Bakan Yıldız'dan Yalçınkaya'ya cevap

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milletvekilimiz Rıza Yalçınkaya’nın sorularını yazılı olarak cevapladı

BAKAN YILDIZ: “EK SÜRE 5 NİSAN 2012’DE BİTİYOR”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Taner Yıldız, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili, Parti Meclisi Üyesi ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya’nın TTK ile HEMA arasında 2005 yılında imza altına alınan rödövans sözleşmesi hakkında verdiği soru önergesindeki yer alan soruları yazılı olarak cevapladı. Amasra-B Sahası içerisinde bulunan kömür varlıklarının işletme hakkını 20 süre ile devralan HEMA’nın sözleşmeye göre 1’inci ve 2’nci yıl hazırlık, 3’üncü yıl hazırlık ve yıllık 500 bin ton kömür, devam eden 4, 5 ve 6’ncı yıllarda yıllık 2,5 milyon ton, 7’nci ve 8’inci yıl 3 milyon ton ve devam eden yıllarda 3,5 milyon ton olmak üzere 20 yılda toplam 56 milyon ton kömür üretimi gerçekleştirmeyi taahhüt ettiğini belirten Yalçınkaya, sözleşme tarihinden yaklaşık 6 yıl geçmesine rağmen, şirketin sözleşme yükümlülüklerini yerine getiremediğini ifade etti. Konuyla ilgili TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Yalçınkaya’nın sorularına cevap veren Bakan Yıldız, firmaya verilen ek sürenin 5 Nisan 2012’de sona erdiğini belirtti. Bakan Yıldız, firmanın gerekli yükümlülükleri yerine getirmediği takdirde rödövans sözleşmesi hükümlerine göre işlem yapılacağını ifade etti. 

SORU: 1 ve 2-) Firma sözleşme tarihinden bu zamana kadar, taahhüt ettiği miktarda kömürü çıkartmaya başlamış mıdır? Sözleşme tarihinden bu yana, firma tarafından kaç ton kömür çıkartılmıştır? Firma çeşitli sebepler öne sürerek süre uzatımı talebinde bulunmuş ve sözleşmenin 18. maddesine göre 2 defa 17 ay 5 gün’lük ek süre almıştır. İkinci ek süre 15 Nisan 2011 tarihinde bitmiştir. Firma bu süreler içerisinde yükümlülüklerini yerine getirmediğine göre sözleşmenin 22. maddesi uygulanarak sözleşme tek taraflı olarak fesih edilecek midir? Veya firmaya bir yaptırım uygulanacak mıdır?

CEVAP: 1 ve 2-) Amasra-B Sahası, Türkiye Taş Kömürü Genel Müdürlüğü’nce 14.02.2005 tarihinde gerçekleştirilen ihale sonucunda hukuku Genel Müdürlükleri uhdesinde kalmak kaydıyla rödovans karşılığı işletilmek üzere HEMA Endüstri A.Ş’ye verilmiştir. Mevcut durumda sahada; ortalama 700 metre derinliğinde üç adet kuyu açılmış olup, halen ana kat galerilerinin açılması çalışmaları sürdürülmektedir. Sözleşmeye uygun olarak verilen ek süre neticesinde 05.04.2011 tarihinde hazırlık döneminin son yılı başlamakta olup, 05.04.2012 tarihinde ise üretim dönemi başlayacaktır. Bu tarih itibarıyla hazırlıklar tanımlanamaz ve kömür üretimine başlanamaz ise taahhüt edilmiş olan üretim karşılığı rödovans bedeli tahsil edilecektir. 

SORU: 3-) Firmanın sözleşme yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle, Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun zararı ve devletin Katma Değer Vergisi Geliri zararı ne kadar olmuştur?

CEVAP: 3-) Firmanın mali yükümlülükleri sözleşme gereği 06.04.2012 tarihinde başlayacak olduğundan bugün itibarıyla herhangi bir zarar söz konusu değildir. 

SORU: 4-) Sözleşmenin 14.maddesinde; işletmeci; üretim dönemi itibariyle üretmeyi taahhüt ettiği miktarın altında üretim yapmış olsa dahi, takvim yılı sonunda taahhüt ettiği miktarın tümünün rödovans bedelini ödemek zorundadır, denilmektedir. Firma bu madde yükümlülüklerini yerine getirerek, taahhüt ettiği miktarlara ilişkin rödovans bedellerini ödemiş midir? Ödemiş ise ne kadar rödovans bedeli ödemiştir?

CEVAP: 4-) Sözleşmenin 14’üncü maddesi ile ilgili süreç 06.04.2012 tarihi itibariyle başlayacaktır. ,

SORU: 5-) Rödovans sözleşmesi kapsamında, firmanın kullanımına verilen araziler ve tesislerin kira bedelleri firma tarafından tam olarak ödenmekte midir?

CEVAP: 5-) Rödövans sözleşmesi kapsamında, firmanın kullanımına verilen araziler ve tesislerin kira bedelleri firma tarafından tam olarak ödenmekte olup, firmanın TTK Müdürlüğü’ne herhangi bir borcu bulunmaktadır.

SORU: 6-) Sözleşmenin 8. “Kesin Teminat” maddesinin ( b ) bendine göre; izleyen üretim yılları için teminat miktarları her üretim yılı başında yeniden tespit edilecek ve aradaki fark kadar ek teminat mektubu kuruma teslim edilecektir, denilmektedir. Firmadan bu zamana kadar ek teminat mektubu alınmış mıdır?

CEVAP: 6-) Üretim dönemi başlamadığından kesin teminatta herhangi bir artış yapılmamıştır. Üretim dönemi başladığında sözleşme hükümlerine göre teminat güncellemesi yapılacaktır.

SORU: 7-) Sözleşmenin 13.maddesinin I) bendinde; işletmeci bu sözleşme kapsamında saha koordinatlarının dışında ve TTK tarafından onaylanan işletme projesine aykırı hiçbir faaliyette bulunamayacaktır, denilmesine rağmen firma; sözleşmede belirtilen koordinatların dışına çıkarak, TTK’nın çalışma alanı içerisinde olan A sahası + 100 kotunda galeri sürmektedir. Sözleşme gereği -400 kotunun altında kömür çıkarma çalışmaları yapması gereken ilgili firma, hangi gerekçelerle koordinatlarının dışında ve belirlenen işletme projesine aykırı bir biçimde galeri sürüp, kömür çıkarma çalışmaları yapmaktadır? Bu durum sözleşmenin tek taraflı feshini gerektirmez mi? Firmanın A sahası +100 kotunda galeri sürmesi yasal mıdır? Bu galeri sürme çalışmaları sırasında firmanın çıkaracağı kömürler sözleşmede taahhüt edilen yıllık kömür üretiminden mi kabul edilecektir? Bu duruma nasıl göz yumulmaktadır? HEMA şirketine bu kadar usulsüz ve yasadışı imtiyazlar hangi gerekçelere dayanılarak verilmektedir? 

CEVAP: 7-) Firmaca; Amasra-B Projesi dahilinde yapılmış bulunan ana projeye ek olarak Batı Sahası +160/-250 kotları arasında kalan ve yine B-sahası içinde yer alan kömür rezervlerinin değerlendirilmesi amacıyla bir ek proje hazırlanmış olup, bu proje TTK Genel Müdürlüğünce onaylanmıştır. Onaylanmış olan bu ek proje gereğince firmaya Amasra-A Sahasında mülkiyeti kendilerine ait olan araziden baca ağzı girişi yapmak suretiyle +90 kotundan sadece havalandırma ve nakliyat amaçlı galeri sürme izni verilmiştir. Bu sahada firmanın, herhangi bir şekilde taşkömürü üretim faaliyeti bulunması söz konusu olmamaktadır. 

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
amasralı 9 yıl önce

Haklı gerekçeleri olmamasına rağmen bakanlıkça 2 defa kira ödeme başlangıcı ertelenmiş. Bundan sonra da ertelenebilir. Ne zamana kadar? Termik Santral meselesi netleşinceye kadar. Devletin malında bedavaya oturmaya devam. İktidara selam. Bu şehrin iktidar milletvekili bu konuyu takip edip kamu zararını tahsil edebilir. Acaba daha önemli işleri mi var???