Soma Raporu Çiçek'e Sunuldu

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis Soma Maden Faciasını Araştırma Komisyonu Başkanı, AK Parti Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun ve beraberindeki komisyon üyelerinden oluşan heyeti kabul etti. Alaboyun, Çiçek'e komisyon raporunu sundu.

Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun’un Başkan, Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un Başkanvekili, Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu’nun sözcü, Adana Milletvekili Fatoş Gürkan’nın katip üye olarak görev yaptığı ve 4 aylık bir yoğun bir çalışmanın ardından hazırlanan Soma Maden Kazası Araştırma Komisyonu, hazırladıkları raporu TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sundular.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis Soma Maden Faciasını Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı raporun, bir an evvel Genel Kurul'da da görüşülmesi gerektiğini belirterek, "Görüşülsün ki biz bunları devletin ilgili birimlerine de özel sektöre de göndermiş olalım. Bir an evvel tedbire dönüşsün" dedi.

Alaboyun, kabulde yaptığı konuşmada, komisyonlarının 4 aylık yoğun bir süreç geçirdiğini belirterek, Soma'da meydana gelen kazanın ülkede büyük bir travmaya yol açtığını, kendilerinin de bunun bilinci içinde hassas bir çalışma yürüttüklerini aktardı.

Komisyonlarının görev sınırları içinde olayın nasıl olduğunu ve bir daha yaşanmaması için ne gibi önlemler alınması gerektiğini ele aldıklarını belirten Alaboyun, "Özellikle madenciliğe ve kömüre örnek olabilecek bir rapor ortaya çıktı. Bizim buradaki önerilerimizin çoğunu eğer kömür ocakları bundan sonra uygularlarsa minimum kazalı bir üretim gerçekleşeceği kanaatindeyiz. Amacımız bir daha bu kazaların tekrarlanmaması" diye konuştu.

Alaboyun, raporlarının muhalefet şerhiyle birlikte bin 243 sayfa olduğunu da ifade etti.

Çiçek de komisyon üyelerine ve rapora katkı veren herkese çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Bir daha böyle üzücü kazaların yaşanmaması temennisinde bulunan Çiçek, "Bizim görevimiz temenni ettiklerimizi de temin etmektir. Maalesef bu ve benzeri sıkıntılar, felaketler bir daha olmaz bunu temenni ediyoruz, demekle olmuyor. Bunun için bir kısım çabaları, gayretleri birlikte ortaya koymak gerekiyor" diye konuştu.

Konunun partiler üstü olduğuna işaret eden Çiçek, kazaların yaşanmaması için bir an önce gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini, bu manada komisyonun çalışmasının önemli ve hayati olduğunu vurguladı.

Çiçek, şöyle devam etti: "Şüphesiz bunun bir an evvel Meclis Genel Kurulu'nda da görüşülmesi uygun olacaktır. Sizin raporunuzun rafta kalmaması lazım. Bu kadar çabadan sonra bundan devlet hayatında da iş hayatında da azami faydayı sağlamamız lazım. Ümit ederiz ki ben de grup başkanvekillerimizle görüşür rica ederim, sizin hazırladığınız bu rapor Genel Kurul'da da görüşülsün ki biz bunları devletin ilgili birimlerine de özel sektöre de göndermiş olalım. Bir an evvel tedbire dönüşsün."

TBMM'nin bu dönem çok önemli konularda Meclis Araştırması yaparak bunları raporlaştırdığına, ancak bunların bir ikisi dışında kalanların Genel Kurul'da görüşülemediğine dikkati çekerek, raporlardaki uyarı ve tedbirlerin acilen hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Sorunların çözümü için yalnızca yasa çıkarmanın yeterli olmadığını, bu yasaların uygulanması aşamasında da hassasiyet gösterilmesi gerektiğini belirten Çiçek, şunları kaydetti: "Burada Meclis olarak bizim bir eksikliğimiz var, bunu tamamlamamız gerekiyor. Biz Meclis Araştırmalarını yapıyoruz, geçmişte de olduğu gibi, bir kısım öneriler var, ama bunları denetleyemiyoruz. Yazdık, ilgili yerlere gönderdik. Peki bu tedbirlerden, diyelim ki 20 tedbir öngördünüz, 1 sene sonra kaçı uygulandı, kaçı uygulanmadı, uygulanmadıysa neden uygulanmadı? Böyle bir denetim söz konusu olmadığında, yine 'inşallah bir şey olmaz' diyor, bir de maalesef para kazanma hırsı birçok tedbiri gözardı etmek gibi bir sonuca da bizi götürebilir. Onun için bu çalışmanız bence yaşadığımız acı olaylardan sonra son derece önemli bir rapor. Mutlaka üzerinde durulması, süratle uygulamaya konulması lazım. Sonuç itibariyle de bu raporların sonuçlarını değerlendirecek Meclis içinde bir mekanizmaya ihtiyaç var. Değilse bu çabalar yerli yerine ulaşmıyor diye düşünüyorum."

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
KazaSomaMaden
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.