CHP adayları Beşköprü, Kızılelma ve Mugada'da

Beşköprü, mitingi aratmadı

Türkiye'de adalet ve kalkınmanın olmadığını belirten Rıza Yalçınkaya "Adaletli bir yaşam için, kalkınan bir Türkiye için, zenginleşen bir toplum için oyunuzu CHP'ye verin. AKP'yi sandığa gömün' dedi.

MİLLİ VARLIKLARIMIZ TEK TEK SATILDI

Ülke topraklarının birer birer satıldığını belirtildiğini belirten CHP Milletvekili Adayı R    ıza Yalçınkaya "Bu iktidar göreve geldiği günden bugüne kadar ülkenin değerli kurumlarını, fabrikalarını, tesislerini özelleştirme adı altında sattı. Cumhuriyetin kurulduğu günden bugüne kadar geçen süre içerisinde Türkiye'nin bugünkü duruma gelmesine en büyük katkısı olan bu kurumlar yok pahasına satıldı. Satılan bu kurumları alan kişiler, zenginliklerine zenginlik kattılar. Tüpraş, Telekom, Botaş, Sümerbank satıldı. Aklınıza ne gelirse her şey satıldı. Vatan topraklarımızın yaklaşık 5 milyon metrekaresi yabancılara satıldı. Ama bu satışlardan elde edilen satış vatandaşa yansımadı. Boğazınızdan geçen lokma büyümedi. O zaman bu paralar kimin cebine girdi. Kime faydası oldu. Başbakan diyor ki, ben bunları sattım ama Türkiye'nin borcunu ödedim diyor. Açık ve net bir şekilde yalan söylüyor. Borçlarımız azalmadı, aksine çoğaldı. İç borç arttı, dış borç arttı. İşsizlik arttı, fakirlik arttı. Bunları görmüyor çünkü bunlar işine gelmiyor. Her gittiğim yerde söylüyorum. 9 yıllık faturaları korkunç durumda. Devletin ana borçları ikiye, üçe katlamış durumda. Dediklerine kanmayın, inanmayın" diye konuştu. 

TÜRKİYE'DE NE ADALET VAR NE KALKINMA

Türkiye'de adaletsiz gelir dağılımı olduğunu söyleyen CHP Milletvekili Yalçınkaya "Adaletsiz gelir dağılımıyla birileri zengin olurken, bu ülkenin borç batağına sürüklenmesi, borcunun artması, vatandaşın sıkıntıya düşmesi bize hak mı? Buna nasıl adalet. Bu nasıl bir kalkınma modeli. İsmi üzerinde, Adalet ve Kalkınma Partisi. Ne adalet var, ne kalkınma var. Ülkenin kalkınması için yaptıkları hiçbir şey yok. Bunların kalkınması duble yoldan geçiyor. Kalkınmak için işsizlik problemini çözmek şart. Vatandaşa iş vermek, aş vermek senin görevin değil mi diye soruyoruz. Hayır, benim görevim değil, bu özel sektörün görevi diyor. Özel sektör yapıyor mu diye bakıyoruz. 2005 yılında Amasra'yı HEMA diye bir şirkete verdiler. Devlet bütün kömür sahalarını HEMA'ya verdi. 2005 yılındaki imzaya göre 3 yıl içerisinde kömür çıkaracaktı bu firma. Birinci ve ikinci yıl hazırlık, üçüncü yıl 500 bin ton kömür çıkaracaktı. 3'ü geçti, 1 yıl kömür çıkarmadılar. Bahane olarak hazırlıklarını tamamlayamadığını ileri sürdüler. Ek süre istediler, devlet bu şirkete 17 ay daha uzatma süresi verdi. Sonra bir 17 ay daha verdiler. Toplam 6 sene geçti hala 1 kilo kömür çıkmadı" dedi. 

AKP'NİN VERDİĞİ 10 BİN İŞÇİ SÖZÜ BOŞ ÇIKTI

AKP'lilerin bu şirket, Bartın'a geldiğinde vatandaşa iş müjdesi verdiğine dikkat çeken Rıza Yalçınkaya "AKP'liler 10 bin kişiye iş imkânı sağlayacaklarını belirttiler. Muhtarlara haber gönderdiler. İşsiz gençlerin listesini istediler. Artık Bartın kurtuluyor, dediler. Beyaz atlı prens geldi, dediler. Bir şey oldu mu, olmadı. Kömür aynı yerinde duruyor. İşsizimiz işsiz-güçsüz duruyor. O adamlar şimdi de termik santral kuracağız diye ayaklandılar. Bartın'ın doğasını, güzelliğini, çevresini, insan yaşamını tehlikeye sokacak termik santral girişimi yapıyorlar. Hiçbir iktidar yetkilisi de gidip hesap sormuyor. Biz sana bu sahayı kömür çıkarmak için verdik, sen niye görevini yapmıyorsun? 6 yıldır neden hiçbir şey yapmadın diye soramıyor. Pılını pırtını topla sen git diyemiyor. Onu oradan gönderip, devlet olarak 500 milyar parayı oraya yatırsa belki 5 km galeri sürülecek, 6 tane ayak hazırlanacak ve iki bin kişiye iş sağlayacak. Ama yapmıyorlar. Biz CHP olarak size söz veriyoruz. Amasra'da o yer altındaki karaelmas denilen cevheri çıkartıp ülke ekonomisine kazandırmak için Amasra Maden Ocakları'nı rantıbıl hale getireceğiz" diye konuştu. 

AMASRA İÇİN İKİ BİN İŞÇİ SÖZÜ VERİYORUM

Amasra Maden Ocakları'nda iki bin kişiye iş imkânı sağlayacaklarını belirten Yalçınkaya "AKP, yoksulluğu bitireceğini, fakir-fukaralığı ortadan kaldıracağını, vatandaşa iş ve aş olacağının sözünü verdi ama iktidara geldiğinden bu yana maalesef bu sözlerini yerine getiremedi. Ben size bu iki bin kişi için söz veriyorum. Ben 15 sene orada çalıştım. Orayı benden iyi bilen kimse yoktur. Her zaman orada yer altı zenginliğini yer üstüne çıkarma imkânı var. Yeter ki oraya devlet elini atsın. Yatırım için ödeneğini ayarlasın, oraya işçi alsın. Ama ne yazık ki biz orada kömür çıkarmıyoruz, gidiyoruz Rusya'dan, Sibirya'dan kömür alıyoruz. Böyle bir ülke olmaz. Yine Tarlaağzı'nda şiferton madeni var. 1990'lara kadar orada çıkartılıyordu. Oradan çıkartılan şiferton Filyos Ateş Tuğla'ya gidiyordu ve Filyos'ta ısıya dayanıklı tuğla yapılıyordu. Şiferton Madeni şimdi kapalı. Türkiye, Brezilya'dan dolarla şiferton alıyor. Bizim bahçemizde şiferton var, biz Brezilya'dan dolarla şiferton alıyoruz. Orayı da aç da 500 kişi oradan ekmek yesin. Göçü önlem istiyorsan, işsizliği azaltmak istiyorsan bu zenginlikleri değerlendirmek lazım" dedi.

KAYNAKLARIMIZI VATANDAŞ İÇİN KULLANACAĞIZ

İstanbul için yapılan çılgın projeye de değinen Rıza Yalçınkaya "Başbakan'ın göçü durdurmaya niyeti yok. Göçe artırmak için elinden geleni yapıyor. Anadolu'daki bizim küçük illere sahip çıkması lazımken, devletin yatırımlarını yapıp o çılgın projeleri Anadolu'da gerçekleştirerek vatandaşı toprağından olmasını önlemeli, memleketinden ayrılmaması sağlamalı, doğduğu yerde doyması için çalışmalı. Ama bunlar yapılmıyor" dedi. CHP'nin işçinin, emeklinin, esnafın ve çiftçinin her daim yanında olacağını belirten Yalçınkaya "Dünyanın en pahalını mazotunu kullanan çiftçimiz, CHP iktidarında deposunu 1,5 liradan dolduracak. Emeklilerimize, milli gelirden pay almasını sağlayacağız. Emekliler arasındaki uçurumu kaldıracağız. Bunun için bize kaynak soruyorlar. Kaynak var. 1 haftalık Erzurum Üniversitelerarası Kış Oyunları için, sırf oraya buraya hava atmak için eski parayla 1 katrilyon para harcamaya kaynak var. 50-100 lira zammı bekleyen emeklime niye kaynak olmasın. Zengin iş adamları yatlarında mazotun litresi 1,5 liradan gezerken benim çiftçim niye 4 liradan alsın. Biz kaynaklarımızı vatandaş için kullanacağız" diye konuştu.

İKTİDAR VEKİLİ OLARAK HİZMET ETMEK İSTİYORUM

Dokuz yıllık AKP iktidarına tanınan tahammülü bir kerede Cumhuriyet Halk Partisi'ne gösterilmesini isteyen CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya "12 Haziran seçimlerinde oyunuzu, elinizi vicdanınıza koyarak verin. 9 yıllık süreci iyi düşünün. Siz ne iktidarları ne partileri sandığa gömdünüz. Türkiye'yi bu AKP iktidarından kurtaracak tek güç sizsiniz. Bu gücü iyi kullanın. AKP'ye tanıdığınız tahammülü bir kez de bize tanıyın. CHP'yi iktidara taşıyın. İşte o zaman iktidar vekili olarak Bartın'da neler yapıldığını görün. Verdiğim sözleri tutmazsam, vatandaşımın daha rahat ve huzur içinde yaşamasını sağlamazsam, birileri gibi yalan konuşursam gelin yüzüme tükürün. Bize en fazla 3 sene dayanırsınız. Bizi de sandığa gömersiniz. Ama bir kez deneyin. Halkçı, adaletçi, insanları düşünen ve insanların yaşamını zenginleştiren bir anlayışın size hizmet ettiğini göreceksiniz. 1999-2002 yılında yaşanan ekonomik sıkıntılardan bunaldınız. Hayatınızdan bezdiniz. Denize düşen yılana sarılır misali AKP'ye sarıldınız. Ama sizin kurtarıcınız olmadı. Yağmurdan kaçarken doluya tutuldunuz. Bu sefer bu partiyi sandıkta bırakalım. CHP'ye bir kez şans verelim" dedi.

AKP'LİYE CHP ROZETİ TAKTI: CHP milletvekili Rıza Yalçınkaya, AKP'ye oy veren bir vatandaşa da CHP rozeti takarak, kendi rızasıyla CHP ailesine kattı. Gençlere de rozet takan Rıza Yalçınkaya "Arkadaşımız, AKP'nin yoksulluğu bitiremediğin, insanlara mutlu, refah ve huzur bir yaşama ortamı sağlayamadığını gördü. Yanlıştan kurtuldu. Kendisine CHP ailesine hoş geldin diyorum" dedi. 

CHP tam kadro çalışıyor
 
Konuşmadık insan, çalmadık kapı ve ayak basmadık yer kalmasın mantığıyla Bartın'ı karış karış gezmeye devam eden CHP Teşkilatı, son olarak Akmanlar, Esenyurt, Okçular, Fırınlı ve Alibaş Köyleri'nde vatandaşla bir araya geldi.
 
CHP'NİN PROJELERİNİ ANLATIYORLAR

12 Haziran Genel Seçimleri'ne iddialı bir şekilde girmeye hazırlanan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın'daki seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. CHP milletvekili Adayları Rıza Yalçınkaya ve Meliha Okutay'ın kapı kapı dolaşmasının yanında parti teşkilatınında aynı oranda azami gayret göstermesi CHP'nin istek ve arzusunun ne denli güçlü ve kuvvetli olduğunu gösterdi. Konuşmadık insan, çalmadık kapı ve ayak basmadık yer kalmasın mantığıyla Bartın'ı karış karış gezmeye devam eden CHP Teşkilatı son olarak Akmanlar, Esenyurt, Okçular, Fırınlı ve Alibaş Köyleri'ni ziyaret ettiler. CHP Kırşehir eski Milletvekili Hilmi Yükselen, SHP eski İl Başkanı Mehmet Yıldırmak, parti üyeleri Celal Bitiktaş, Önder Akdik, Nazif Çomak ve CHP'li Belediye Meclis Üyesi Bayram Yorulmaz'ın hazır bulunduğu ziyaretlerde CHP'nin projeleri anlatıldı. AKP'nin sadece yandaşlarını zengin ettiği belirtilen toplantılarda emeklinin, çiftçinin, işçinin ve esnafın dikkati çekildi. Emekli intibak yasası ve aile sigortası kavramlarını vatandaşa empoze etmeye çalışan teşkilat üyeleri seçimlerin dönüm noktası niteliği taşıdığını da belirterek rahat bir nefes almak için CHP'ye oy vermeleri çağrısında bulundular.

CHP Milletvekili Adayları Yalçınkaya ve Okutay Kızılelma ile Mugada esnafını gezdi

CHP Milletvekili Adayları Rıza Yalçınkaya ile Meliha Okutay, Kızılelma ve Mugada esnafını gezdi. Seçmenlerden destek isteyen Yalçınkaya, Mugada'da ise Bartın'ın turizmde çağ atlayacağının sözünü verdi.

CHP Milletvekili Adayları Rıza Yalçınkaya ile Meliha Okutay, Kızılelma ve Mugada'da bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. İlk olarak Kızılelma'daki seçim bürosuna giden CHP'nin iki adayı burada vatandaşlarla sohbet edip, esnafı dolaştılar. Kızılelma'nın pazarını da gezip pazarcıların dertlerini dinleyen Yalçınkaya ve Okutay'ın ikinci adresi ise Bartın'ın en güzel sahillerinden birisi olan Mugada oldu. Mugada'da esnafları dolaşan Yalçınkaya ve Okutay, iktidar olmak için destek istedi. Sahil esnafına, turizm alanında Bartın'ın çağ atlayacağının sözünü veren Yalçınkaya, seçmenden 12 Haziran'daki genel seçimlerde AKP iktidarını bitirmelerini istedi. Rıza Yalçınkaya, Kızılelma İlköğretim Okulu önünde öğrencilerle de tek tek selamlaşıp sohbet etti.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.