MHP Hasankadı’ya çıkarma yaptı
Haberin Foto Galerisi

MHP’li adaylar Hasankadı’ya çıkarma yaptı

Milliyetçi Hareket Partisi adayları Aynur Yıldırım ve Tuncay Maden Hasankadı beldesinde vatandaşlara seslendi. 97’inci Hükümette döneminde MHP’nin Bartın’a sağlık konusunda büyük yatırımlar yapma fırsatı yakaladığını ifade den Yıldırım “Aile hekimliği sistemi güçlendirilecek, vatandaşların katlanmak zorunda kaldığı ek ücret ve katılım payı uygulaması kaldırılacaktır” dedi. Daha sonra vatandaşlara aşure ikram edildi.

MHP’li adaylar Hasankadı beldesine çıkarma yaptı. Esnafı ziyaret eden 1. Sıra Milletvekili adayı Aynur Yıldırım ve 2. Sıra Milletvekili adayı Tuncay Maden’e Belediye Başkanı Cemal Akın, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, Kadın kolları, Kozcağız Belde teşkilatı ve belediye meclis üyeleri eşlik etti. MHP 1. Sıra Milletvekili adayı Aynur Yıldırım sağlık konunda bu güne kadar kimsenin ismini, nereli olduğunu ve siyasi görüşünü sormadan hizmet ettiklerini ifade etti. Hizmet için göreve talip olduklarını ifade den Yıldırım, Aile hekimliği sistemi güçlendirilecek, vatandaşların katlanmak zorunda kaldığı ek ücret ve katılım payı uygulaması kaldırılacaktır. Sözleşmeli, vekil gibi adlarla çalışan ebe ve hemşireler asli kadrolara geçirilecektir. 112 sağlık çalışanlarının mali ve sosyal hakları ile çalışma şartlarına ilişkin sorunları çözüme kavuşturulacaktır.  Sağlık çalışanlarının özlük hakları ve çalışma şartları iyileştirilecektir. Sağlık çalışanlarına çalışma sürelerinin her bir yılı için 90 gün fiili hizmet süresi zammı (yıpranma payı) hakkı verilecektir. Kan ve kan ürünleri ihtiyacının karşılanması için büyük bölgesel kan merkezleri kurulacaktır.  Her bölgemizde tam teşekküllü “kanser teşhis ve tedavi merkezleri” kurulacaktır. Her il ve büyük ilçelerde kemoterapi ve diyaliz merkezleri kurulacaktır” dedi.

SAĞLIK POLİTİKASINDA DEĞİŞİM OLACAK

MHP’li aday Yıldırım konuşmasında “Hayatı anlamlı ve değerli kılan bir sağlık sistemi tesis edilecek Yaşam kalitesini ve yaşama sevincini geliştiren, insan ömrünü uzatan, vatandaşın ve hizmet sunanların memnuniyetini esas alan, hayatı anlamlı ve değerli kılan bir sağlık sistemi tesis edilecektir. Sağlık politikalarının belirlenmesi ve uygulanması ile sağlık hizmetlerinin sunulması, finansmanı, düzenlenmesi ve denetlenmesinden sorumlu yapıların yetki ve sorumlulukları açık bir şekilde tanımlanacaktır. Görev, yetki ve sorumluluk karmaşasını önleyecek kurumsal düzenlemeler yapılacaktır. Sağlık Bakanlığı temel, koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerini sunan, sağlığın geliştirilmesi konusunda farkındalığı artıran, tedavi hizmetlerinin standartlarını belirleyen bir yapıya kavuşturulacaktır. Koruyucu ve temel sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunulacak Koruyucu sağlık hizmetleri ve temel sağlık hizmetleri, eşitlik ve hakkaniyet prensiplerine uygun olarak; kolay ulaşılabilir, kullanılabilir ve hasta haklarına saygılı bir şekilde devlet tarafından ücretsiz olarak sunulacaktır” dedi.

SAĞLIKTA SAĞLAM PROJELERİMİZ VAR

Sağlık sisteminin MHP iktidarı ile düzene gireceğini ifade den Yıldırım, “Birinci basamak sağlık hizmet birimleri güçlendirilecek ve aile hekimliği kademesinin etkin bir şekilde hizmet vermesi sağlanacaktır. Kırsal kesimde ise mobil hizmet sunacak donanımlı sağlık ekipleri tüm ülke genelinde etkin bir şekilde görev yapacaktır. Sağlık hizmetlerinde sürekliliği ve erişilebilirliği sağlamak amacıyla sağlık insan gücünün ülke genelinde dengeli dağılımını temin edecek bir istihdam ve ücret politikası uygulanacaktır. Koruyucu sağlık programları uygulamaya konulacak Bulaşıcı olmayan hastalıklardan korunma sağlanacak, kalp-damar hastalıkları, kanser, diyabet, kronik solunum yolları hastalıkları gibi ölüm nedenlerinin ilk sıralarında yer alan bulaşıcı olmayan hastalıkların gelişimine neden olan risk faktörlerinin azaltılmasına yönelik koruyucu sağlık programları uygulamaya konulacaktır. Tüm aile hekimlerinin uzmanlık eğitimi alması sağlanacak, halen aile hekimi olarak hizmet sunan pratisyen hekimlerin ise kendi çalıştıkları illerdeki eğitim kurumlarında gerekli şartlar oluşturularak eğitim almaları sağlanacaktır” dedi.

HASTANELERİ GÜÇLENDİRECEĞİZ

Yıldırım ayrıca yetersiz kalan hastanelerin yeniden düzenleneceğini ve kapasitelerinin artırılacağını kaydetti. MHP 1. Sıra Milletvekili adayı Yıldırım, “Hastanelerin yönetim kapasitesi geliştirilecek Hastanelerin teknolojik altyapısı ve insan gücü imkânları iyileştirilecek, yönetim kapasitesi geliştirilecektir. Hastanelerde muayene, laboratuvar hizmetleri ve ameliyat randevuları bilgisayar ortamında verilecek ve sağlık personelinin randevu sistemine müdahalesi kesinlikle önlenecektir. Laboratuvar hizmetleri ve yüksek maliyetli tıbbi teknoloji ve benzeri hastane imkânlarının hastaneler arasında ortak kullanımına fırsat veren bir sistem geliştirilecektir. Hastaneler tam gün – tam kapasite çalışacak Hastanelerde; hasta yatağı, donanım ve insan gücü kapasitesinden daha iyi yararlanılması, hasta taleplerinin zamanında karşılanması ve hizmet bekleme süresinin asgari düzeye indirilmesi için “tam gün-tam kapasite çalışma” sağlanacaktır. Bu kapsamda hizmet veren personelin özlük haklarında iyileştirme yapılacaktır. Her ne ad altında olursa olsun, ücret tarifesinde yer almayan ayrıca bir ödemenin yapılmasına fırsat verilmeyecektir. Sağlık harcamalarında vatandaşın yükü hafifletilecek Koruyucu sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve aile hekimliği sisteminin güçlendirilmesiyle birlikte vatandaşların katlanmak zorunda kaldığı ek ücret ve katılım payı uygulaması kaldırılacaktır. Sağlık hizmetlerinde, ilaç ve tıbbi malzemelerin fiyatlandırılmasında maliyet ve kalite kontrolünde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun aktif rol üstlenmesi sağlanacaktır. Tüm vatandaşlar hastane ve hekim seçme hakkına sahip olacaktır. Hasta yataklarının ülke sathında dengeli dağılımı sağlanacaktır. İlaç harcamalarını artıran, ilaçlara karşı direnci güçlendiren ve ilaç yan etkileri üzerinden sağlık kaybına da yol açan gereksiz ilaç tüketimi önlenecektir. İlaç takip sistemi geliştirilerek “akıllı ilaç kullanımı” hususunda sağlık personeli için bir ilke ve hastalar için davranış kalıbının oluşması sağlanacaktır. İlaç fiyatlandırma sistemindeki vatandaşı mağdur eden uygulamaların kaldırılması, ilaç ve tıbbi malzemelerin üretim veya ithalatından hastada kullanım aşamasına kadar etkin bir kontrol mekanizması oluşturulması, sağlıklı bir reçete ve fatura kontrol sistemi uygulanması için gerekli düzenlemeler yapılacaktır” dedi.

EMEKLİLERE BANKA PROMOSYONU VERİLECEK

MHP 2. Sıra Milletvekili adayı Tuncay Maden ise konuşmasında, “Emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve yaş şartını tamamlayan ancak prim gün sayısını dolduramayan ve doldurma imkânı da bulunmayan vatandaşlarımıza, borçlanma imkânı verilerek emekli olabilmeleri sağlanacaktır.  Staj ve çıraklık süreleri hizmetten sayılmayan vatandaşlarımıza bu süreleri borçlanma imkânı verilerek yaşadıkları mağduriyet giderilecektir.  Emeklilere, her yıl Mart ve Eylül ayı içinde “Emekli Destek Ödeneği” adı altında iki aylık net asgari ücret tutarında ödeme yapılacaktır. Böylelikle ortalama bin liranın altında aylık alan emekli kalmayacaktır. Emekli aylıklarındaki refah payı yükseltilecek, kesintiler kaldırılacak, aylıkları arasındaki eşitsizlik giderilecek, banka promosyonu alabilmeleri temin edilecektir” dedi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bi sürü vaat 6 yıl önce

Alayina karşı mister no ilemi olacak bu işler
..yüzde 12 belki.

Avatar
la havle 6 yıl önce

yav biz sağlık bakanlığı sizdeyken neler olduğunu çok iyi hatırlıyoruz. daha 12-13 sene önce. insan bu projeleri söylemeye çekinir. başka bakanlıklarla ilgili proje sunun bari sayın yıldırım.