2013’ün ilk önergesi 5084 oldu

MİLLETVEKİLİ YALÇINKAYA, 5084’Ü MECLİSE TAŞIDI

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Rıza Yalçınkaya, TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinde; bazı illerde yatırım yapanlar için, vergi ve sigorta primi teşvikleri uygulamak, enerji desteği sağlamak ve yatırımlara bedelsiz arsa ve arazi temin etmek amacıyla 29.01.2004 tarihinde çıkarılan 5084 sayılı teşvik kanununun süresinin 31 Aralık 2012 tarihinde sona erdiğini belirtti. Teşvik yasasının ilk uygulanmaya konulduğu 2004 yılında enerji teşviki, vergi indirimi ve SSK prim desteği sağlanırken, 2007 yılında enerji desteği ve vergi indirimi kaldırılmış, devam etmekte olan istihdam teşvikinin de 31.12.2012 tarihinde son bulduğunu ifade eden Milletvekili Yalçınkaya; yaşanan sürecin sanayicilerin, iş adamlarının, çalışanların ve bölge vatandaşlarının büyük endişe duymasına neden olduğunu söyledi.

5084’ÜN SONA ERMESİYLE İŞSİZLİK ARTMAYA BAŞLAYACAK

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıların yanında, 31.12.2012 tarihinde 49 ilimizde 5084 sayılı teşvik Kanununun da sona ermiş olmasıyla, teşvikten yararlanmakta olan bu illerimizde fabrikalar ve işyerleri istihdam yükünün ağırlığı nedeniyle işçi çıkartarak çalışan işçi sayısını azaltmaya, buna bağlı olarak da bu illerimizde işsiz sayısı artmaya başlayacaktır. Bu illerimizde üretimin artması, katma değerin yükselmesi, istihdamın devamlılığının sağlanması amacıyla teşvik süresinin uzatılması gerekirken maalesef bir anda teşvik süresinin uzatılmaması sanayiciyi, çalışanları kaderiyle baş başa bırakmıştır. Milyonlarca lira harcanarak kurulan tesisler, fabrikalar bir bir kapanmaya başlamış, bazı fabrika sahipleri de kendilerinin üzerindeki istihdam yükünü azaltacak uygulamaların geçerli olduğu teşvikli bölgelere fabrikalarını taşıma kararı almışlardır” ifadelerini kullandı.

İŞÇİLER İLE İŞVERENLER KARŞI KARŞIYA GELİYOR

5084 sayılı teşvik kanununun başlangıcı ile birlikte uygulamanın geçerli olduğu illerden birini tercih ederek yatırım yapan, fabrikasını kuran sanayicinin yanı sıra ildeki mevcut işyeri sahiplerinin de teşvikten faydalanmak için işlerini büyüttüğünü ve çalışan işçi sayısını artırdığını belirten Milletvekili Yalçınkaya “5084’ün sona ermesiyle teşvikten yararlanan işyeri sahipleri bundan sonra durumlarının ne olacağı endişesiyle kara kara düşünmeye başladılar. Ekonomik krizin büyük oranda hissedildiği ülkemizde, 5084 sayılı Kanun süresinin uzatılması ülke ekonomisi, sanayicimiz, çalışanlarımız ve bölge vatandaşlarımız için oldukça önemlidir. Teşvikten faydalanmak için tercih ettikleri ilde milyonlarca liralık yatırım yapan fabrika sahipleri, fabrikalarda asgari ücretle çalışarak ailesini geçindirmeye, onların karnını doyurmaya çalışan işçilerimiz, yöre esnafı, herkes mağdur olmuş, yaşanan bu olumsuzluklar karşısında nasıl ayakta durabileceklerini düşünmeye başlamışlardır. Ayrıca teşvik süresinin son bulması neticesinde işinden olacağını düşünen çalışanlar ile sanayici karşı karşıya bırakılmıştır” şeklinde bilgiler verdiği önergede 5084’ün öneminden bahsetti.

5084, ÜZERİNDE HASSASİYETLE DURULMASI GEREKEN BİR KONU

5084 sayılı teşvik yasasından yararlanmakta olan illerde sanayileşmenin artıp işsizliğin önemli ölçüde azaldığını, 19 Haziran 2012 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2012/3305 karar sayılı, “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Bakanlar Kurulu Kararının” ise 5084’den faydalanan bazı illerimize herhangi bir getirisi bulunmadığını ve buralarda faaliyette olan sanayicilere hiçbir destek sağlamadığını ifade eden CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Yeni yasa ile şu ana kadar büyük özveri ile ülke ekonomisine katkı sağlayan sanayicimiz yok sayılmakta, yeni yasadan yararlanarak bölgeye gelecek yatırımcılar karşısında eski yatırımcı daha da yenik duruma düşmektedirler. Bu konu; üzerinde hassasiyetle durulması ve hükümetin acil önlem almasını gerektiren önemli bir konudur. Bu nedenlerle; yatırımların ve istihdamın sürekliliği, kayıt dışı istihdamın ortadan kalkması, haksız rekabetin önlenmesi adına, 5084 sayılı Kanun kapsamında teşvikten faydalanan illerde yaşanan mağduriyetlerin ivedilikle tespit edilmesi ve konuyla ilgili alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla TBMM iç tüzüğünün 104. ve 105. maddeleri ile Anayasanın 98. maddesi gereğince “Meclis Araştırması” açılmasını arz ederim” diyerek Meclis Araştırmasını TBMM Başkanlığı’na sundu.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.