Öne Çıkanlar Bartın Üniversitesi Cemal Akın Kozcağız Bartın Belediyesi Amasra Bartınspor ÇED Bartın Platformu

Kozcağız’ın İlçe Olması İçin Kanun Teklifi

Memleket partisi İzmir milletvekili Mehmet Ali Çelebi,  Bartın’a bağlı Kozcağız adında İlçe kurulması için TBMM'ye kanun teklifi verdi.

İlgili Foto Galeriye Git 

Dönemi ve Yasama Yılı:  27 / 5

Esas Numarası:  2 / 4051

Başkanlığa Geliş Tarihi: 27/12/2021

Teklifin Başlığı: Bartın İline Bağlı Kozcağız Adıyla Yeni Bir İlçe Kurulması Hakkında Kanun Teklifi

Teklifin Özeti: Teklif ile, Bartın'da Kozcağız adıyla yeni bir ilçe kurulması öngörülmektedir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA    

"Bartın iline Bağlı Kozcağız Adıyla Yeni Bir ilçe Kurulması Hakkında Kanun Teklifi” gerekçeleri ile birlikte ekte sunulmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim.

Mehmet Ali ÇELEBİ
İzmir Milletvekili

Tali Komisyon:    Plan ve Bütçe
Esas Komisyon:    İçişleri
Tarih: 28 Aralık 2021
Esas No: 2/4051

GENEL GEREKÇE

Bartın Merkez ilçeye ballı Kozcağız beldesi, batıda Zonguldak'ın Çaycuma ilçesi, güneyde Zonguldak ili, kuzeyde Bartın ili, doğuda ise Ulus ilçesine bağlı ve Bartın Kumluca beldesi ile sınır komşusudur.

Kozcağız, 232 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olup 5 mahalle ile 40 köyü içerisine almaktadır. 31 Aralık 2020 tarihli "Türkiye istatistik Kurumu Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi" verilerine göre Kozcağız beldesinin nüfus toplamı 7.027 olup, kırsal nüfus ile 30 bini geçmektedir.

Beldenin ekonomisi, tarımsal faaliyetler ile ticarete dayalıdır. Aynı zamanda, civarda yer alan tekstil fabrikaları ve saya atölyeleri de halkın önemli gelir kaynağını oluşturmaktadır. Kozcağız beldemizin ilçe olabilmesi için altyapısı ve ulaşımı uygundur. Elitim, güvenlik, sağlık, kültür, ticaret alanında sosyal donatıları yeterlidir. Parkları, bahçeleri, çevre düzeni, spor, dinlenme tesisleriyle insanlara çağdaş yaşam olanakları sunmaktadır.

Mevcut bilgiler ışığında Kozcağız beldemizin, ekonomik,  sosyal, kültürel ve tarihi yapısıyla ilçe statüsüne kavuşturulması artık kaçınılmaz olmuştur. Beldenin ilçe olması ile Kozcağız'ın ekonomik ve sosyal gücü daha da artacak, resmi günlük işlemler için Bartın il Merkezi'ne gitme gereksiniminden doğan kayıplar ortadan kalkacaktır.

Yukarıda belirtilen nedenlerle kanun teklifim ile Bartın ilimizde Kozcağız adında yeni bir ilçe kurulması amaçlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan ilçe statüsüne getirilmesinde yüksek fayda bulunan Kozcağız beldesinin ilçe olması öngörülmekte ve söz konusu ilçeye bağlanacak köyler ve mahalleler, ekli Liste'de gösterilmektedir.

MADDE 2- Kozcağız ilçesinin ihtiyacı olan kadroları ihdas etme hususunda Cumhurbaşkanı yetkilendirilmektedir.

GEÇİCİ MADDE 1- Yeni kurulan ilçenin idare Kurulu oluşturuluncaya kadar geçecek süre içerisinde, herhangi bir aksaklık yaşanmaması gayesiyle, mevcut idari yapının devamı öngörülmektedir.

MADDE 3- Yürürlük maddesidir.

MADDE 4- Yürütme maddesidir.

BARTIN İLİNE BAĞLI KOZCAĞIZ ADIYLA YENİ BİR İLÇE KURULMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- Ekli Liste'de isimleri belirtilen mahalle ile köyleri kapsamak ve merkezi Kozcağız Beldesi olmak üzere Bartın ilinde Kozcağız adıyla bir ilçe kurulmuştur.

MADDE 2- Bu Kanun ile kurulan Kozcağız ilçesinde Merkezi İdare tarafından oluşturulacak teşkilata ait kadroları ihdas etmeye Cumhurbaşkanı yetkilidir.

GEÇİCİ MADDE 1- Bu Kanun ile kurulan Kozcağız ilçesinde, İlçe idare Kurulu teşekkül edilinceye kadar lüzumlu iş ve işlemleri gerçekleştirmeye Kozcağız beldesinin bağlı olduğu ill ve eskiden bağlı olduğu ilçenin idare kurulları yetkilidir.

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Kozcağız
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gurbetten Sılaya 1 yıl önce

teklifi veren izmir milletvekili. bartın milletvekileri neden vermiyor. ayrıca kozcağız bartın il olduğu dönemde ilçe olmalıydı. bölge, nüfus ve konum olarak değerlendirme yapıldığı zaman kozcağız'ın ilçe olması mantıklıydı. şu an neden kozcağız belediye başkanından ve mevcut bartın milletvekillerinden olması yönünde bir destek açıklaması yok. i̇nşAllah olayı siyasi olarak tarafsız bir gözle değerlendirirlerde ilçe olması gerçekleşir. kozcağızın ilçe olması bölge olarak değer katar. nüfus ve yerleşim olarak kozcağızın konumu buna gayet müsait.