Asgari ücretin altında maaş alanlar da sosyal yardımlardan faydalansın

Geçtiğimiz hafta içerisinde de önce profesyonel ligde takımı olmayan iller için kanun teklifi verip her ilden bir takımın bir defaya mahsus 3’üncü Lige çıkmasını talep eden Rıza Yalçınkaya, ikinci kanun değişikliği teklifini ise gazeteciler için vermişti. Gazetecilerin ve basın iş kolunda çalışanların, 2008 yılında sosyal güvenlik reformu kapsamında kaldırılan ‘yıpranma haklarının’ geri iade edilmesini isteyen Yalçınkaya, verdiği iki kanun değişikliği teklifiyle hem yerel hem de ulusal basında geniş yer bulmuştu.

Rıza Yalçınkaya, bu kez hazırlamış olduğu kanun değişikliği teklifinde ise; Sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olan fakat aylık geliri net asgari ücretin altında olduğu tespit edilen vatandaşların da 3294 sayılı sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik kanunundan faydalanarak yardım almalarını talep etti. Teklifin gerekçesinde, ülkede sosyal güvencesi olmayan vatandaşların yanında, sosyal güvencesi olduğu halde aldığı ücretle geçinemeyen çok sayıda vatandaşın olduğunu dikkat çekilirken, alınan maaşlarında asgari ücretin oldukça altında olduğu ifade edildi.

‘Sosyal Güvenlik Kurumlarına göre; bu kişiler arasında malullük aylığı, yaşlılık aylığı, ölüm aylığı, iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar bulunmaktadır. Bu şekilde aylık ve gelir alan birçok vatandaşımız, gelirlerinin çok düşük olması nedeniyle geçinememekte ve devletin sosyal yardımlarından faydalanmak istemektedir’ denilen gerekçede şu ifadeler yer aldı:

“Örneğin; 200–300 TL aralığında aylık ve geliri bulunan 219 vatandaşımız malullük aylığı, 3 bin 280 vatandaşımız yaşlılık aylığı, 203 bin 638 vatandaşımız ölüm aylığı, bin 138 vatandaşımız sürekli iş göremezlik geliri, 12 bin 441 vatandaşımız ise ölüm geliri almaktadır. Asgari ücretin oldukça altında kalan bu gelirlerle bu vatandaşlarımızın geçimini sürdürmesi oldukça zordur. Kömürünü, odununu, yiyeceğini almakta zorlanmakta ve büyük bir geçim sıkıntısı içerisinde yaşamını sürdürmek zorunda kalmaktadır.

Bu anlamda; kendilerine yardımcı olunması amacıyla devletin sağlamış olduğu sosyal yardımlar için talepte bulunduklarında, kendilerine sosyal güvenceleri bulunduğu ve maaş bağlı olduğu ileri sürülerek yardım yapılmamakta, talepleri bu gerekçelerle reddedilmektedir. Bu tür yardımlardan faydalanamadıkları için açlık ve yoksulluk içerisinde yaşamlarını sürdürmek zorunda kalmaktadırlar.”

ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALANLAR DA VAKIF YARDIMLARINDAN YARARLANABİLECEK

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın, hazırladığı kanun değişikliği teklifi; 29/5/1986 tarihli ve 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nun 2’nci maddesinin birinci fıkrasının değiştirilmesini öngörüyor.

Buna göre, 3294 sayılı sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik Kanunundan faydalanarak yardım alan vatandaşlarımızın yanında, sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olan fakat aylık geliri net asgari ücretin altında olduğu tespit edilen, vatandaşlarımızın da sosyal yardımlardan faydalanması sağlanmış olacaktır.

Rıza Yalçınkaya, kanun değişikliği teklif ettiği 2’nci maddenin 1’inci fıkrasını “Fakrü zaruret içinde ve muhtaç durumda bulunan ve Kanunla Kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve bu kuruluşlardan aylık veya gelir almayan vatandaşlar ile sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olan fakat aylık geliri net asgari ücretin altında olduğu tespit edilen vatandaşlara geçici olarak küçük bir yardım veya eğitim ve öğretim imkânı sağlanması halinde topluma faydalı hale getirilecek, üretken duruma geçirilebilecek kişiler bu Kanun kapsamı içindedir.” Şeklinde düzenleyerek Meclis Başkanlığı’na sundu.

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Sosyal güvenceye sahip olup, geliri asgari ücretin bile altında olan ve bu gelirle de ailesini geçindiremeyen, kömürünü, odununu alamayan ve çocuklarının eğitim giderini karşılayamayan vatandaşlarımızın sosyal yardımlardan yararlanması, sosyal devlet anlayışı açısından oldukça önemli olacaktır” dedi.

* * *

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA


“3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifim” gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur.

Gereğini saygılarımla arz ederim. 04.05.2012

M.Rıza YALÇINKAYA
Bartın Milletvekili

Eki: 1.Kanun teklifi ve gerekçesi


GEREKÇE

Ülkemizde sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın yanında, sosyal güvencesi olduğu halde aldığı ücretle geçinemeyen, çok sayıda vatandaşımız bulunmaktadır.

Bu aldıkları ücretler asgari ücretin oldukça altındadır. Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre; bu kişiler arasında malullük aylığı, yaşlılık aylığı, ölüm aylığı, iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar bulunmaktadır. Bu şekilde aylık ve gelir alan milyonlarca vatandaşımız, gelirlerinin çok düşük olması nedeniyle geçinememekte ve devletin sosyal yardımlarından faydalanmak istemektedirler. Örneğin; 200-300 TL. aralığında aylık ve geliri bulunan 219 vatandaşımız malullük aylığı, 3280 vatandaşımız yaşlılık aylığı, 203638 vatandaşımız ölüm aylığı, 1138 vatandaşımız sürekli iş göremezlik geliri, 12441 vatandaşımız ise ölüm geliri almaktadır. Asgari ücretin oldukça altında kalan bu gelirlerle bu vatandaşlarımızın geçimini sürdürmesi oldukça zordur. Kömürünü, odununu, yiyeceğini almakta zorlanmakta ve büyük bir geçim sıkıntısı içerisinde yaşamını sürdürmek zorunda kalmaktadır.

Bu anlamda; kendilerine yardımcı olunması amacıyla devletin sağlamış olduğu sosyal yardımlar için talepte bulunduklarında, kendilerine sosyal güvenceleri bulunduğu ve maaş bağlı olduğu ileri sürülerek yardım yapılmamakta, talepleri bu gerekçelerle reddedilmektedir. Bu tür yardımlardan faydalanamadıkları için açlık ve yoksulluk içerisinde yaşamlarını sürdürmek zorunda kalmaktadırlar.

Bu Kanun teklifinde yapılan değişiklikle; 3294 sayılı sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik Kanunundan faydalanarak yardım alan vatandaşlarımızın yanında, sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olan fakat aylık geliri net asgari ücretin altında olduğu tespit edilen, vatandaşlarımızın da sosyal yardımlardan faydalanması sağlanmış olacaktır.

Sosyal güvenceye sahip olup, geliri asgari ücretin bile altında olan ve bu gelirle de ailesini geçindiremeyen kömürünü, odununu alamayan, çocuklarının eğitim giderini karşılayamayan, vatandaşlarımızın sosyal yardımlardan yararlanması, sosyal devlet anlayışı açısından oldukça önemli olacaktır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Bu Kanun maddesinde yapılan değişiklikle sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın yanında sosyal güvencesi olup da geçinemeyen vatandaşlarımızın sosyal yardımlardan faydalanması sağlanmış olacaktır.

Sosyal güvencesi olsa da aylık geliri net asgari ücretin oldukça altında kalan vatandaşlarımızın yaşamlarını idame ettirebilmeleri oldukça zordur. Bu durumda olan vatandaşlarımız kısıtlı olan bu gelirleriyle geçinememekte kendisinin ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılayamamakta ve mağdur olmaktadırlar. Mağduriyetlerinin giderilmesi içinde devletten yardım talebinde bulunduklarında, geliri olması nedeniyle devletin sosyal yardımlarından faydalanamamaktadırlar

Malullük aylığı, yaşlılık aylığı, ölüm aylığı, iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alan birçok vatandaşımız gelirinin asgari ücretin oldukça altında kalması nedeniyle geçimini sağlayamamaktadır.

Yapılan bu madde değişikliği ile sosyal güvencesi olduğu halde geliri net asgari ücretin altında kalan vatandaşlarımızın, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik kanunu kapsamında yapılan sosyal yardımlardan yararlanması sağlanmış olacaktır.

MADDE 2- Yayımı maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.


SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMAYI TEŞVİK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 29/5/1986 tarihli ve 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanununun 2 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Fakrü zaruret içinde ve muhtaç durumda bulunan ve Kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve bu kuruluşlardan aylık veya gelir almayan vatandaşlar ile sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olan fakat aylık geliri net asgari ücretin altında olduğu tespit edilen vatandaşlara geçici olarak küçük bir yardım veya eğitim ve öğretim imkânı sağlanması halinde topluma faydalı hale getirilecek, üretken duruma geçirilebilecek kişiler bu Kanun kapsamı içindedir.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Metin Boz 9 yıl önce

Ama asgari ücret bile almayıp sosyal hizmetlerden istifade edemeyen nekadar vatandaş varsa bir emekliye sırtını dayamış hayatından memnun çünkü adam alışmış bu durum.. Amcasının babasının dedesinin a emekli maaşına gelen 20 tl zamma seviniyor helal olsun Tayyip'e diyor. %50 varya işte %50 bunlar yaranamazsınız sayın vekilim yaranamazsınız ben siyaseten sizi desteklemediysemde memleketim için verdiğiniz çözüm önergelerinizi ve attınığınız adımları yakından takip ediyor destekliyorum..