SP: Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı

VERME DÜNYALARI ALSANDA BU CENNET VATANI

AKP Hükümeti, 10 senedir yabancılara toprak ve en kâr getiren devlet kurumlarını satmak konusunda gayretli bir çalışma gösteriyor. Bunu hep birlikte takip ediyoruz. Başlangıçta, orman arazilerini satmak için bir yasa çıkardı. Zamanın cumhurbaşkanı bu yasayı veto edince, bu sefer de özelleştirme adı altında devletin kâr getiren kurumlarını satışa sundu. Hem de yerli yabancı ayırımı yapmadan. Şimdi, satılacak şeyler bitmiş olmalı ki, hükümet farklı "satış" arayışlarına girdi. "2B" ismini verdiği yasa ile, orman özelliğinden çıktığı gerekçesiyle 6299 sayılı yasada ifade edilen orman arazilerinin satışını başlattı.

Bu yetmiyormuş gibi, 3. 5. 2012 günü yabancılara toprak satışını düzenleyen 6302 sayılı yasada değişiklik yaptı. Bu yeni yasaya göre, yabancılara toprak satışı 25 dönümden 300 dönüme çıkarıldı. Bakanlar Kurulu'na da bu satışı 600 dönüme kadar çıkarma yetkisi verildi.

Böyle bir yasa çıkarılmak istenirken bütün Türkiye ayağa kalkmalıydı. Bir yabancıya 600 dönüme kadar toprak satın alma hakkı tanınmasının ne anlama geldiğini düşünebiliyor musunuz? Maalesef, Saadet Partisi'nden başka ciddi bir tepki gösteren olmadı. Hükümet ve anamuhalefet partisi yetkilileri haftalarca okullarda dağıtılan süt üzerinden polemik yapmakla meşgul oldular. Meclis'te bu yasa görüşülürken göstermelik tartışmalar sergilendi. Ne kadar tepkisiz ve uyuşturulmuş bir toplum haline geldiğimizi düşünün ki, basın ve sivil toplum kuruluşları da konunun ciddiyeti hakkında bir tepki ortaya koymadılar. Halbuki şair; "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, / Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır" diyordu. Biz, "ölmeyi" değil, üzerinde "konuşma"yı bile çok gördük.

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak "2B Yasası "gasp"; yabancılara Toprak Satışı Yasası "hıyanet" yasasıdır" diyerek şöyle tepki gösterdi: "Orman arazilerinin 2B yasası ile satışı gasp yasasıdır. AK Parti hükümetinin yabancılara toprak satışı, İttihat ve Terakki Partisi'nin Filistin topraklarının satışına izin vermesine benziyor. Abdülhamit, yabancılara bir karış toprak vermedi. Abdülhamit gibi davranan Erbakan Hocamızın talebelerini kullanarak Büyük İsrail Devleti'ni kurmak istiyorlar. Hükümet bu kanunu, “Aldıkları toprağı sırtlarına alıp götürecekler mi?” gibi bir yaklaşımla savunmaya çalışmaktadır. Evet, elbette sırtlarına alıp götürmeyecekler ancak Devletimiz de sattığı toprağı geri alamayacak, üzerinde hak iddia edemeyecektir. Çünkü; Devletimiz herhangi bir sebeple, satılan bir araziyi geri almak istediğinde, özel mülkiyet sorunu ile karşılaşacak ve bu durum şahıs-devlet ihtilafından öte uluslararası bir hukuk sorunu halini alacaktır. Şu örnek ile konu akılda kalıcı olacaktır. Kendi şahsınıza ait bir dairenizi sattığınızı düşünün, anahtarıda yeni sahibine teslim ettiniz. O daireden bi hak talep edebilirmisiniz. Edemezsiniz. Evin yeni sahibi istemedikçe kapısında kapıcı bile olamazsınız. Konu bu kadar mühimdir.

Batılılar, "Toprak, devletin asli unsurudur" prensibiyle hareket ediyorlar. İngiltere, ABD, İsviçre, İsrail, Rusya, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan gibi ülkeler kesinlikle yabancılara toprak satmıyorlar. Yabancılara verilen "tapu" değil, "kullanım hakkı"dır.

Biz bu güzel ülkeyi sokakta bulmadık. Şehit kanlarıyla kazandık. Çeşitli cephelerde hep birlikte çarpıştık. Bize emanet edilen bu vatana ihanet edemeyiz. İstiklal Marşımız'da ifadesini bulan şu söze sadık kalmak zorundayız: "Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı."
Uluslararası bir planın ürünü olan yabancılara toprak satışı kanununun, Türkiye'yi çok ciddi sıkıntılara sokacağı açıktır. Bu kanun, Türkiye'de yeni azınlıklar oluşturacak ve bunlar radikal talepleri olan insanlar olacaktır. Topraklarımızın tapularını aldıktan sonra farklı siyasi talepleri seslendirmeye başlayacaklardır. Bu yüzden, vakit geç olmadan 6302 sayılı yasanın geri çekilmesi zarureti vardır. Milletvekillerinin bundan daha önemli bir görevi olmayacağını düşünüyorum. TBMM'den bunu bekliyoruz. Değilse, yarın, bunun hesabını soran mutlaka çıkacaktır.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.