaya konsa ve karşılıklı olarak da bu eleştirilerin cevapları iki kesim tarafından verilse daha ahlaki, daha etik olur düşüncesi içerisindeyim. Dolayısıyla ben mümkün olduğu kadar uzak durmama rağmen birileri beni bu yerel yönetimdeki çalışmaları içerisine sokmak istiyorlar. Ve beni zoraki olarak bu sürecin içerisinde göreve davet eder gibi bir anlayış içerisinde oluyorlar. Dolayısıyla bizde bundan kaçamayız. Yani birileri bizimle boy ölçüşmek istiyorsa ben her zaman varım. Ve hiç kimseden de geri kalmam“ diye konuştu.

KAPALI KAPILAR ARDINDA KONUŞULMASIN,
HALKIN HUZURUNDA TARTIŞALIM


Milletvekili seçildiği günden bugüne kadar yerel yönetimin çalışmalarıyla ilgili yorum yapmaktan kaçındığını belirten Milletvekili Yalçınkaya “Onların yanlışlıklarını, onların hatalarını kamuoyuna böyle paylaşmaktan da kaçındım. Çünkü seçim döneminde zaten Bartın halkı kimi takdir edip etmeyeceğini ortaya koyabilecek durumda. Dolayısıyla halkın takdirine bırakıyorum. Ama maalesef ister istemez de bizi oraya çekmek istiyorlar. E çekerlerse kaçınmam. Yani hodri meydan diyorum. Ama lütfen belediye ile ilgili, geçmiş çalışmalarla ilgili soruları varsa, tartışılacak konuları varsa sizlerin önünde Bartın halkının huzurunda tartışalım. Her şey açık ve net olsun. Şeffaf olsun. Hiç kimse böyle kapalı kapılar ardında, fitne fesatla bir yere varamaz. Bunu açık ve net bir şekilde söylüyorum. Elbet zamanı gelince bizde konuşacağız ama ben bu zamanı beklemeden de birileri ‘O kadar beklemeye gerek yok. Gel şuraya, konuşalım. Hodri meydan’ derse her zaman hazırız yani. Bartın’ı A’dan Z’ye tartışmaya, Bartın’la ilgili kimin hata yaptığını, kimin yanlış yaptığını, Bartın’da yerel yönetim olarak kimlerin hangi yanlışlıklarla kente zarar verdiğini benim dönemimde olsun, başka dönemde olsun, şimdiki dönemde olsun ne ise tartışmaya hazırız” dedi.

YEREL SEÇİMLERDE BÜYÜK BAŞARILARIN ALTINA İMZA ATACAĞIZ

1999’dan bugüne kadar veremeyecek bir hesaplarının olmadığını, dört seçim geçirdiklerini, dördünde de Bartın halkının destek ve katkısıyla bu seçimlerden başarılı bir şekilde çıkmayı başardıklarını söyleyen Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Bundan sonrada aynı başarıların, devam etmesini arzu ediyorum. Ama dediğim gibi, Rıza Yalçınkaya’nın dışında benim için önemli olan Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Eğer Cumhuriyet Halk Partisi, Bartın’da her alanda başarılı oluyorsa bu bizim en büyük mutluluğumuz olacak. Kişi olarak değil, CHP olarak, kurumsal olarak başarıyı yakalamak zorunda olduğumuzu hissediyorum. Ve önümüzdeki yerel seçimlerde de inanıyorum ki hem Bartın’ın merkezinde hem de Bartın’ın ilçelerinde ve hatta belde belediyelerinde bile belediye başkanlıklarını kazanabileceğimiz yerler var. Mevcut belediye başkanlıklarımızı koruyup, onların üzerine de yenilerini ekleyerek Bartın’da cumhuriyet Halk Partisi’nin yerel yönetim anlayışını kent merkezinden başlayarak en ücra belde belediyesine kadar getireceğimizin müjdesini de veriyorum. Yani Bartın önümüzdeki yerel seçimlerde, CHP açısından güzel bir başarıyı yakalama fırsatını ortaya koyacağımız düşüncesindeyim” şeklinde konuştu.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet köstek 9 yıl önce

Sayın Vekilim Bartın sizinle gurur duyuor.Allah sizi başımızdan eksik etmesin. Ankarada hastalarımıza ne kadar yardımcı olduğunuzu her derdimize deva olduğunuzu biliyorum ve duyuyorum.Bu konuda bana da çok yardımcı oldunuz.Bartını övenler bir yerlere getirdik diyenler gelsinler de köylerimizi görsünler.Konuşulduğu gibi iç açıcı güzel mutlu bir durum yok.Destekleriniz için teşekkür ederim.Saygılarımla

Avatar
hulisi sayın 9 yıl önce

sizitekrar belediye başkanı olarak görmek tüm bartında yaşıyanları mutlu eder genel yöetimle ilgili söyledklerninz doğru yalnız dikkat edin siz ve cemel başkan birbrirnizle uğraşırken aradan a k p çıkmasın neden söylüyorum tayyip erdoğan çıkıyor konuşuyor .

Avatar
cemmalik 9 yıl önce

yahu muhterem sen ne boş adamsın yahu taktın yasemin başkana yav git işine yav senin belediye başkanı olduğun zamanlarıda hatırlıyoz deme öyle kendini fişleme ya

Avatar
ali 9 yıl önce

rumuzların arkasına sığınıp insanlara laf söyleyen cemmalik rumuzlu arkadaş haddini bil bartın halkının her şeçimde temsil hakkı verdiği bir kişi hakkında konuşurken terbiyeli takın .senin gibi cahilce ne olduğu belli olmayan konuşmayı bilmeyen insanlar ancak böyle klavyenin arkasına saklanır yorum yapar .git bu yorumlarını o yüreğin varsa karşılarında yap.önce kişilik sahibi ol sonra gel burda yorum yap.

Avatar
bartınlı 9 yıl önce

ali rumuzlu arkadaş sen rıza,nın nesi olyorsun eleştiri olcak tabi ama bu zihniyette her şey yasak onun için sizzzzzzzzzzzzzzz daha çokkkkkkkkkkkkkkkkkkk beklersiniz.

Avatar
fırathan 9 yıl önce

Sayın vekilimiz allah için geldiğin bütün makamlara yakışıyor ve layık-i vechile de taşıyorsunuz. ancak, açıklamalarınızla ifade ettiğiniz ve birilerine de göndermede bulunduğunuz temiz ve ilkeli bir siyaset konusunda sizinde uymanız gerekir. her siyasetçinin borazancıları ve ayaklı gazetecileri mutlaka vardır. dürüst olalım Belediye Başkanlığına aday olacağınızı zaten siz diyosunuz bu kişilere ki vatandaşın nabzını tutasın, reklam olsun, gündemde kalasın. Ama madolyonun bir başka yüzü de var. Bu kadar kolay değil, Belediye Başkanlığını çantada keklik görmek hayal kırıklığı yaratabilir. Bazen kendine duyulan aşırı güven insanın siyasi hayatına mal olabilir. Ama insanın arkasından kapalı kapılar arkasında evlerde, sitelerde gıapta yapılanlar siyaset olamaz, çok özür dilerim olsa olsa dedi kodu olur. saygılarımla.

Avatar
yakup 9 yıl önce

rıza bey aday olacakmış diye halk arasında böyle bir olayı yayan hep sizin borazancılarınız zaten. böyle bir düşüncenizi paylaşıma açmadıysanız eğer bunları sizin adınıza kim söyleyebilirki. belediye başkan adayı olup olmamanıza mademki genel başkanınız karar verecek, karar verilmeden neden böyle bir olayı borozancılarına söylemeye gerek duydunuz. kendi açıklamalrınızda var. bu konu için henüz çok erken diyorsunuz.halk yemiyor bunları inandırıcı değil. sanki şimdiki belediye başkanından halk küsmüşte dört gözle yolunuzu gözlüyor gibi bir hava yaratmışınız ama dedik ya yemezler. bu siyeset 70-80 yılların şiyaseti. yakın bir zamanda 3-4 yaşlarında bir çocukla sohbet ettinizmi. yetişkinleri hayretler içerisinde bırakıyorlar. teknolojiyle birlikte insanlar gelişiyor, aklını daha çok kullanıyorlar.

Avatar
kemal TUĞCU 9 yıl önce

Yasemin başkan dediğiniz, 1 yıllık kadın kolu Başkanı,Bartın için ne yapmış,2 elma ,1 muz dağıtmakdan başka, Yerli malı haftasıymış, Başbakanın kolundaki saat 10 İsviçre malı,altındaki araba alman, bindiği uçaklar, amerikan,Yasemin hanım 1 elma 1 mıuzla yerli malı kutlasın, hadı anlatın show değilde nedir bu,kandırmaca değilde nedir,cemullik özellike sen cevap verde anlayalım,yerli malı neymiş