Hema 6 yılda kaç ton kömür çıkardı?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını dilerim.

M.Rıza YALÇINKAYA
Bartın Milletvekili
 
Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü ile Hema Endüstri A.Ş. Firması arasında imzalanan 15 Nisan 2005 tarihli rödövans sözleşmesi gereği, Amasra-B maden sahası içerisinde bulunan kömür varlıklarının işletme hakkı, 20 yıl süre ile HEMA Endüstri A.Ş. firmasına devredilmiş, firma sözleşmeye göre 1. ve 2. yıl hazırlık, 3.yıl hazırlık ve yıllık 500 bin ton, devam eden 4.5.6. yıllarda yıllık 2,5 milyon ton, 7. ve 8. yıl 3 milyon ton ve devam eden yıllarda 3,5 milyon ton olmak üzere 20 yılda toplam 56 milyon ton kömür üretimini yerine getirmeyi taahhüt etmiştir.

Sözleşme tarihinden itibaren yaklaşık 6 yıl geçmesi nedeniyle;

1-Firma sözleşme tarihinden bu zamana kadar, taahhüt ettiği miktarda kömürü çıkartmaya başlamış mıdır? Sözleşme tarihinden bu yana, firma tarafından kaç ton kömür çıkartılmıştır?

2-Firma çeşitli sebepler öne sürerek süre uzatımı talebinde bulunmuş ve sözleşmenin 18. maddesine göre 2 defa 17 ay 5 gün’lük ek süre almıştır. İkinci ek süre 15 Nisan 2011 tarihinde bitmektedir. Firma bu süreler içerisinde yükümlülüklerini yerine getirmezse sözleşmenin 22. maddesi uygulanarak sözleşme tek taraflı olarak fesh edilecek midir? Veya firmaya nasıl bir yaptırım uygulanacaktır?

3-Firmanın sözleşme yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle, Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun zararı ve devletin Katma Değer Vergisi Geliri zararı ne kadar olmuştur?

4-Sözleşmenin 14.maddesinde; işletmeci; üretim dönemi itibariyle üretmeyi taahhüt ettiği miktarın altında üretim yapmış olsa dahi, takvim yılı sonunda taahhüt ettiği miktarın tümünün rödövans bedelini ödemek zorundadır, denilmektedir. Firma bu madde yükümlülüklerini yerine getirerek, taahhüt ettiği miktarlara ilişkin rödövans bedellerini ödemiş midir? Ödemiş ise ne kadar rödövans bedeli ödemiştir?

5-Rödövans sözleşmesi kapsamında, firmanın kullanımına verilen araziler ve tesislerin kira bedelleri firma tarafından tam olarak ödenmekte midir?

     6-Sözleşmenin 8. “Kesin Teminat” maddesinin ( b ) bendine göre; izleyen üretim yılları için teminat miktarları her üretim yılı başında yeniden tespit edilecek ve aradaki fark kadar ek teminat mektubu kuruma teslim edilecektir, denilmektedir. Firmadan bu zamana kadar ek teminat mektubu alınmış mıdır?

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bendeniz 11 yıl önce

Yağma Hasan Böreği,Ye Memet Ye.

Avatar
- 11 yıl önce

HERŞEYE MUHALEFET OLARAK MI İKTİDAR OLACAKSINIZ HEMA İYİ VEYA KÖTÜ BARTINDA 500 CİVARINDA KİŞİYE İŞ SAĞLIYOR MADENCİLİK RİSKLİ BİR İŞTİR, TTK BİLE ŞUANDA ZARARINA ÇALIŞIYOR HEMA DEVLETİN YAPMADIĞINI YAPARAK 3 KUYUYLA ÜRETİME GİRMEYİ HEDEFLEMİŞ BİR FİRMA İNSANLARIN EKMEK TEKNESİYLE UĞRAŞMA ARTIK BU SANA OY KAZANDIRMAZ KAYBETTİRİR BELEDİYE BAŞKANIYKEN YİNE BİR KARİYERİNİZ VARDI BU KARİYERİ BARİ ÖLDÜRMEYİN

Avatar
adnan 11 yıl önce

ne yazsam sıze nedesem bılemıyorumkı nasıl bu kadar gozunuz kor nasıl bu kadar anlayısınız kıt ve gormezlıkten gelıyorsunuz hema ya devletın ımkanları peskes cekıldı ılk ıkı yıl komur cıkaracaklardı ne olduda hala cıkarmadılar ne oldu soylesenıze kavsak suyu bıle heba oldu sızın bu hıyanetınızı bartın unutmayacak

Avatar
zonguldak tan maden mühendisi 11 yıl önce

700 metre derinliğe inecek 8 metre çapında betolanarak inecek bir kuyo bu kuyulara yer altınta çalışaçak vagonlar indirileçet asansörler kurulaçak git karadandaki kuyuları inçelede ondan sonra eleştir atıçı vekilim

Avatar
fukara 11 yıl önce

kavşak suyumuza ne oldu,,hema memlekete bi gram kömür veremeden a sahasına talip ..arkadaşın dediği gibi YAĞMA HASAN BÖREĞİ YE MEMET YE...