Maden işçilerin haftasonu tatili iki güne çıkarılıyor

AK Parti Bartın Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü Yılmaz Tunç’un; Kamuoyunda “Torba Kanun” olarak bilinen Soma Maden Kazası mağdurları ve Maden işçilerinin çalışma, emeklilik şartlarına yönelik önemli düzenlemeler getiren tasarının görüşmelerinin yapıldığı Meclis Genel Kurulu görüşmeleri esnasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten talep ettiği yer altında çalışan işçilerin hafta tatilini iki güne çıkaran talebi uygun görüldü.

Kamuoyunda “Torba Kanun” olarak bilinen tasarının görüşüldüğü Meclis Genel Kurulunda Milletvekili Tunç; “Sayın Bakanım tasarıya göre yer altında çalışan işçilerimizin çalışma süresi günlük altı saate, haftalık da otuz altı saate düşürülüyor. Soma Maden Kazalarını Araştırma Komisyonunda dinlediğimiz maden işçilerinin haftada bir gün tatil yaptıkları, bunun da dinlenmeleri için yeterli bir süre olmadığı için hafta tatilinin iki güne çıkarılması yönünde talepleri var.” Dedi. Milletvekili Tunç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e “İşçi sağlığı ve işçilerin verimli çalışması açısından günlük çalışma saatinin yedi buçuk saat olarak ve hafta tatilinin de iki gün olarak düzenlenmesinin yararlı olacağını” belirtti.

Milletvekili Tunç’un önerisi üzerine açıklama yapan Bakan Çelik; “Sayın Tunç, maden işçilerinin haftada 1 gün değil de 2 gün izin yapma taleplerinin olduğunu söylediler. Arkadaşlar, burada çalışma saatlerini düşürüyoruz. Dolayısıyla, maden çalışanlarının gün ışığından daha çok yararlanması imkânı sağlanıyor. Saat 45 saatten 36 saate düşürülünce 6 gün, 6 saat çalışma şeklinde ortaya çıkıyor. Yani bu konuda ciddi bir itiraz bize gelmedi ama tarafların “7,5 saat çalışalım ve 2 gün tatil edelim.” şeklinde bir yaklaşımı, yönetim açısından bizim için bir olumsuzluk teşkil etmiyor” dedi

Emeklilik yaşı 50’ye düşüyor

Milletvekili Tunç bölgemizde yaygın olan, maden sektöründe çalışan tüm işçilerimizi yakından ilgilendiren “Torba Kanunu” olarak bilinen tasarıyla önemli düzenlemelerin olduğunu belirterek, “Maden sektöründe çalışan tüm işçiler için ”55” olan emeklilik yaşının “50”olarak yeniden düzenlendiğini söyledi.

Ücret, en az asgari ücretin iki katı olacak

Milletvekili Tunç, “Linyit” ve “Taşkömürü” çıkaran madencilere ödenecek ücret miktarı asgari ücretin iki katından az olamayacağını belirterek; “Maden sektöründe çalışan tüm işçiler için çalışılmayan günlerde çalışılmış gibi yıpranmaya (fiili hizmet süresi zammına)dâhil edilecek. Maden yeraltı işlerinde çalışanların hafta tatili, genel tatil, ulusal bayram, yıllık izin, sıhhi izin, eğitim, kurs ve iş öncesi ve sonrası hazırlık sürelerinin de yeraltında çalışılıyormuş gibi SGK’ya bildirilerek bu sürelerde yıpranmaya dahil edilecek.”Dedi.

Fazla mesai yaptırılamayacak

Milletvekili Tunç; “İş Kanununda sayılan zorunlu ve olağanüstü haller dışında yer altında çalışan madencilere fazla çalışma yaptırılamayacağı, zorunlu ve olağanüstü hallerde yapılacak fazla çalışma için ise saat başı ücret en az iki katı olarak ödenecek.” Dedi.

İşten çıkarılmalar yapılamayacak

Milletvekili Tunç; “Yeraltı işlerinde çalışan işçilerin işten çıkarılması kıdem süresine bakılmaksızın ancak gerekçe ile yapılabilecek, gerekçesiz işten çıkarma yapılamayacak, böylece iş güvencesi güçlendirilmiş olacak.” Dedi.

Soma kazası mağdurlarına yeni haklar verildi

Milletvekili Tunç, Soma Maden Kazasında hayatını kaybeden madencilerin SGK’ya olan her türlü borçları silinerek borcundan dolayı aylık bağlanamayan madenci yakınlarına aylık bağlanacağını, ölüm aylığı için gerekli olan 5 yıl sigortalılık ve 900 gün prim ödeme şartı kaldırılarak hayatını kaybeden madencilerin yakınlarına ölüm aylığı bağlanacağını, madencilerin anne-babalarına aylık bağlanması için gereken muhtaçlık şartı kaldırılarak anne-babalara aylık bağlanması sağlanacağını, madencilerin yakınlarından birinin(eş ve çocuklardan birisi, eşi ve çocuğu yoksa kardeşlerden birisi)kamuda istihdam edileceğini, madencilerin yasal mirasçılarına konut tahsis edilmesi amacıyla gerçek ve tüzel kişiler tarafından bedelleri karşılanarak konut yaptırılması ve bu konutların madencilerin mirasçıları adına kura ile bedelsiz olarak verilmesi sağlanacağını söyledi.

Milletvekili Tunç, Maden işçilerinin çalışma, emeklilik şartlarına yönelik düzenlemeleri dışında, bazı vergi ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması başta olmak üzere çok sayıda kanunda değişiklik içeren ve geniş toplum kesimlerini ilgilendiren tasarının görüşmelerine Türkiye Büyük Millet Meclis Genel Kurulunda devam ettiğini söyledi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ekrem çalar 7 yıl önce

şu demektirki garibanında dostu var

Avatar
ekrem çalar 7 yıl önce

madencide gün görsün
sizlefden ALLAH razı olsun

Avatar
ilkay kale 7 yıl önce

Bu iki gun tatil ne zaman uygulanacak aceba

Avatar
a.aydın 7 yıl önce

2.tadiluygun işciler işe dahadinlenceli gelirler sosyal yaşantıları birazdaha uygunolur kanatındayım saygılar

Avatar
fatih korkmaz 7 yıl önce

madencide ikigün güneş görsùnWeb sitesine çerez ve izleme uyarısı ekleme