Cumhurbaşkanlığı Bütçesi Görüşüldü
Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç TBMM’de Cumhurbaşkanlığı Bütçesi üzerinde konuştu: “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Milli İrade Esastır”

2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının TBMM Genel Kurulunda görüşmelerine başlandı. İlk günkü birleşimde Maliye Bakanı’nın sunuş konuşmasının ardından, siyasi parti liderleri ve Başbakan bütçenin geneli üzerinde konuşma yaptı. Kurumların bütçelerine geçildiği ikinci günkü birleşimde ise  AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Cumhurbaşkanlığı bütçesi üzerinde AK Parti grubu adına bir konuşma yaptı.

Milletvekili Tunç, konuşmasında, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile kuvvetler ayrılığı ilkesinin tam anlamıyla hayata geçeceğini, istikrarsız hükümetler, koalisyonlar döneminin kapandığını, yeni sistemde yargının tarafsız, parlamentonun da daha güçlü olacağını söyledi.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un TBMM’de yaptığı konuşma şöyle:

“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın Cumhurbaşkanlığı bütçesi hakkında AK PARTİ Grubu adına söz aldım. Bu vesileyle Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum. Anayasa'mıza göre Cumhurbaşkanı devletin başıdır. Devlet Başkanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk milletinin birliğini temsil eder. Anayasa'nın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını temin eder.

2000 Yıllık Türk Devlet tarihinde millet ilk kez Cumhurbaşkanını kendi oyları ile seçti

Cumhurbaşkanlığı seçimleri siyasi tarihimizde hep krizlerle anılmış, muhtıralara, darbelere gerekçe gösterilmiş, en son kriz 367 şartı dayatılarak çıkarılmış, bu krizi milletimiz cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören Anayasa değişikliğiyle aşmış ve 2014 yılında milletimiz sandığa giderek, iki bin yıllık Türk devlet tarihinde ilk kez kendi oylarıyla Devlet Başkanını, Cumhurbaşkanını belirlemiştir.

Cumhurbaşkanlığı makamı artık siyasi iktidar üzerinde vesayet organı değil

Cumhurbaşkanlığı makamını milletin seçtiği iktidarlar üzerinde bir vesayet organı olarak kurgulayan vesayetçi anlayışa dayalı sistem tarihe karışmış, millî iradeyi esas alan yeni bir sistemin kapıları aralanmıştır.

Cumhurbaşkanının halkın seçtiği bir sistemde artık Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş zorunlu hale geldi

Gelinen noktada, bir yanda halkın oylarıyla seçilen cumhurbaşkanının, diğer yanda halkın oylarıyla seçilen bir başbakanın varlığının -günümüzde krize yol açmasa da- gelecekte muhtemel krizlere yol açabileceğini öngören AK PARTİ ve MHP, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'ne geçişi öngören Anayasa Değişikliği Teklifi üzerinde uzlaşarak teklif Mecliste kabul edilmiş ve ardından halkoyuna sunularak, milletimiz Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'ne geçişi sağlamıştır.

İstikrar sürekli olacak, koalisyon krizleri olmayacak

Yönetimde istikrarı sürekli kılacak, koalisyon ve hükûmet krizlerini tarihe gömecek olan ve 2019'dan itibaren uygulanacak Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'nde ülkeyi yönetme yetkisi alabilmek için halkın yarısından fazlasının oyunu almak gerekecek, artık yüzde 15'lerle, yüzde 20'lerle iktidar olmak mümkün olamayacaktır.

Cumhuriyet daha güçlü, demokrasi çıtası daha yüksek olacak

Yeni sistemi "Rejim değişikliği yapılıyor. Kuvvetler ayrılığı ortadan kalkıyor. Tek adamlık geliyor." gibi propagandalarla eleştirenler olmuşsa da tam aksine Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'yle cumhuriyetimiz güçlenmiş, demokrasimizin çıtası yükselmiştir.

Diktatörlük iddialarının hiçbir inandırıcılığı yok

Yargının tarafsızlığını güçlendiren, yasama ile yürütmeyi birbirinden ayıran yeni sistemde demokrasinin en önemli şartı olan kuvvetler ayrılığı ilkesi tam manasıyla uygulanabilecektir. Cumhurbaşkanı bakanlarıyla birlikte yürütme yetkisini kullanacak, Parlamento ise yasama yetkisini münhasıran kullanacak, Anayasa'da sayılan denetim yollarıyla hükûmeti denetleyebilecek, Cumhurbaşkanını, yardımcılarını ve bakanlarını gerektiğinde soruşturabilecektir. İşlemleri yargı denetimine kapalı, parlamentoya karşı sorumluluğu olmayan bir cumhurbaşkanı yerine, tüm işlemleri yargı denetimine açılan, soruşturulabilen bir cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin tek adam yönetimine yol açacağını söylemenin hiçbir inandırıcılığı yoktur. Yeni sistem, karşılıklı seçimleri yenileme yetkisi nedeniyle uzlaşmayı gerektirir; denge ve denetim mekanizmalarını içerisinde barındıran bir hükûmet sistemidir.

Ülkemizin güçlenmesini istemeyenler Cumhurbaşkanımızın şahsında Türkiye’ye saldırıyorlar

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'nde güçlü parlamento vardır, zayıf hükûmetler, istikrarsız dönemler yerine güçlü hükûmet, hızlı icraat vardır. Türkiye'nin yeni sistemle çok daha hızlı yol alacağından endişe edenler, ülkemizin güçlenmesini istemeyenler, milletimizin refahının artmasını siyasi ikballerinin önünde bir engel olarak görenler Cumhurbaşkanımızın şahsında aslında Türkiye'ye saldırmaktadırlar.

Milletimiz ülkemiz aleyhine kurulan tuzakları bozmayı başardı

Türkiye'yi ekonomide dört kat büyüten, ülkemizi dünyanın dev projeleriyle tanıştıran, dünyada mazlumun ve haklının sesi olan, her alanda gerçekleştirdiği icraatlarıyla milletimizin refahını artıran ve bu başarıları sayesinde cumhuriyet tarihimizde 2002'den bu yana ardı ardına tüm seçimleri kazanarak en uzun süre Başbakanlık yapma şerefine nail olan ve sonunda da ona, iki bin yıllık Türk devlet tarihinde "seçimle gelen ilk Cumhurbaşkanı" unvanını veren bu aziz milletimiz geçtiğimiz on beş yılda ona ve dolayısıyla ülkemiz aleyhine kurulan tüm tuzakları bozmayı başarmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan’a çamur yapışmaz, çamur atanlar kendi çamurlarına bulaşır

Her türlü karanlık planı milletimizin desteğiyle aşan Recep Tayyip Erdoğan'a çamur atanlar şunu bilsinler ki: Recep Tayyip Erdoğan'a çamur yapışmaz, çamur atanlar kendi çamurlarına bulaşır.

Bu duygu ve düşüncelerle 2018 yılı bütçesinin hayırlı uğurlu olmasını diliyor, Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum. “
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.