İstanbul Boğazı gibi…

Bartın’a yapılan yatırımlar hakkında da bilgiler veren Eroğlu’na ziyaret sonunda Bartın Valisi İsa Küçük, mini bir sunumda bulundu ve Bartın Irmağı’nın kentin içinden geçen ve limana kadar olan bölümünün rekreasyon amaçlı çalışma yaptıklarını kaydetti. Küçük, “Böyle bir çalışmayı hem genel müdürlüğünüze, hem bölge müdürlüğünüze sunduk. Yine direktiflerinizle bu çalışma esas alınarak proje yapım ihalesine çıkılmıştır. Kent merkezinin 5 noktasında rekreasyon alanları vardır. Limana kadar uzanan bölümün sağ tarafı da İstanbul Boğazı gibi büyük bir güzellik ve cazibe merkezi olabileceğine inanıyorum. Çevresinde de İstanbul Boğazı gibi güzel ve büyük bir yerleşim merkezi açılabilecektir” dedi. Yine Küçük’ün Boğaz Mevkisinden İnkumu tatil beldesine tünel projesini de gündeme getirmesinin ardından da “Proje desteği veririz” açıklamasında bulundu.

“Vatandaşlarımız, birilerinin gazına gelmesin”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, gazetecilerin ''Vatandaşların hidroelektrik santrallerinin suları yok edeceğine yönelik tepkileri oluyor, bununla ilgili çalışmanız olacak mı?'' sorusu üzerine “HES'lerde su filan kaybolmaz. Su değirmeninden geçen su nasıl tekrar dereye akıyorsa bu da enerjisinden istifade edildikten sonra dereye akıyor. Vatandaşlarımız lütfen birilerinin gazına gelmesin'' diye konuştu.

VALİ KÜÇÜK, BAKAN EROĞLU’NA IRMAK PROJESİ ANLATTI

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bartın Valisi İsa Küçük’ü ziyaret etti ve genel müdürler, bölge müdürleri ve il müdürlerinin de katılımıyla İl Koordinasyon Toplantısına katıldı. Ziyarette Bartın Valisi İsa Küçük, Bakan Eroğlu’na 2010’daki ziyaretinde Bartın Irmağı’nın kentin içinden geçen ve limana kadar olan bölümünün reklerasyon amaçlı düzenlenerek şehre armağan edilmesi talimatı verdiğini hatırlattı. Bu proje ile ilgili çalışma yaptıklarını kaydeden Küçük, “Böyle bir çalışmayı hem genel müdürlüğünüze, hem bölge müdürlüğünüze sunduk. Yine direktiflerinizle bu çalışma esas alınarak proje yapım ihalesine çıkılmıştır. Kent merkezinin 5 noktasında reklarasyon alanları vardır. Limana kadar uzanan bölümün sağ tarafı da İstanbul Boğazı gibi büyük bir güzellik ve cazibe merkezi olabileceğine inanıyorum. Çevresinde de İstanbul Boğazı gibi güzel ve büyük bir yerleşim merkezi açılabilecektir” dedi.

BAKAN EROĞLU: GEREKLİ DESTEĞİ VERİRİZ

Yine Küçük, Bartın Boğaz Mevkisinden İnkumu tatil beldesine tünel projesini de gündeme getirerek, “Bu sahilimizde 2 bin 400 konut vardır. Bizler buraya hem liman ağzının kapanması ihtimali ve sel taşkınlarında ikinci bir tahliye tüneli aynı zamanda da ulaşım amaçlı tünel projesi üzerinde çalışıyoruz. Bundan da Devlet Su İşlerimizin proje konusunda yardımcı olmasını istiyorum. Bu sahilimize yaz aylarında günlük 6 bin araç geçiyor. Bizlerde bu tüneli finanse edecek para geçiş düşünüyoruz” dedi. Bakan Eroğlu, bu açıklamanın ardından “Proje desteği veririz” açıklamasında bulundu. Vali Küçük, yine geçmişte olduğu gibi yük gemilerinin liman çıkışındaki ırmakta da yükleme boşaltma yapmasına imkan sağlanması gerekliliği üzerinde durdu. Bunun üzerine de Bakan Eroğlu, “Çalışma yapılması isabet olur. Bartın’ın geçmişinde tarihinde kullanılmış. Bunu aslında yapmak lazım. Bunu da inceleyelim. Projesini mutlaka bende inceleyeyim. Çok daha güzel çözümler buluruz” diye konuştu.

BİZ BURAYA MÜJDELERLE GELDİK

Bakan Eroğlu, yine bakanlık olarak yeni yapılanmaya girdiklerini, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünü daha da büyüttüklerini söyledi. Bakan Eroğlu, Bartın'a da Küre Dağları Şube Müdürlüğü kurduklarını ifade ederek, şöyle konuştu: ''Burada yayla, doğa ve av turizmi yapılması gibi hatta orman köylülerine odun dışı ürünlerde yeni gelir imkanları sağlamak için Orman Genel Müdürlüğüne ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğüne talimat verdik. İnşallah bunlar devam edecek. KÖYDES projesiyle Bartın'a yaklaşık 75 milyon lira para aktarıldı. Ulaşılamayan köy kalmadı. Biz buraya müjdelerle geldik. En önemli müjdemizde ilimizdeki Kirazlık Köprü Barajı ve DSİ çalışmaları için 10 milyon lira ödenek verdik. Özellikle orman teşkilatının yapısını değiştirdik. Burada orman işletme müdürlükleri adeta Orman Genel Müdürlüğü gibi görevler ifa edeceklerdir.''

BAZI STK’LAR, PİYON OLARAK GÖREV YAPIYOR

Bir gazetecinin ''Vatandaşların hidroelektrik santrallerinin suları yok edeceğine yönelik tepkileri oluyor, bununla ilgili çalışmanız olacak mı?'' sorusu üzerine Bakan Eroğlu, ''Bu konuda daima açıklamam oluyor. HES'lerde su filan kaybolmaz. Vatandaşları yanlış bilgilendirme fevkalade yanlıştır'' dedi. Bakan Eroğlu, HES'lerin bir gram dahi su yutmayacağına işaret ederek, şunları kaydetti: ''Santraller, taşkından koruyan, suyun gücünden istifade ederek temiz ve yenilenebilir enerji veren, ülkemizin kaynaklarını enerjiye dönüştüren, suyun zararlarını önleyen yapılardır. Bunu özellikle vurguluyorum. Buna karşı tepkiler neden? Çünkü biz enerjide yurt dışına bağlıyız. Enerjimizin yüzde 73'ünü dışarıdan alıyoruz, enerji için 40 milyar dolar para ödüyoruz. Bu büyük bir pasta. HES'ler yapıldıkça bu pastadan bazılarının payı azalıyor. Dolayısıyla bir takım sivil toplum kuruluşları harekete geçiyor. Bunların bir kısmı konuyu bilmediği için samimi ama bazıları da maalesef piyon olarak görev görüyor. Hatta o kadar saçma sapan şeyler söylüyorlar ki 'Efendim türbinden geçen sular var ya o zehirli, sizin her şeyinizi kurutur' diyorlar. Su değirmeninden geçen su nasıl tekrar dereye akıyorsa bu da enerjisinden istifade edildikten sonra dereye akıyor.''

Canlı hayatın kesinlikle kaybolmasına müsaade etmeyeceklerini anlatan Bakan Eroğlu, ''Can suyu dediğimiz suyu da bırakıyoruz. Burada barajlar ve göletler yapılmazsa çok daha büyük taşkın riski olur. Bu barajları onun için yapıyoruz. Vatandaşlarımız lütfen birilerinin gazına gelmesin'' diye konuştu.

Bakan Eroğlu'na daha önce bastırılan Bartın özel hatıra pulundaki fotoğrafının yer aldığı porselen tabak hediye eden Vali Küçük, pulun üzerindeki fotoğrafın Küre Dağları'nın amblemi olması önerisinde bulundu. Bakan Eroğlu da fotoğrafın amblem olarak seçilebileceğini belirterek ''Kabul edenler, etmeyenler, kabul edilmiştir'' diye espri yaptı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, daha sonra İl Koordinasyon Kurulu Toplantısına katıldı. Gazetecilerin bir süre görüntü almasının ardından toplantı basına kapalı devam etti.

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet gölbucaklı 10 yıl önce

Sayın valimiz inkumuna tünel projesi öngörüyor.çok güzel.tünel sele karşı bir tedbir olarak öngörülüyor.98 seline karşı DSİ de proje üretmiş idi.o zaman kaliteli kalker taşlarının denize dökülmesine gönlümüz razı gelmedi.ilk proje de taşları aldık.kireç ürettik ve yurt dışına ihraç ederek döviz girdisi sağladık.ayrıca bu taşaların kırılması sırasında çıkan mıcırı özel idareye verdik. köy yollarını iyileştirilmesinde kullanmışlardı.Daha sonra bartın seline karşı DSİ nin üretmiş olduğu projeyi geliştirip o zamanın bakanı Sayın Hilmi beye sunmuştuk.Hilmi bey hemen realize olması için talimat vermişti.o gün bu gün halen aynı konu üzerinde konuşuluyor.bakalım.bartın seli ,bartın ırmağı çıkış kesitinin genişletilmesi.DSİ tefer projesi ne zaman gerçekleşecek? sorun çözülecek ....