Kirli Oyunları Bozmak İçin, Evet Diyeceğiz

Bartın Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, Bartın Merkez Çaydüzü Mahallesi Çayırlar’da  Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi ile ilgili anayasa değişikliğinin ülkemiz için önemine vurgu yaptı.

AK Parti Bartın Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, Bartın Merkez Çaydüzü Mahallesi Çayırlar’da  Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi ile ilgili anayasa değişikliğinin ülkemiz için önemine vurgu yaparak, ülkemiz üzerinde oynanmak istenen kirli oyunları bozmak için, terör yoluyla, algı operasyonları ile siyasetin dizayn edilemeyeceğini göstermek için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine milletimizin evet diyeceğine inancımız tam dedi.

Milletvekili Tunç 16 Nisanda 18 maddeden oluşan anayasa değişikliği için  yapılacak halkoylamasına çalışmalarına Bartın Merkez mahallerinde devam etti. Çaydüzü Mahallesi Çayırlar’da AK Parti Bartın İl Başkanı Hüseyin Manav, İl Başkan yardımcısı Turhan Kalaycı, Belediye Meclis üyeleri İlker Camcı, Cahit Kemik ve bazı teşkilat mensuplarının eşlik ettiği  mahalle toplantısında konuştu.

Siyasi istikrar olmasaydı bu yatırımların hangisi gerçekleştirilebilirdi?

Geçmişte koalisyonların Bartın’a da zaman kaybettirdiğini hatırlatan Milletvekili Tunç, AK Parti’nin tek başına iktidarı sayesinde Bartın’a 3.8 milyar lira tutarında kamu yatırımı kazandırdıklarını, devam eden kamu yatırımının olduğunu belirterek, istikrar olmasaydı Bartın’a 38 yeni okul yapılabilir miydi? Üniversite kurulup bugün 13 bin öğrencisine ulaşabilir miydi? Bartın İl merkezimizde, atıksu arıtma tesisleri, doğalgaz çalışmaları,  dere ıslahları, İnkumu su şebekesi ve derin deniz deşarjı gibi önemli çevre yatırımlarımız gerçekleşebilir miydi?, Bartın Irmağı Islah projesi programa alınamazdı.Hiç duble yolu olmayan Bartın’a duble yolların yanına katrilyonluk yatırım olan Bartın-Kurucaşile yoluna, üç baraj inşaatına birden başlanamazdı.  400 yataklı devlet hastanesi konuşulmazdı. Köylerimize yol ve içme suyu projelerini başta olmak üzere 150 milyonluk proje hayata geçebilir miydi? Bartın’da bunların hepsi AK Parti iktidarı döneminde siyasi istikrar sayesinde oldu.

5 yıllığına seçilen Cumhurbaşkanı 12 yıllığına seçileni nasıl kontrol altına alabilir.

 Milletvekili Tunç hayırcıların anayasa mahkemesi üyelerini de Cumhurbaşkanının kontrolüne teslim ediyor açıklamalarının tamamen yalan, böyle bir şey yok. Anayasa mahkemesinin üyeleri tarafsız olacak üyeleri seçimi ile herhangi bir değişiklik yok 15 üyenin 4’ü cumhurbaşkanı belirleyecek zaten öyleydi yine aynı olacak, Yargıtay’dan, Danıştay’dan, Yök’ten seçimle gelen isimlerden  12 yıllığına seçildikleri için 5 yıllığına seçilen bir cumhurbaşkanı 12 yıllığına seçilen üyeleri nasıl kontrolü altına alabilir. .Halen eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’ den beri görev yapan anayasa mahkemesi üyeleri  oradalar.

Millettin önüne gelmemek için her türlü çirkefliği yapanlara cevap vermeliyiz

Milletvekili Tunç, yeni sistem, cumhuriyet rejimini daha da güçlendirecek halka doğrudan doğruya yönetime kendi iradesini yansıtabilecek bir sistemdir. Meclis’ de AK Parti Mhp ile anlaştı. Görüşmeler sırasında Cumhuriyet Halk Partisi ile Hdp çok karşı geldiler. Niye? Kürsüleri yıktılar, mikrofonları kırdırlar, milletvekilimizin bacağını ısırdılar, burnunu kırdırlar. Niye? Aladağ sandık gelirse önlerine konulunca EVET der korkusuyla meclisden geçirtmemek istediler. Ama 339 geldi, AK Parti ve Mhp’ nin oylarıyla sandık sizin önünüze konuldu.  Şimdi gereken cevabı verme sırası sizde.

Türkiye’deki referandum Avrupayı niye bu kadar ilgilendiriyor

Milletvekili Tunç Avrupa’da anayasa değişikliğine hayır çıkması için elinden geleni yapıyor. Avrupa Türkiye’deki referandumdan sanane ? Türkiye’ deki referandumdan iyiliğimizi mi düşünüyorlar ? Neden Türkiye’deki halk oylaması bunları niye bu kadar sıkıntıya soktu. PKK bayraklarıyla ‘hayır’ propagandası yapıyorlar. İsviçre’de astıkları pankartı gördünüz. Cumhurbaşkanımızın şakağına silah resmi koyarak ölümle tehdit ediyorlar.  Kim? Avrupa’daki teröristler ‘hayır’ için çalışanlar .Ne yapacağız? Onlara yüksek sesle cevap vereceğiz. Siz ne zannediyorsunuz Türk Milletini diyeceğiz.

16 Nisanda EVET diyerek Avrupa’ya cevap vereceğiz

 Onlar gezi olaylarında da 24 saat canlı yayın yaptı. 15 Temmuz darbe girişiminde de gelişmeleri endişe ile takip ediyoruz dediler. Şunu söyleyemediler, bu bir darbe girişimidir. Demokrasi ve Cumhuriyete karşı bir kalkışmadır. Türkiye Cumhuriyetinin seçilmiş Cumhurbaşkanının, Başbakanının, hükümetinin yanındayız dedi mi Avrupa? Diyeme di. Şimdi sana ne oluyor? Çıkmışsın Hayır propagandası serbest ama Türkiye Cumhuriyetinin dış İşleri Bakanına, Adalet Bakanına, Aile Bakanına orada referandumun vatandaşlarımıza anlatmak yasak. Bunun cevabını vereceğiz 16 Nisanda EVET diyerek.

Kendilerinde istemediğini Türkiye’de neden istiyorlar

Bu ülkede artık çocuklarımız bir daha darbe yaşamaması için Anayasadaki ilgili maddeleri düzeltmeliyiz. Bu sözle olmaz. Nedir o ilgili maddeler? Sıkıyönetimi kaldırıyoruz anayasadan. Avrupa ülkelerinde sıkıyönetim yokken bizim anayasamızda var. Kendilerinin istediklerini bizim yapmak istediğimizde  bizimkine neden Hayır diyorlar. Bunlar Türkiye’nin ilerlemesini gelişmesini istemiyorlar.

Orada karanlık işler dönmesin

Türk Silahlı kuvvetlerinin devlet denetleme Kuruluna tabii olması yanlış mı doğru mu? Ama şu anda tabii değil. Devlet Denetleme Kurulunu Türk Silahlı Kuvvetlerini denetleyemez. Karanlık işler dönüyor. 15 Temmuz’da asker elbisesini giyip milletimize silah çektiler. 10 yıl sonra çekmeyecekleri ne malumdur. Onun için orada karanlık işler dönmesin. Ne yapacağız? Devlet Denetleme Kurulu nasıl devletin diğer kurumlarını denetliyorsa, Türk Silahlı Kuvvetlerini de denetleyebilsin. Bu maddelere Hayır denilebilir mi?

Chp’yi Hdp’yi niye bu kadar rahatsız ediyor?

 Gençlerimize lafta güveniyoruz diyenler şimdi 18 yaşındaki bir çocuk milletvekili olamaz. 18 yaşında seçiyor, reşit, seçme hakkı var ama seçilme hakkı yok. 18 ve 25 yaş arasında 7 milyon gencimiz var. Nüfusumuzun onda biri. 2019’ da 10 milyona çıkacak. 10 milyon gencin, mecliste birkaç tane temsilcisinin olması Chp’yi Hdp’yi niye bu kadar rahatsız ediyor? Partiler aday gösterir o gençler seçilirse meclise gelir

Biz gençlerimize güveniyoruz

O gençler 15 Temmuzda ne yaptı? Tankın altına yattı. O silahların karşısında canı pahasına durdu, bayrağına sahip çıktı. Ama nice 60 yaşındaki profesörler yarın sokağa çıkma yasağı olur diye bankamatikte kuyruğa girdi marketlere koştular. Hangisi daha değerli sizce? Bayrağına sahip çıkan değerli değil mi? İşte onun için hep beraber EVET diyeceğiz. Biz gençlerimize güveniyoruz.

Neymiş 2 yıl milletvekili yapan genç 2 yılda emekli olunacakmış yalan. 18 yaşındaki genç 2 yılda emekli olamaz. Niye olamaz? İşte burada örnek var. Ben 10 yıldır milletvekiliyim. Ama emekli değilim, yaşımı doldurmadan emekli olamıyorum.18 yaşındaki genç  2 yıl sonra yaşını doldurmuş olur mu? 65 yaşından önce şu anda emekli olamıyor. Dolayısıyla Kılıçdaroğlu sallıyor. Sürekli milleti kandırma peşinde o zaman benim 5 defa emekli olmam lazım. Neden değilim?  Yaşı doldurmadığım için. Neymiş askerlikten muafmış, böyle bir şey yok. Askerlik tecil belgesini vermeden aday olamayacak. Tecil etmesi gerekir nede askerliğini yapmış olabilir.

Mecliste temsiliyet genişleyecek

Milletvekili sayısı 550 den 600 e çıkıyor. Bunu da eleştiriyorlar. Nüfusumuz 1995 yılında 55 milyon iken 450 milletvekilinden o dönemde yapılan anayasa  değişikliği ile  550 ye çıktı. Şimdi 80 milyon, temsili arttırmak Cumhuriyeti güçlendirmektir. Türkiye’ de 140 bin seçmene bir milletvekili düşüyor.  Avrupa’da 50 bin seçmene bir milletvekili düşüyor. Bartın’dan 2 değilde 3 milletvekili olsun ne zararı olur. Halkın sorunları ile ilgilenecek, mecliste komisyonlarda çalışacak daha çok milletvekili olsun.

Meclisin yetkileri daha da artıyor

 Şimdi meclisin işi daha çok artıyor, yetkileri artıyor. Hükümeti  soruşturabilecek noktaya geliyor. diğer yetkileri de devam edecek, meclis araştırması, meclis soruşturması, yazılı soru, genel görüşme tüm bunlar devam eden yetkiler. Onlar ise meclis yoktur diyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bu sistemi geçmişte rahmetli Özal, Demirel, Erbakan, Yazıcıoğlu’da savundu, Türkeş’de savundu, savunmayan kalmadı ama o dönemlerde gerçekleştiremediler.

Avrupa’nın rahatsızlığının sebebi güçlü Türkiye’nin gümbür gümbür geliyor olmasıdır

Bu ülkede güçlü hükümet siyasi istikrar istiyorsa kalkınma olur. İstikrarın olmadığı yerde emekli maaşı artar mı? Artmaz. İşçi maaşı yükselir mi ? memur maaşı artar mı? Artmaz. Onun için istikrarı kalıcı hale getirmemiz gerekiyor. Bir buçuk yılda bir hükümetler değişmesin, icraatlar durmasın. Şimdi başlanan yatırımı bitiriyoruz. Nasıl bitirilebiliyor? istikrar olduğu için. Türkiye güçlü olsun dünya projelerine imza atmaya devam etsin. İşte Hollanda’nın Avrupa’nın rahatsızlığının sebebi güçlü Türkiye’nin gümbür gümbür geliyor olmasıdır.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dursun mehmet 5 yıl önce

sırf sen böyle propaganda yaptığın için gidip hayır oyu verecem.

Misafir Avatar
vatansever 5 yıl önce @dursun mehmet

sen hayır de, pkk da , fetö de, papalık da, avrupa da hayır diyecek... demek bu saydıklarım türkiyeyi çok seviyor.. biraz beyin ya, birazcık...

Beğenmedim! (1)
Avatar
vatansever 5 yıl önce

bu ülke için, geleceğimiz için, terörün önünü kesmek için, ekonomi için evet..millet için evet, devlet için evet, türklük için evet, türkiye için evet.. evet, evet, evet... bu siyasi bir seçim değil, milliyetçi iseniz, vatanseverseniz evetten başka tercihimiz yoktur..