“AK PARTİ İKTİDARINDA HİÇBİR ŞEYİN ÜZERİ ÖRTÜLMEMEKTEDİR”

Milletvekili Yılmaz Tunç, Dersim’in yakın tarihimizdeki en acı, en trajik olaylardan biri olduğunu belirterek; “Dersim aydınlatılmayı, cesaretle sorgulanmayı bekleyen bir faciadır. 2009 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda demokratik açılım görüşmelerinde konuşan o zamanın Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in Millî Birlik ve Kardeşlik Projesi'ni eleştirirken "Dersim isyanında analar ağlamadı mı?" diyerek âdeta tarihî bir acının küllerini kaldırmasıyla ve Dersim'de meydana gelen olaylarla Güneydoğu sorunu arasında benzerlik kurmaya çalışmasıyla bu konudaki tartışmalar gündemimizde geniş yer almaya başlamıştır. Dersim olayıyla ilgili tartışmalar son zamanlarda Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli Milletvekili Sayın Hüseyin Aygün'ün beyanatlarıyla da tekrar gündeme getirilmiştir. Sayın Aygün'ün gazetelerdeki röportajları, Cumhurbaşkanımızdan konunun araştırılmasıyla ilgili randevu talepleri ve siyasi parti gruplarıyla görüşmeleri konunun kamuoyunda tartışılmasına neden olmuştur. Sayın Aygün AK PARTİ Grubundan da görüşme talep etmiş, Grup yönetimi adına kendileriyle yapılan görüşmede Dersim olaylarının mağduru olan Seyid Rıza'nın torunu Rüstem Polat, Dersim Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Kaya da hazır bulunmuşlardır. Gelen heyetle yaptığımız görüşmede Dersim olaylarının araştırılması için Mecliste bir araştırma komisyonu kurulması, mezar yerlerinin tespiti, arşivlerin açılması, Devlet Denetleme Kurulunun devreye girmesi, evlatlık verilenlerin tespiti gibi talepleri içeren bir rapor da sunulmuştur. Dersim Dernekleri Federasyonu Başkanının tarafımıza sunduğu raporun sonuç kısmında CHP'nin katliamdaki rolünü kabul etmesi gerektiği yönünde bir görüş de ifade edilmiştir.” Dedi.

AK PARTİ’nin kurulduğundan ve iktidara geldiği günden itibaren siyasi tabuların, tarihî tabuların, sorgulanamayan konuların üzerine büyük bir kararlılıkla gidildiğini belirten Milletvekili Tunç; Kendi tarihiyle, tarihinin karanlık noktalarıyla yüzleşemeyenlerin, yüzleşme cesaretini gösteremeyenlerin iyi bir gelecek inşa edemeyeceğine inandıklarını, bu nedenle AK PARTİ İktidarında hiçbir şeyin üzerinin örtülmediğini söyledi.

Milletvekili Tunç; AK PARTİ’nin bu ülkenin büyümesinin, güçlenmesinin, dünyanın lider ülkelerinden birisi olabilmesinin önündeki en büyük engellerden birinin, geçmişiyle, tarihiyle, tabularıyla ve korkularıyla, faili meçhullerle yüzleşememesi olduğuna inandığını belirterek; “Onun için, dokuz yıllık iktidarımız sürecinde, başta Güneydoğu sorunu olmak üzere ret politikaları ortadan kaldırılmış, inkâr politikaları, asimilasyon politikaları neredeyse sıfırlanmıştır.” Dedi.

Sayısının bugün dahi bilinmediği, binlerce insan, kadın ve çocuğun katledildiği, yuvaların yıkıldığı, binlerce insanın Batı'ya göç ettirildiği, binlerce kız çocuğunun evlatlık verildiği bu acı olaylarla ilgili belgelerin  ortada olduğunu belirten Milletvekili Tunç, Bu belgelerden rahatsız olmadan, belgelerde sorumlularının açık olarak belli olduğu bu olaylarla yüzleşmekten kimsenin kaçınmaması gerektiğini söyledi. Bu karanlık olayların sorumlularının, katliamda görev almış kişilerin kimler olduğunu artık herkes tarafından bilinmekte olduğunu belirten Milletvekili Tunç, “Bu şahısların, maalesef, bazı belediyelerce isimlerinin parklara dahi verildiğini görmekteyiz. Dersim faciası karşısında yüzleşecek olan AK PARTİ değil, AK PARTİ Hükûmeti de değil bizzat bu facianın olduğu dönemde iktidarda olanlardır.” Dedi.

Bu karanlık olayların bir insan hakları sorunu olduğunu belirten Milletvekili Tunç, Mecliste bir araştırma komisyonu kurulmasının yerine, bu konuda geniş yetkileri bulunan, insan hakları konusunda uzman milletvekillerimizin görev aldığı, yetkileri geniş, herhangi bir süreyle de kısıtlı bulunmayan Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nca araştırma yapılmasının daha doğru olacağını söyledi. 

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BARTIN´LI 10 yıl önce

denız fenerı ev davasında alman makamlarının sucluları yüzde yüz tesbıt edıp türkıyede olduklarını söyledıgı halde akp ´nın ızledıgı polıtıkayı ızah edermısın sayın tunc; bu sadece bır olay daha bunun gıbı kac olayın üstünü kapattınız???
saygılar

Avatar
taraftarr 10 yıl önce

gerçek taraftarlar şikeye çanak tutan bu basiretsiz iktidarı sandıkta hatırlayacaktır