İstikrarla gelişen Türkiye’ye EVET

AK Parti Bartın Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, halkoylaması çalışmaları kapsamında Bartın Merkez Arıt ve Aydınlar Köyünü ziyaret etti.

Arıt’ta çevre köyleri muhtarları Arıt esnafları ile bir araya gelerek; istikrar sayesinde 15 yılda Türkiye'de hayal dahi edilemeyen bir gelişme ve kalkınma hamlesinin olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Hükümet modelini de içeren anayasa değişikliğinin Türkiye'nin gücüne güç katacağını söyledi.

Arıt ve çevre köyleri muhtarları ve Arıt esnafları ile yapılan kahvaltılı toplantıya, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, AK Parti Bartın İl Başkanı Hüseyin Manav, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, İl Genel Meclis Üyesi Yusuf Aldatmaz, Merkez İlçe başkanı Ali Eyüpustaoğlu, il başkan yardımcıları, Turhan Kalaycı, Cihat Bilgin ve bazı teşkilat mensupları katıldı.

Arıt’a daha fazla yatırım için çalışıyoruz

Arıt Muhtarı Satı Uzun Arıt ve çevre köylerine yapılan yatırımlar için teşekkür ettiği toplantıda, İl Başkanı Hüseyin Manav ve İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun’un konuşmasının ardından Arıt'taki çalışmalar hakkında bilgiler veren Milletvekili Tunç,  Arıt’a kapalı spor salonu için ödeneğin hazır olduğunu yakında inşaat çalışmalarının başlayacağını, Aydınlar-Arıt yolunu tamamlandığını fakat Bartın-Arıt- Karayolu çalışmalarında yüklenici firmadan kaynaklanan gecikmeler olduğunu belirterek;  “firmanın iflas etmesi nedeniyle çalışmaların gecikti yeniden yolu ihale ettik ve süreç tamamlandı yakında inşaat çalışmalar başlayacak” dedi. Arıt Aile Sağlığı Merkezinin yapımını tamamlayarak hizmete açıldığı belirten Milletvekili Tunç, Arıt çayı  taşkın koruma çalışmalarının tamamlandığını, Arıt'ın kanalizasyon, içme suyu çalışmalarını, alt ve üst yapı çalışmalarını gerçekleştirdiklerini, Arıt'ın nüfusun 2000'in altında kalan belediyeler olması nedeniyle belediyenin kapandığını ancak İl Özel İdaresi olarak, daha fazla hizmet getirdiklerini söyledi.

İstikrarla gelişen Türkiye’ye EVET diyeceğiz

Milletvekili Tunç, Bartın Merkez Arıt’ta gerçekleştirilen muhtarlar ve esnaf buluşmasında halkoylamasına sunulan anayasa değişikliği ile ilgili,  “AK Parti döneminde sağlanan siyasi istikrar sayesinde; KÖYDES projeleri ile köylerimizi yaşanılabilir hale getirdik, Türkiye'yi 4 kat büyüttük, 81 vilayetimizi yatırımlarla, Üniversitelerle, duble yollarla, tünellerle, toplu konutlarla, hastanelerle, okullarla, organize sanayi bölgeleri ile donattık, Türkiye'yi hızlı trenlerle ve dünya projeleri ile tanıştırdık, aile hekimlerini, hava ambulanslarını, paletli ambulansları milletin hizmetine sunduk,  yeni Türkiye yolunda daha çok yatırım, Türkiye'nin daha müreffeh, daha demokratik ve dünyada öncü ülke olmasının yolunda 16 Nisanda yapılacak halkoylamasında milletimiz EVET diyecek.” dedi.

Ülkemiz hükümet krizleriyle karşılaşmasın diyorsak,16 Nisan milat olacak

Muhtarların ve esnafların yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Anayasa değişikliği maddeleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Milletvekili Tunç, yapılmak istenenin hükümet modeli değişikli olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin rejimi 1923'te cumhuriyet ilan edilerek kesinleşmiştir. Bugün değişiklik yapılan anayasanın hiçbir maddesinde rejime yönelik bir düzenleme yoktur. Türkiye Cumhuriyeti'nin rejimi Cumhuriyettir. Bunlarla ilgili bir tartışma söz konusu değildir. Yapılan şey devletin yönetim biçimini değiştirmektir. Krizler yaşanmasın, ülke hükümet krizleriyle sorunlarla karşılaşmasın. Türkiye yoluna devam etsin. Biz istikrarlı ve hızlı karar alabilen demokratik, hukuk devleti nezdinde hesap verebilen bu yeni sistemi hayata geçirirsek Türkiye bölgesinde güçlü bir devlet, bölgesindeki sorunları çözümü konusunda güçlü bir aktör olarak kalmaya devam edecektir." Dedi.

Geçmiş siyasetçilerimiz hep savunmuştu

Ülkemizdeki parlamenter yönetim sistemimizdeki sorunun yıllarca tartışıldığını söyleyen Milletvekili Tunç, Türkiye’de yeni bir konu olmadığını, geçmiş yıllarda Turgut Özal, Necmettin Erbakan, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş ve Muhsin Yazıcıoğlu gibi liderlerin bu sisteme atıfta bulunduğuna dikkati çekerek, bu tarihsel sürecimiz ve en son gelinen noktada 15 Temmuz Darbe girişimi ile birlikte ortaya çıkan tabloda Milliyetçi Hareket Partisi ile bir uzlaşma zemini ortaya çıktı. İki parti yetkilileri bir araya gelip konuşarak gelecekte oluşabilecek muhtemel krizlerin ortadan kaldırılması için bir hükümet modelinin belirlenmesi konusunda çalışma başlattılar. MHP ve AK Parti  anlaşarak konuyu meclis gündemine getirdiler. Mecliste 339 oyla kabul edildi. 367’de olsaydı yine millete soracaktık. Çünkü başından beri milletin buna karar vermesi gerekir dedik. Şimdi karar milletin” şeklinde ifade etti.

Yetkiyi halka veriyoruz

Halkın yürütme organını, yani hükümeti, parlamento içinden dolaylı seçmesinin yerine  doğrudan seçmesini öneriyoruz. Halkın 5 yıllığına doğrudan seçtiği, 5 yıl sonra hesabını sorma imkanı bulduğu, beğenirse yeniden seçme imkanının olduğu, beğenmezse bir sonraki seçimde değiştirebildiği, koalisyon ihtimalinin artık ortadan kalktığı, istikrar üreten bir hükümet sistemine geçiş, Cumhuriyet rejimini daha da güçlendirecektir

Halkın hakemliğine başvurulmasından daha doğru ne olabilir ?

Cumhurbaşkanının meclis seçimlerini yenileme yetkisi üzerinden bir algı oluşturulmaya çalışıldığını belirten Milletvekili Tunç; “Sanki Cumhurbaşkanı canı istediğinde Meclisi feshedebilecek, böyle bir şey yok, aylarca meydan meydan seçim kampanyası yapan ve sonuçta halkın yüzde 50’den fazlasının oyunu alan bir Cumhurbaşkanı Meclisi feshettiğinde kendi görevi de sona erecek, o zaman bu yetkisini canı istediğinde kullanabilecek nasıl dersiniz, artık içinden çıkılamayan bir devlet krizi ile karşı karşıya kalındığında bu yetkiyi kullanacaktır. Bu yetkiyi önemli bir gerekçe yokken kullanan bir Cumhurbaşkanının yeniden seçilme durumu olabilir mi? 2001 krizinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Merhum Başbakan Bülent Ecevit hükümeti arasında çıkan kriz, meclisin seçim kararı alması ile çözüldü ve AK Parti iktidarı yönetimi devraldı, ama asıl soruna yol açan Ahmet Necdet Sezer görevine devam etti. Bu sistem, krize neden olan tarafı sandığa gömecek bir sistemdir. O nedenle, Cumhurbaşkanının fesih yetkisinden bahsederken Meclisin de Cumhurbaşkanının görevini sona erdirebileceğini, devlet krizi ortaya çıktığında birlikte seçim ilkesi gereğince halkın hakemliğine başvurulmasından daha doğru ne olabilir?” dedi.

Aydınlar Köyü ziyareti

Arıt'ta esnaf ve kıraathaneleri de ziyaret eden Milletvekili Tunç ve beraberindekiler,  Aydınlar köyüne geçtiler. Aydınlar'da esnafları ziyaret ederek, burada da kıraathanede referandum sohbeti yaptı.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.