Tahir Elçi Hendek Siyasetinin Kurbanıdır

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, TBMM Genel Kurulunda HDP grubunun Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin ölümüne ilişkin hususların araştırılması için verdiği araştırma önergesi hakkında yaptığı konuşmada ““Tahir Elçi'nin ölümüne neden olan en önemli etken hiç tartışmasız bölgedeki terör olaylarıdır, Tahir Elçi'nin de itiraz ettiği hendek siyasetidir” dedi.

TBMM’de HDP grup önerisi hakkında yaptığı konuşmada, Diyarbakır eski Barosu Başkanı Tahir Elçi'ye, olayda hayatını kaybeden polis memurları Ahmet Çiftaslan ile Cengiz Erdur'a ve terörle mücadelede şehit düşenlere Allah'tan rahmet dileyen Milletvekili Tunç, “Tahir Elçi'nin ölümüne neden olan en önemli etken hiç tartışmasız bölgedeki terör olaylarıdır, Tahir Elçi'nin de itiraz ettiği hendek siyasetidir. Eğer burada terör olayları olmasaydı dört ayaklı minare hasar görmeyecekti ve Tahir Elçi de dört ayaklı minarenin etrafından çatışmalar uzak dursun diye basın açıklaması yapmak zorunda kalmayacaktı. Maalesef terörü destekleyen açıklamalar, teröriste verilen destekler, hendek siyaseti o bölgede böyle bir huzursuzluğu meydana getirdi.” dedi.

Teröristler olayın aydınlatılmasına engel olmak istedi

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör olaylarında hasar gören Dört Ayaklı Minare'nin hasar görmesi nedeniyle, tarihî mirasa sahip çıkılması ve çatışmaların bu bölgeden uzak tutulması yönündeki görüşlerini açıklarken terörist saldırı neticesinde hayatını kaybeden Tahir Elçi’nin öldürülmesi ile ilgili soruşturma için olay yerine gelen savcılara, olay yeri inceleme ekibine bilirkişilere ve baro heyetine yönelik terörist saldırılar olduğunu belirten Tunç, olayın açıklığa kavuşmamasını isteyenlerin terör örgütü ve HDP’nin olduğunu söyledi.

Milletvekili Tunç, Tahir Elçi'yi katleden kurşunu sıkan eller bulunur ve cezalarını çeker; bütün temennimiz bu diyerek, “Tahir Elçi'ye yapılan saldırı sırasında basın olayın büyük bir bölümünü çekmişti bir yıl öncesini hatırlayalım ancak tabii, basının çekemediği bölümler ve karanlıkta kalan, şu anda aydınlatılmayı bekleyen yargının önünde bir dosya var ve inşallah ortaya çıkar. Şimdi, burada PKK'lı teröristler o olay sırasında polislerimizle bir çatışmaya giriyorlar ve çatışmanın akabinde, işte 150-200 metre ileride basın açıklaması yapan Tahir Elçi'nin bulunduğu ortama koşarak geliyorlar ve o sırada polisler ile teröristler arasında çıkan çatışma sırasında Tahir Elçi vuruluyor. Tabii, vuran elin kim olup olmadığına ilişkin soruşturma hâlen devam ediyor. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, hemen olayın akabinde olay yeri incelemesi için bir çalışma başlatıyor. O olay yeri incelemesi sırasında uzun menzilli silahlarla ateşler açılıyor ve olay yeri incelemesinin çalışmasına imkân sağlanmıyor. İkinci gün yine Cumhuriyet Başsavcılığının başkanlığında olay yeri inceleme ekibi geliyor, yine çatışma çıkıyor ve olay yeri inceleme ekibini korumak için görevli olan zırhlı araçlar bomba patlatılarak uzaktan menzilli bombalarla kobra araçları patlatılıyor ve orada da 4 polisimiz yaralanıyor ve daha sonra, olaydan üç gün sonra 30/11/2015 günü cumhuriyet başsavcısıyla birlikte barodan görevli 5 avukat olay yeri inceleme ekipleriyle beraber sabah 06.30'da çalışmaya başlıyorlar ve birtakım bulgular elde ediyorlar ve daha sonra bu çalışmayı tamamlamadan yine bir saldırı gerçekleştiriliyor üçüncü gün ve elde etmiş oldukları 71 bulguyu muhafaza altına alıyorlar ve dönüyorlar.” Dedi.

Şüphelilerden biri etkisiz hale getirildi

Tabii, birtakım ifadeler alındığını ve görüntü kayıtlarının toplandığını belirten Milletvekili Tunç; “Tüm bunlar, dosya kapsamı Adli Tıp Kurumuna kriminal, balistik ve kimyasal analizler için gönderildi ve şu anda bunlar inceleniyor. Ayrıca İçişleri Bakanlığının idari soruşturması devam ediyor. İdari soruşturmada 2 mülkiye müfettişi, 2 polis başmüfettişi görevlendirilmiş ve olayla ilgili olarak aranan teröristlerden Mahsun Gürkan kolluk kuvvetlerince Sur'da meydana gelen çatışmalarda etkisiz hâle getiriliyor ve Uğur Yakışır isimli şahıs hakkında da yakalama kararı çıkarılıyor. Şimdi, tabii, Tahir Elçi'nin ölümüne neden olan kişi ya da kişiler adli soruşturma neticesinde belli olacaktır. Ancak Tahir Elçi'nin ölümüne neden olan en önemli etken ise hiç tartışmasız bölgedeki terör olaylarıdır.” Dedi.

Yakalanan teröristlerin itiraflarına rağmen temkinli davranıyoruz

Milletvekili Tunç Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının Tahin Elçi soruşturmasında. Teröristlerden bir tanesinin ifadesini hatırlatarak, “HDP’nin öncelikle terör örgütüne bir kere laf söyleyebilmesi lazım. Bakın, biz temkinli davranıyoruz. Teröristlerden bir tanesinin Tahir Elçi’yi Mahsum Gürkan’nın öldürdüğünü gösteren video kaydının örgüt yöneticileri tarafından kendisine izlettirildiğini söylediği ifadesi basına da yansıdı. Şimdi, bakın, bu ifadeye rağmen, biz, yine temkinli davranıyoruz. Başka ifadelerde var,  şüphelinin başka bir dosyada vermiş olduğu ifade de ortada. Bu ifadelerin hepsini şu anda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı değerlendirecek ve ona göre bir karar verecektir. Elbette ki temennimiz bu olayın aydınlatılmasıdır.” Dedi.

AK Parti faili meçhul olayların aydınlatılması için kararlı bir politika izlemiştir

Milletvekili Tunç faili meçhul olaylarla alakalı olarak AK Parti suçlanmaya çalışılıyor diyerek; “90'lı yıllardaki faili meçhul olaylar, faili meçhul kalmış olaylarla alakalı olarak AK Parti iktidarı döneminde tüm araştırmalar yapılmış ve Tahir Elçi de o soruşturmaların duruşmalarına girmeye başlamıştır. Tahir Elçi o faili meçhul olaylarla ilgili davalarda avukatlık yapmıştır ki avukatlık yapabilmesi için o davaların açıldığı dönem de AK PARTİ dönemindedir. AK PARTİ, faili meçhul olayların aydınlatılmasına ilişkin kararlı bir politika izlemiştir, bunu da merhum Tahir Elçi çok iyi bilmektedir.” Dedi.

Sataşmalara cevap verdi

HDP sıralarından yapılan Sataşmalara da cevap veren Milletvekili Tunç, “Burada, Tahir Elçi'nin ölümüyle ilgili karanlık noktaların aydınlatılması gerektiğini ifade ettik. Bu karanlık noktaların aydınlatılmaması için ta olay gününden itibaren gayret gösterenlerin de kimler olduğunu söyledim, orayı duymazdan geliyorsunuz. Ceza soruşturmasında delillerin toplanmasıyla ilgili olarak olay anından sonraki dakikalar çok önemlidir. Cumhuriyet Başsavcılığının başkanlığında 5 baro üyesi avukat ve olay yeri inceleme ekibini olayın sıcaklığıyla olay yerine gittiler. Bu dakikalarda, orada bir çalışma yapılmamasını sağlayan terör örgütüdür. Terör örgütüne neden bir laf söyleyemiyorsunuz buraya gelip? Söyleyemezsiniz çünkü sırtınızı her defasında onlara dayadığını söyleyen bir siyaseti izliyorsunuz.” Dedi.

Teröristlerden gelen ifadelerin belli olduğu söyleyen Milletvekili Tunç "Tahir Elçi'yi PKK öldürdü." diyor ama buna rağmen cumhuriyet başsavcılığı bu ifadeyle yetinmiyor. "Olayın, soruşturmanın savcısı yok." diyorsunuz. Neye dayanarak söylüyorsunuz bunu? Soruşturmanın savcısı şu anda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısıdır. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısının görevlendirmiş olduğu cumhuriyet savcıları devam ettiriyor soruşturmayı ve tüm bu ifadeler de değerlendirilecektir. Şundan korkmayın: "Ya, Tahir Elçi eğer teröristlerden çıkan bir kurşunla öldürülmüşse bunu acaba siyaseten nasıl izah ederiz? Bugüne kadar yapmış olduğumuz savunmalar, hepsi çökecek." diye korkuyorsanız o korku artık sizin kendi bileceğiniz iştir.” Dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
TBMMTahir Elçi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.