CHP Amasra kongresinde gündem Termik Santral

KONGREYE KATILIM OLDUKÇA YÜKSEKTİ

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın yanı sıra CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, CHP İl Başkanı Selim Karakaş, Amasra Belediye Başkanı Emin Timur, Ulus Belediye Başkanı Hüseyin Ulus, CHP Merkez İlçe Başkanı Mehmet Arslan, İl Genel Meclisi Üyesi Orhan Çaça, CHP eski il başkanı Hakan Ceylan, CHP eski ilçe başkanı Mehmet Gümüş, CHP Bartın Kadın Kolları üyeleri, CHP Amasra Kadın Kolları Üyeleri, Amasra Belediyesi Meclis Üyeleri ile birlikte çok sayıda delege, üye ve partili Amasra İlçe Başkanlığı Kongresi’nde hazır bulundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongre daha sonra faaliyet ve mali raporların okunup ibra edilmesiyle devam etti. Seçime blok listeyle gidilmesi kararı alındıktan sonra protokol konuşmaları yapıldı. Dilek ve temennilerin ardından yapılan seçimle de mevcut Başkan Bora Ömer Işıkal yeniden CHP Amasra İlçe Başkanı oldu.

ORAN: ‘ÖMER DİNÇER MİLLİ BİR FELAKET’

Kongrenin açılış konuşmasını yapan CHP İstanbul Milletvekili ve Amasra İlçe Kongresi Divan Başkanı Umut Oran’ın hedefinde ise Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer vardı. AKP’nin dini kullanarak ucuz bir siyaset yaptığını belirten Oran, ülkenin çözüm bekleyen belli başlı sorunları, öncelikleri varken iktidar yetkililerinin geçmişle hesaplaşmanın derdine düştüğünü söyledi. Avrupa Birliği’nin, Başbakan Erdoğan’ın gerçek yüzünü gördüğünü belirten Umut Oran, başlarda destek veren AB’nin şimdilerde ise Başbakan Erdoğan’ı eleştirdiğini ifade etti. Oran “Avrupa’da algı değişti. Sıra bu algıyı yurt içinde de değiştirmeye geldi” dedi. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer içinde ‘siyasi garabet’ ve ‘milli felaket’ benzetmelerini yapan Umut Oran “Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı için hazırladıkları yürütmeyi durduran Danıştay’ın almış olduğu kararı, hiçbir değerlendirme yapmadan ‘hukuki garabet’ olarak yorumladı. Ama asıl garabetlik ise bu şahsın Türkiye’de bakanlık yapması, Milli Eğitim Bakanı olmasıdır. Bu bir siyasi garabettir, milli bir felakettir” diye konuştu.

ÇAÇA: ‘AKP, AMASRA’YI ÜVEY EVLAT OLARAK GÖRÜYOR’

Bartın’da CHP’nin tek İl Genel Meclisi Üyesi olan Orhan Çaça’da, yapılan yatırımlarda ve ayrılan ödeneklerde Amasra’nın hakkının yendiğini söyledi. 3 yıldır Amasra’nın üvey evlat muamelesi gördüğünü belirten Çaça “2012’deki planda merkez ilçeye 32 kilometre asfalt öngörülmüş ve 32 kilometre kabul edilmiş. Ulus’a 13,5 kilometre öngörülmüş. 10 kilometre olarak uygun görülmüş. Amasra’ya ise 5 kilometre verildi fakat bunu da 1 kilometre olması yönünde karar aldılar. Kısaca Amasra’nın elinden alınan çok şey var” dedi. İL Genel Meclisi’nin CHP’li tek üyesi olan Orhan Çaça, Amasra’nın 3 yılda 18 kilometre asfalt yolu ile 51 kilometrede stabilize yolun elinden alındığını belirtti. Amasra’ya köy-desten ayrılan 358 bin liralık ödeneği de eleştiren Çaça, AKP’nin Amasra’ya hak ettiği değeri vermediğinin altını çizip tüm dikkatleri üzerine çekti.

KARAKAŞ: ‘GENEL MERKEZDE KONUŞULAN 7 İLDEN 1’İYİZ’

Görev yaptığı süre içerisinde biri referandum diğeri ise milletvekilliği genel seçimleri olmak üzere iki önemli seçim geçirdiklerini belirten CHP İl Başkanı Selim Karakaş, bu süreçte CHP Bartın İl Başkanı olduğu için gurur duyduğunu söyledi. İki seçimde de Türkiye ortalamasının üstünde bir oy aldıklarını belirten Başkan Karakaş, aynı başarıyı önlerindeki yerel seçimlerde de yakalamaları gerektiğini söyledi. AKP’yi yerelde yıkma çabası içerisinde olduklarını belirten Selim Karakaş “Önümüzde zorlu bir süreç var. AKP bu sürece tahminimizden çok daha fazla asılacak. Ama biz güçlü bir örgütüz. Kazanmaya da alıştık. AKP’yi yerelde yıkarsak, genelde de yıkarız” dedi. Türkiye ortalaması üzerinde oy oranı tutturan 7 ilden birisi olduklarını söyleyen Selim Karakaş, elde edilen başarıda en büyük payın ise kadın kollarına ait olduğunu söyledi. Kişisel hırs ve çıkarların bir kenara bırakılması gerektiğini ifade eden Başkan Karakaş “Kaybettiğimiz belediyeleri alalım. Mevcut belediyeleri de elimizde tutalım. Tek vücut, tek yumruk olalım” diye konuştu.

BAŞKAN TİMUR: ‘AKP’NİN AMASRA’YA YAPTIĞI YATIRIMLAR BİZİM BELEDİYEMİZİN BİR YILLIK GİDERİ’

Amasra Belediye Başkanı Emin Timur’un hedefinde de AKP vardı. %55 oranında aldıkları oyla belediye başkanlığına seçildiğini belirten Başkan Timur “3 yıllık dönemde Amasra’da rantları yıktık. Amasra’yı şantiyeye çevirdik. Çalışan, üreten bir Amasra olduk” dedi. 3 yıllık belediye başkanlığı döneminde Amasra’da yapılan çalışmaları sıralayan Başkan Emir Timur, 3 milyon lira olan belediye bütçesini 6 milyon liraya çıkarttıklarını söyledi. Amasralılara birde müjde veren Başkan Emin Timur, belediyeye ait bir arsayı hastane yapılması için bağışlayacaklarını söyledi. Yaptıkları hizmetlerin tamamının belediye bütçesinden karşıladıklarını belirten Emin Timur, yemiş oldukları siyasi cezalarla da mücadele etmeye çalıştıklarını söyledi. AKP’nin Amasra’ya yatırım yapmadığını belirten Başkan Timur “Amasra’ya Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarını yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz diye övünerek konuşuyorlar. Yaptıkları yatırım 7 milyon civarında. Bizim Amasra Belediyesi olarak geçen yılki giderimiz 7 milyon. Bu mu sizin tarihi yatırım anlayışınız” diyerek AKP’ye yüklendi. Köydes’ten Amasra’ya ayrılan payı da eleştiren Başkan Emin Timur “Amasra’ya 358 bin lira ödenek ayrılmış. 6 bin 500 nüfuslu, 30 köyü bulunan Amasra’da köy başına 11 bin 930 lira pay düşüyor. Ulus’ta bu oran 46 bin, Merkez’de ise 32 bin. Amasra’ya hizmet bu mu?” diye konuştu.

ULUS: ‘ÜÇ DÖNEMDİR GÖREVDE OLMANIN GURURUNU VE ONURUNU YAŞIYORUM’

Üç dönemdir Ulus’ta belediye başkanlığı yaptığını belirten Hüseyin Ulus, bunun onurunu ve gururunu yaşadığını söyledi. ‘İnsanın var oluşunda insana hizmet etmekten başka daha güzel bir şey yoktur’ diyen Başkan Ulus “Aldığımız oyları helal ettirmek için çalışıyoruz. Halkımız daha rahat ve huzurlu yaşabilmesi için, ilçemizin daha modern, daha güzel bir görünüme kavuşması için mücadele ediyoruz. Üç dönemdir görevimin başındayım. Bu guru ve onur bana şevk veriyor” dedi. Bartın’da bir milletvekili, iki belediye başkanı ve bir il genel meclisi üyesi olan CHP’nin önlerindeki yerel seçimlerde bu sayıları artırması gerektiğini belirten Hüseyin Ulus ‘Yeter ki buna inanalım ve çalışmalarımızı bu yönde yapalım. Ben oy potansiyelimizi daha da yukarılara çıkaracağımıza ve belediye ile il genel meclisi üyesi sayımızı artıracağımıza yürekten inanıyorum” diye konuştu.

KESİMOĞLU: ‘CHP’NİN KÖKÜNDE MUSTAFA KEMAL VAR’

Kongrenin en renkli konuşmalarından birine imza atan CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, partililer tarafından uzun süre alkışlandı. Amasra’ya iki günlüğüne tatil yapmaya geldiğini belirten Kesimoğlu “CHP bayraklarını görünce heyecanlandım. Daha sonra siyasi akrabalarımla bu heyecana benimde de ortak olmam gerektiği kararını verdim” dedi. CHP’lilerin içerisinde her insanı barındıracak, boylarınca yürekleri olduğunu söyleyen CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu “Çünkü o yürekte insan sevgisi var. O yürekte vatan sevgisi var. O yürekte Mustafa Kemal sevgisi var” diye konuştu. CHP’lilerin ‘Mustafa Kemal’in Askerleri’ olduğunu söyleyen Kesimoğlu “AKP’nin kökünde yalan var, talan var, yoksulluk var, yolsuzluk var, hukuksuzluk var. Fethullah Gülen var, Bülent Arınç var, Recep Tayip Erdoğan var. Ama CHP’Nin içerisinde Çanakkale var, Dumlupınar var, Kuva-i Milliye var, laiklik var, demokrasi var, cumhuriyet var. İsmet Paşa var, Mustafa Kemal var” dedi. Kongrenin hem Amasra’ya hem Bartın’a hem de ülkeye hayırlı olmasını temenni eden CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, kongrede yer almaktan ötürü çok mutlu olduğunu ifade etti.

YALÇINKAYA’NIN GÜNDEMİNDE İSE SANTRAL VARDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya ise hukuk dışı başvurularla Amasra’ya kurulması planlanan termik santralle ilgili konuştu. Amasra ve Bartın halkının 2005 yılından buyana korku ve tedirginlik içerisinde olduğunu söyleyen Yalçınkaya, ‘AKP’liler her defasında ‘Amasra’ya kesinlikle santral yapılmayacak’ diyorlar ve bizi santral üzerinden siyaset yapmakla suçluyorlar” dedi. AKP’lilere ‘Santral kurulmayacaksa, firmanın başvuru ve proje dosyalarını neden kabul ediyorsunuz’ diye soran CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “AKP’liler dosyaları iade edeceklerine kabul ediyorlar. ÇED süreçlerini uzatıyorlar. Bürokratik destek veriyorlar” dedi. AKP’lileri samimiyetsizlikle suçlayan Yalçınkaya “Santral yapılacak mı, yapılmayacak mı? İktidar temsilcileri bunu açık yüreklilikle dile getirsinler. Samimi olsunlar” diye konuştu. Termik santrali Amasra ve Bartın halkının istemediğini, AKP’nin de bunu artık görmesi gerektiğini ifade eden Rıza Yalçınkaya “AKP bu feryadı duymalı. Allah’ın özene bezene yaratıp, Amasra ve Bartın halkının bu güzellikler içerisinde yaşaması için insanoğluna emanet ettiği bu güzel yerde, Amasra’da yaşamak istediğini görmeli ve saygı göstermeli” şeklinde konuştu.

AKP HUKUKSUZLUĞU AMASRA VE BARTIN’DA DA MEVCUT

HEMA’nın 7 yıldır 1 kilogram bile kömür çıkarmadığını belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “2005 yılında Hema’yla bir protokol imzalandı. Devlete ait A Sahası’nın yanındaki B Sahası, Hema’ya kömür çıkarması için verildi. Protokole göre HEMA, 2 yılda hazırlıklarını tamamlayacak, 3 yıl olan 2008 yılında da 500 bin ton kömür çıkartacaktı. Buna ilaveten yıllarda da yılda 2,5 milyon ton kömür çıkarması gerekiyordu. 8’inci yıldan itibaren de 3 milyon ton kömür çıkartacaktı. 7’nci yıla girdik ama HEMA hala daha 1 kilogram kömür çıkarmadı. Devamlı olarak Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü’ne başvurarak uzatma istiyor, oyalama taktikleri yapıyor” dedi. Hema’nın ısrarla kurmak istediği santralin, 1/100 binlik Çevre Planına göre Amasra’ya kurulmaması gerektiğini, Çevre planında Amasra arkeolojik ve turizm alanı olarak ele alındığını, bu anlamda plan notlarına göre yeraltındaki mevcut kömür ocaklarının çalıştırılabileceği, maden işletmeciliğinin yapılabileceği belirtilmesine ve kurulacak olan enerji santralin filyos vadi projesinde değerlendirilebileceği kesin hükme bağlandığını ifade eden Rıza Yalçınkaya, ÇED başvurularının ve değerlendirme sürelerinin usulsüz ve hukuk dışı bir şekilde devam ettiğini söyledi. Yalçınkaya “AKP’nin, hukuk tanımazlığının her yerde olduğu gibi Amasra ve Bartın’da da bu anlayışı devam ettirdiğini gözlerimizle görüyoruz” dedi.

HEMA, BAKAN YILDIZ’I SAHTE ARMAĞANLA KANDIRDI

HEMA’nın samimiyetsiz oluşuna da dikkat çeken Rıza Yalçınkaya, “HEMA, Devleti ve milleti kandırıyor. Çinli firma AVIC ile imzalamış olduğu anlaşma esnasında Enerji Bakanı Taner Yıldız’a kömür hediye ettiler. 6705 kalorilik kömür için Amasra kömürü diyerek, Sayın Bakanı kandırdılar” dedi. Yalçınkaya “Enerji Bakanı Taner Yıldız, Amasra kömürü diye aldığı sahte, çakma kömür için ‘hayatımın en anlamlı armağanı’ dedi. Burada Amasralı madenci arkadaşlarım var. Amasra ocaklarından çıkan tüvanan kömürünün maksimum en yüksek üst ısıl değeri 4 bin kaloridir. 47 yıldır çıkan kömürün kayıtları her yerde varken sayın bakanı kandırıyorlar. Bu kaloride Amasra kömürü yok. Bunlar lavlarda yıkanmış, taşı toprağı ayıklanmış, satılabilir kömürün kalori miktarını ilgili kurumlara başvurularında yazıyorlar, çiziyorlar. Zonguldak havzasında ocaktan çıkan 6705 kg/cal bir tüvanan kömür yok” diye konuştu. Hema’nın 3800 kalorilik kömürü Bakana verirken 6705 kalorilik diye sunduğuna dikkat çeken Yalçınkaya “Enerji Bakanına sundukları Amasra kömürünü 6705 kalori diye söylüyorlar. Bir taraftan da başka bir kuruma verdiği ÇED Başvuru dosyasında Amasra’dan çıkan aynı kömürü, 5800 kilo/cal olarak gösteriyorlar. Birine başka diğerine başka söylüyorlar. İşine geldikleri gibi Amasra’dan çıkan tüvanan kömürün kalori miktarını arttırıyorlar, azaltıyorlar ama hiçbir zaman Amasra ocaklarından çıkan tüvanan kömürün gerçek kalori miktarı 3800-4000 kalori diyemiyorlar” dedi.

GÜNDE 40 BİN TON KÖMÜR YANACAK

Hema’nın 2600 megavat gücündeki santrali 4 bin megavata çıkardığını belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, kurulması planlanan santralde yaklaşık 40 bin ton kömürün yanacağını söyledi. Yalçınkaya “Bartın’da 13 bin daire olduğunu kabul edelim. Her daire iki ton kömür yaksa yılda 26 bin ton kömür yapar. Bu santralde günde yakılacak kömür miktarı ise 40 bin ton” diyerek konunun vahimliğine dikkat çekti. 1 günde yakılacak 40 bin ton kömürün külünün ne olacağını, nereye stoklanacağını, bacalardan çıkan asit yağmurunun ne olacağını diyen Yalçınkaya, kurulacak santralin soğutmasının da deniz susyuyla yapılacağını ve ısınan bu suyu da tekrar denize geri vererek denizdeki doğal yaşamı olumsuz şekilde etkileyeceğini, Amasra ve Bartın halkının temiz hava yerine santral kurulduğu takdirde zehir soluyacağını söyledi. CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Santralde yanan kömürden çıkan küller, poyraz estiğinde Bartın’ın üzerine, lodos estiğinde Amasra’nın üzerine yağacak. Hep birlikte o zehirli havayı, uçuşan küllerin olduğu havayı soluyacağız” dedi. 4 bin megavat gücündeki santralde yakılacak olan günlük 30-40 bin ton kömürün asla Amasra’dan çıkarılamayacağını açık ve net bir şekilde ortada olduğunu söyleyen Yalçınkaya “HEMA, yılda 6,5 milyon ton kömür çıkaracağı yönünde açıklamalarla sadece devleti ve milleti kandırıyor. Yılda 6,5 milyon ton kömürü 5 müessese müdürlüğünde çalışan yaklaşık 10 bin işçiyle TTK bile çıkartamıyor. Amasra’da yılda 6,5 milyon ton kömür çıkmayacağını Amasradaki mevcut devlet ocaklarında çalışan işçimiz, teknisyenimiz, mühendisimiz ve yöneticilerimiz biliyor” dedi.

AMASRA’YI, ZONGULDAK’TAN AYIRIP GENEL MÜDÜRLÜK YAPIN

Konuşmasının sonunda Amasra’dan AKP iktidarına ve temsilcilerine seslenen CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Artık kandırıldığınızın farkına varın ve 7 yıl önce kömür çıkarmak için Bartın’a gelen Hema’yı, Bartın’dan gönderin” dedi. Ekonomi gelişsin, Bartın kalkınsın isteniyorsa Amasra Taşkömürü Müessese Müdürlüğü’nün, Zonguldak TTK Genel Müdürlüğü’nden ayrılıp (BTK) Bartın Taşkömürleri Kurumu Genel Müdürlüğü adı altında ayrı bir kurum yapılması gerektiğini dile getiren Yalçınkaya ‘Amasra’nın genel müdürlük olmasını istiyoruz’ dedi. Amasralının, Bartınlının, karaelmas denilen o maden cevherini yerin altından çıkarmaya hazır olduğunu söyleyen Yalçınkaya “Amasra’yı, Zonguldak’tan ayırın. BTK yapın. 5 bin kişiyi işe alın. Oradan da yıllık 2 milyon ton kömür çıkarılsın. Ülke ekonomisine kazandırılsın” diye konuştu. Yalçınkaya “Bir kez daha söylüyorum. 7 yıldır Hema’ya tanınan imkânlar, şirkete yapılan koruma ve kollamalar devlete ait ocaklara gösterilsin, Yatırımlar yapılsın, işçi alınsın. Hema’nın 7 yılda çıkartamadığı kömür 1 yılda çıkarılsın. Bu kadar basit bir uygulama. Bu yapıldığı takdirde Amasra ve Bartın halkının gönlü kazanılmış olur. Termik santral, Amasra’ya kurulmamış olur. Amasra’dan, devlete ait ocaktan çıkan bu kömürlerde, 1/100 binlik çevre planına göre filyos vadisinde kurulması istenen termik santralde de değerlendirilir. Böylelikle Bartın’da işsizlik azalır. Bartın ekonomisi büyür. Bartın halkı zenginleşir ve Allah’ın bize özenip bezenip yarattığı ve bize yaşayın diye emanet ettiği bu güzellikler yok edilmez, korunur ve hem ülke hem Bartın kazanır” dedi.

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, CHP İl Başkanı Selim Karakaş ve Amasra Belediye Başkanı Emin Timur, kongrenin ardından pazaryerini gezerek alışveriş yaptılar. Pazaryerinde hem alışveriş yapan hem de pazarcılarla sohbet eden CHP’li milletvekilleri daha sonra Amasra caddelerinde gezerek esnafa hayırlı işler dilediler.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.