SGK Kanunu'nda 4.5 milyon vatandaşı ilgiliendiren düzenleme

Sigortalıların mağduriyeti giderildi

Milletvekili Tunç, tasarıyla getirilen değişikliklerle; “1 Ekim 2008'den önce Sosyal Güvenlik Kurumu'na kayıt ve tescili yapılan sigortalılardan, sigortalılık başlangıç veya bitiş tarihi değişenlerin daha önceden tespit edilmiş gelir basamakları ve bu basamakların yükselme tarihleri değiştirilemeyecek. Bu sigortalılardan, tescil tarihi daha eski bir tarihe alınanların eski tescil tarihi ile yeni tescil tarihi arasındaki sigortalılık sürelerine ilişkin gelir basamağı, ilk defa tescil edildiği tarih itibarıyla seçtiği veya intibak ettirildiği basamak olarak kabul edilecek.” Dedi.

Başkasının sigortası üzerinden sağlık hizmeti alanlara çıkarılan borçlar siliniyor

Kendi sigortalılığı bulunduğu halde, başkası üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlananlara Ocak 2012 tarihine kadar çıkarılan veya çıkarılacak sağlık harcamalarına ilişkin borçların affedildiğini belirten Milletvekili Tunç, Genel sağlık sigortalısı ya da bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında olanlardan, hak etmediği kapsamda sağlık hizmeti alanların 31 Ocak 2012 tarihine kadar verilen sağlık hizmetleriyle ilgili borçları, ilgililerin açtıkları davadan vazgeçmeleri halinde tahsil edilmeyeceğini belirtti.

4B kapsamındaki Bağ-Kur sigortalılarının, Örneğin, 60 gün ve daha fazla prim borcu bulunması nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamadığı için bir yakının üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmak zorunda kaldığını ve bu durumun SGK tarafından tespit edildiğinde sağlık ödemelerinin geri istendiğini belirten Milletvekili Tunç, Kanunun uygulamaya girmesiyle, prim borcu olduğu için anne veya babasının üzerinden sağlık hizmeti alan Bağ-Kur'luların Ocak 2012'den önce SGK tarafından kendilerine çıkarılacak borçları ödemeyeceğini söyledi.

Emeklilerin Sosyal Güvenlik Destek Primi borçları yeniden yapılandırılıyor

4A, 4B ve 4C'den emekli olan ve ticari faaliyet yürütenlerin ödemesi gereken sosyal güvenlik primlerinin de ilgili kanuna göre yeniden yapılandırılacağını belirten Milletvekili Tunç, kamudan emekli olduktan sonra kamuya ait bir iş yerinde çalışmaya devam eden memurların, emekli aylığı alamadığını, ancak SGK’nın tespitine göre, bu durumda olup da bildirim yapılmadığı için maaşının yanı sıra emekli aylığı da alan çok sayıda memurun bulunduğunu, Tasarıyla, bu kişilere yersiz aldıkları aylıkların yeniden yapılandırılarak, kuruma olan borçlarını taksitle geri ödeme imkanı getirildiğini söyledi.

İş ve Meslek Danışmanlarının sorunu çözülüyor, 1340 kişi işe başlıyor

Kanunla, iş meslek danışmanı yeterlilik belgesine sahip olduğu halde 817 kişilik iş ve meslek danışmanı alımı ilanına başvuramayanların açtığı davalarda Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine ortaya çıkan hukuki sorunların ve hak kayıplarının giderildiğini belirten Milletvekili Tunç, “Buna göre, iş ve meslek danışmanı mesleki yeterlilik belgesine sahip olanlardan, bu pozisyonda istihdam edilebilmek için 10-11 Temmuz 2010'da yapılan KPSS'de en az 70 puan alanlardan, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren 20 gün içinde müracaat edenler boş bulunan İş ve Meslek Danışmanı pozisyonlarına atanacak. 1 Kasım tarihi itibarıyla çalışanlar, 2013 yılı için sözleşmeleri yenilenememiş olanlar ile askerlik ve doğum nedeniyle görevlerinden ayrılanlardan yeniden hizmete alınma şartlarını kaybetmeyenlerin yerleştirme işlemleri ve atanmalarına ilişkin hakları ise saklı olacak. Bu düzenlemeyle bin 340 kişi işe başlayacak.” Dedi.

Üniversiteye başlayan öğrencilerin sağlık hizmetlerinden yararlanması ile ilgili problem çözülüyor

Milletvekili Tunç, yapılan değişiklikle, Lise ve dengi öğrenimlerini tamamlayıp aynı yıl içinde yükseköğrenimlerine başlayan öğrencilerin, 20 yaşını dolduracakları tarihi aşmamak kaydıyla 120 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edeceklerini söyledi.

Gazilerimiz ve eşleri sevk almadan özel hastaneye gidebilecek, ilave ücret alınmayacak

Milletvekili Tunç, Terörle mücadele ile emniyet ve asayiş nedeniyle malul kalanlar ya da Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazisi olarak şeref aylığı bağlananlar ve bunların eşleri, kamu hastanelerinden sevk almadan özel hastaneye gidebilecek ve bunlardan ilave ücret alınmayacak dedi.

Gazetecilere yıpranma payı getiriliyor

Milletvekili Tunç, TRT'de çalışanlar da dahil sarı basın kartı sahibi gazetecilerin kamuoyunda yıpranma payı olarak bilinen ve 2008’de kaldırılmış bulunan haklarının iade edildiğini, buna göre çalışma sürelerinin her 360 günü için 90 gün fiili hizmet süresi zammının ekleneceğini, düzenlemenin, fiili hizmet zammı süresinin kaldırıldığı 2008 yılı Ekim ayı itibarıyla geçerli sayılacağını söyledi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Yılmaz TunçTBMMSGK Kanunu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.