Savaş ve Katliam olarak nitelendiremezsiniz !

Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, TBMM Genel Kurulunda HDP Grup Önerisi Hakkında Konuştu: “Devletin Terörle Mücadelesini "Savaş" ve "Katliam" Olarak Nitelendiremezsiniz”

AK Parti Bartın Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda HDP’nin grup önerisi aleyhine yaptığı konuşmasında, “Devletin terörle mücadelesini "savaş" ve "katliam" olarak nitelendirenlerin, yine "Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü" ilkesine aykırı ifadeler kullananların gazi meclis çatısı altında karşılık bulmaları mümkün değildir.”dedi.

Önergeler, Anayasa ve TBMM İçtüzüğe uygun olmalı

 Milletvekili Tunç, HDP’nin, muhalefet partilerinin verdiği soru ve araştırma önergelerinin, siyasi saikler nedeniyle TBMM İçtüzüğü gerekçe gösterilerek iade edildiği, bunun da milletvekillerinin denetim fonksiyonunu engellediği ve bununla alakalı bir araştırma komisyonu kurulması talebini içeren grup önerisi hakkındaki konuşmasında;

“Türkiye Büyük Millet Meclisinin iki önemli fonksiyonu vardır. Bunlardan birisi yasama fonksiyonudur, burada kanun tekliflerini ve tasarılarını kanunlaştırıyoruz diğeri de denetim fonksiyonudur, denetim fonksiyonunda milletvekilleri bu görevini, Meclis araştırması, yazılı ve sözlü olmak üzere soru önergesi, gensoru, genel görüşme, Meclis soruşturması gibi vasıtalarla kullanmaktadır. Tabii milletvekilleri bu görevlerini yaparken belli kurallara tabidir. Anayasa'mızın ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü'nün öngördüğü kurallar çerçevesi içerisinde önerge metinleri, yazılı ya da sözlü konuşmalarında belirttiği ifadeler, Anayasa'nın ve TBMM İçtüzüğü'nün belirttiği kurallar çerçevesi içerisinde olmalıdır.” Dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün ve Anayasa’nın hepimizi bağladığını belirten Milletvekili Tunç, “Devletin terörle mücadelesini "savaş" ve "katliam" olarak nitelendirirseniz bu, Anayasa'ya aykırı bir durumdur. Yine "Kürt illeri", "kürdistan" gibi ifadeler kullanırsanız bu da Anayasa'mızın "Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü" ilkesine aykırı ifadeler olur ve bu nedenle de Anayasa ve İç Tüzük gereğince iade edilir.”dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
TBMM
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.