Amasra'nın Kalbine Saplanan Hançer

TBMM İçişleri Komisyonu üyesi ve CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya,  Amasra’nın “kalbine saplanan hançeri tutan elin” Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olduğunu belirtti.

İlgili Foto Galeriye Git

CHP’li Yalçınkaya, Bartın’da kurulacak termik santralle iktidarın Karadeniz Bölgesi’ni “termik santral cehennemi” haline getirmek istediğini belirterek, “Amasra'nın kalbine saplanan hançeri tutan el, ne yazık ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır. Üzülerek belirtmek isterim ki göz göre göre işlenen bu cinayetin asıl faili Çevre Bakanı sorumluluğuyla değil, Enerji Bakanlığı’nın talimatlarını yerine getiren bir bürokrat gibi hareket eden Mehmet Özhaseki'dir” dedi.

Meclis İçişleri Komisyonu üyesi ve CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya,  Amasra’nın “kalbine saplanan hançeri tutan elin” Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olduğunu belirtti ve “Üzülerek belirtmek isterim ki göz göre göre işlenen bu cinayetin asıl faili Çevre Bakanı sorumluluğuyla değil, Enerji Bakanlığı’nın talimatlarını yerine getiren bir bürokrat gibi hareket eden Mehmet Özhaseki'dir. Bakanı ve Bakanlık bürokratlarını tarih ve Amasra halkı asla affetmeyecektir” dedi.

‘SÜREÇ YALANLARLA, ALDATMACALARLA YÜRÜTLDÜ’

Yalçınkaya, ilk imzacısı olduğu termik santrallerle ilgili araştırma önergesi hakkında Meclis Genel Kurulu’nda konuştu. İktidarın Karadeniz Bölgesi'ni “enerji üssü” haline getirme anlayışıyla geliştirdiği termik santral projeleriyle aslında bölgeyi “termik santral cehennemi” haline dönüştürmenin adımlarını attığını vurgulayan Yalçınkaya, özellikle Bartın ve Zonguldak'ta yoğunlaşan bu projelerin, bölgenin çevresini, doğasını yok edecek ve bölgede yaşayan tüm insanların sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını elinden alacak boyutlara ulaştığını kaydetti. Yalçınkaya, daha önce defalarca Meclis Genel Kurulu’nda ve ilgili komisyonlarda Amasra'ya kurulmak istenen termik santralin halen yürürlükte olan 1/100.000 Ölçekli Zonguldak-Bartın-Karabük Bölgesel Çevre Düzeni Planı'na aykırı olduğunu anlattığını hatırlattı. CHP’li Yalçınkaya, “Bugün yalanlarla, aldatmacalarla sürdürülen bu girişimi bir kez daha sizinle paylaşacağım. Ama önce şu gerçeği sizle paylaşmak isterim ki Amasra'nın kalbine saplanan hançeri tutan el, ne yazık ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır. Üzülerek belirtmek isterim ki göz göre göre işlenen bu cinayetin asıl faili Çevre Bakanı sorumluluğuyla değil, Enerji Bakanlığı’nın talimatlarını yerine getiren bir bürokrat gibi hareket eden Mehmet Özhaseki'dir” diye konuştu.

‘NE DEĞİŞTİ DE BAKANLIK KARAR DEĞİŞTİRDİ?’

Kurulması düşünülen santrale ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önce 10 Ekim 2016’da “ÇED Olumlu” nihai kararını verdiğini, bu kararın mürekkebi dahi kurumadan bakanlığın yangından mal kaçırır gibi Bartın ve Bartın Kıyı Kesimi Planlama Alt Bölgesi 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Plan Değişikliği'ni yaptığını hatırlatan Yalçınkaya,  şirketin daha önce de Tarlaağzı ve Gömü mevkisinde termik santral alanının gösterilmesi için plan değişikliği talebinde bulunduğunu anımsattı. Firmanın bu talebinin bakanlıkça değerlendirildiğini ve ÇDP’de “Amasra ilçesine doğal, ekolojik, tarihî ve turistik yapısı doğrultusunda yüklenen kimliği gereği termik santralin kurulamayacağı, santral için yer seçimi olarak daha uygun alanların araştırılması yönünde” oluşan görüşünü firmaya bildirildiğini kaydeden Yalçınkaya, Bakanlığın Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü’nün de santral kurulması düşünülen Amasra Tarlaağzı, Gömü alternatif alanlarının yer seçimi açısından uygun olmadığı ve bu alanların ÇED süreci dışına çıkarılması, ana alternatif olarak düşünülmemesi gerektiği görüşünün firmaya bildirildiğini belirtti.

YOKSA KANDIRILDINIZ MI

Yalçınkaya, “Ne oldu, ne değişti, kimler devreye girdi, kimler baskı yaptı da Bakanlığın daha önce almış olduğu tüm bu kararlar hiçe sayılarak önce ÇED onaylanıp nihai hale getirildi, peşinden 1/25.000 ölçekli plan değişikliği yapılarak daha önce Bakanlık tarafından uygun görülmeyen, yapılması kesinlikle kabul görmeyen aynı yerde hukuksuz ve usulsüz bir şekilde termik santralin önü açıldı?” diye sordu.

Bölge için “Çevre Anayasası” niteliği taşıyan 1/100.000’lik ÇDP’nin bugün için güncel ve geçerli olan hükümlerini Genel Kurul’da okuyan Yalçınkaya, konuşmasında şöyle dedi:
“Bu plan Amasra'nın doğal, tarihi ve kültürel tüm değerlerini korumayı birinci vazife olarak görüyor ve diyor ki: ‘Amasra benim korumam altındadır. Benim ortaya koyduğum hükümler içinde Amasra'da termik santral kurulamaz.  Kurulacak yer bellidir, o da Filyos yatırım havzası ya da başka bir yerdir. O zaman bir kez daha soralım: O günden bugüne ne değişti? Ne değişti de Bakanlık kararını değiştirdi? Yoksa, dün halkı siz kandırıyordunuz da, bugün firma mı sizi kandırdı? Yoksa, yine mi aldatıldınız? Lütfen, Sayın Bakan çıksın ve kamuoyuna bunu açıklasın. Kendisinden önce görev yapan tüm Çevre Bakanları ve Bakanlık personelinin haklı gerekçelerle kabul etmediği, Amasra'yı karartacak, Fatih Sultan Mehmet'in, torunlarından utanmasına neden olacak bu karara imza atmazken kendisi ve ekibi nasıl bir motivasyonla böylesi bir katliamın önünü açacak bir kararı onaylamıştır? Usulsüz ve hukuksuz bir şekilde tam da oldu bitti anlayışıyla verilen bu karar, Amasra için idam fermanı niteliğindedir. Bakan bu idam fermanıyla daha önce termik santral için sıkı sıkı kilitlenen kapının anahtarlarını kendi elleriyle firmaya altın tepsi içinde teslim etmiştir. Bunun adı cinayet değil de nedir? Bir şehrin, bir kültürün, bir doğanın katledilmesi, hukukun katledilmesi değil de nedir? Bakanlık, göz göze göre cinayet işledi, demem de bu yüzdendir.”

AMASRA HALKI SİZİ AFFETMEYECEK

Çevre Bakanlığı’nın ve bürokratlarının “oldu bittiyle” Amasra'ya termik santralin kurulmasının önünün açmaya çalıştığını ve Amasra’ya kıydıklarını vurgulayan Yalçınkaya, “O nedenle, Bakanı ve Bakanlık bürokratlarını tarih ve Amasra halkı asla affetmeyecektir” diye konuştu.  Amasra ve Bartın halkının feryadına kulak verilmesini isteyen Yalçınkaya, milletvekillerine çağrı yaptı ve “Gelin, araştırma önergemize destek verin. Tarihe, kültüre, doğal güzelliklere sahip çıkan milletvekilleri olarak sizler tarihe geçin” diye konuştu.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
AmasraHemaTermikÇEDTBMM
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bahri 5 yıl önce

sayın vekilim niye bu bartının önünü kapatmaya çalışıyorsun artık bu fikirlerden kurtulun bırak bartının önünün açın

Misafir Avatar
vatandaş 5 yıl önce @bahri

sayın bahri...bartının değil hemanın önünü açıyor bu termik...kafayı çıkarın kumdan..hemanın önünü,bartının da arkasını açıyorlar..uyuyun siz

Beğenmedim! (1)
Avatar
aya 5 yıl önce

Teşekkürler sayın vekilim bartın sizinle gurur duyuyor
Zehir kusacak bu projelerle bartinin önü açılacaksa bırakın kapansın
Gelecek nesillerin ve tabiatın sağlığı için termiksantrale Hayır