Başkan Kalaycı'dan 29 Ekim Mesajı

Ak Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı’nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı...

Başkan KALAYCI, Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıl dönümü dolayısı ile yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Milletimizin yaşamında seçkin ve anlamlı bir yeri olan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, milletimizden alınan güçle kurulan, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin 94.yıldönümüne, bütün yurtta olduğu gibi, cennet yurt köşemiz Bartın’da da, sevinç ve coşku içerisinde ulaşmış bulunuyoruz.

Gururla kutladığımız Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıldönümünde, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan vatan topraklarının bütünlüğünü ve Gazi Mustafa Kemal’in Türk gençliğine ve Türk milletine en büyük emaneti olan Cumhuriyetin bizleri ulaştırdığı seviye hepimize heyecan ve ümit vermeli birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeli, milletçe bağımsız yaşama azmimizi yenilemelidir. Bu mücadelenin sonucunda kahramanlarımız, geçmişe gururla geleceğe güvenle bakmamızı sağlayacak Cumhuriyeti armağan etmişlerdir.

Ne mutlu bize ki, sadece bir yönetim şekli olmayan aynı zamanda tarihimizin en önemli çağdaşlaşma, toplumsal ve siyasal gelişim hareketi olan Cumhuriyete sahibiz. Demokratik Cumhuriyet ırk, dil, din, inanç, cinsiyet farkı gözetmeksizin her Türk vatandaşının ortak varlığıdır. Din ve vicdan hürriyetini teminat altına alan laiklik, yurttaşların fikirlerini serbestçe ifade etmelerini ve yönetime katılmalarını sağlayan demokrasi, adaleti teminat altına alan hukuk devleti Cumhuriyetin toplumsal sözleşmesinin vazgeçilmezleridir.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti, etrafımızda yaşanan bütün olumsuz gelişmelere rağmen, demokratik gelişme ve ekonomik kalkınmasını birlikte sağlayarak bölgesine istikrar ve refah getiren, örnek alınan bir ülke haline gelmiştir.
 
Millet iradesi ağırlığını hissettirdikçe, son sözü söyleme hakkına sahip çıktıkça, demokrasimiz ve Cumhuriyetimiz ilelebet yaşayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, önünde uzanan ileri medeniyetin aydınlık yolunda hızla ve kararlı adımlarla ilerlemektedir ve ilerlemeye devam edecektir.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94.yıldönümünü idrak ettiğimiz bugünlerde, Cumhuriyet bir zümrenin, bir kitlenin, belli bir grubun, belli bir etnik kökenin değil, bu topraklar üzerinde yaşayan 79 milyonun tamamının Cumhuriyetidir. Cumhuriyet, hepimizin ortak değeridir. Cumhuriyetin tapusu 79 milyonun üzerine kayıtlıdır.

Herkes, her vatandaş eşit derecede bu Cumhuriyetin sahibidir, bu Cumhuriyetin tapusunda söz hakkına sahiptir. Hiçbir Siyasi Parti Cumhuriyeti ben kurdum bahanesine sığınarak millete dayatmalarda bulunma hakkına sahip değildir.

Zira cumhuriyet bu milletin bağrından çıkmıştır. Zengin, okumuş, şehirli ne kadar bu Cumhuriyetin sahibiyse, yoksul, ümmi, köylü de o kadar bu Cumhuriyetin sahibidir. Modern kadar muhafazakar, başı açık kadar başı örtülü de bu Cumhuriyetin sahibidir. 79 milyonun her bir ferdinin bu özgüvene, bu inanca sahip olmasını, kendisini Cumhuriyetin yegane sahibi olarak görenler karşısında ben de bu Cumhuriyetin sahibiyim demesini özellikle istiyor, özellikle arzuluyor ve biz bunun mücadelesini veriyoruz.

Cumhuriyeti sahici kılan, Cumhuriyetin demokrasiyle buluşmasıdır. Bugün dünyanın birçok ülkesi cumhuriyetle yönetiliyor.

Adı cumhuriyet olan, ama kendisi dikta rejimi olan çok sayıda rejim var. Öte yandan İngiltere gibi, İspanya gibi, Hollanda gibi, cumhuriyet değil anayasal monarşi olan, ama demokrasiyle yönetilen rejimler de var. Adının cumhuriyet olması bir rejimi adil hale getirmez.
Cumhuriyet, egemenlik hakkını millet iradesine bağladığı, yani demokrasiye kapı araladığı, demokrasiyle buluştuğu, kucaklaştığı oranda gerçek manada cumhuriyet olur. Cumhuriyet ile demokrasi birbirinin karşıtı değil, birbirini tamamlayan, birbirini var eden unsurlardır.

Cumhuriyet artık cumhurla kucaklaşmıştır, cumhur sizsiniz, Cumhuriyet bununla kucaklaşmıştır. Cumhuriyet artık demokrasiyle güçlenmiştir.

Çağdaş, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefe taşıyabilmek ve bu çizgiden kopmadan, ülke kalkınmasını sağlamanın yolunun, O’nun ilke ve inkılâplarının ışığında çok çalışmaktan, birlik ve beraberliğimizi korumaktan geçtiğini hiçbir zaman hatırımızdan çıkarmamalıyız.

Ülkemiz insanlarının çağdaş dünya ile bütünleşmesinin ve uygarlığın tüm nimetlerinden en üst düzeyde yararlanmasının da, yine Cumhuriyet şemsiyesi altında kenetlenerek çok çalışmaktan geçeceği asla unutulmamalıdır.

Bu duygularla, Cumhuriyet coşkusu içinde, Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94.yılını kutluyor, bütün şehitlerimizi, gazilerimizi ve isimsiz kahramanlarımızı Rahmet ve şükranla anıyor, aydınlık bir geleceğe doğru daha nice yıllar boyunca birlik, beraberlik ve esenlikle yürüme umudumuzu bir kere daha tazeliyor, tüm Bartınlı vatandaşlarımızla birlikte cumhuriyet coşkusunu yüreğinde yaşayan herkese, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
29 EkimTurhan Kalaycı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.