Teşvik sisteminde 4.bölgede olan Bartın'a yatırımlar devam decek

Stratejik Yatırımlara Bölge Ayrımı Yapılmaksızın Destek uygulandığını belirten Milletvekili Tunç, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV istisnası, 7 yıl süreyle Sigorta Primi işveren hissesi desteği, Yatırıma katkı oranı %50 olmak üzere %90 Vergi indirimi, Faiz Desteği (sabit yatırım tutarının %5’ini aşmamak kaydıyla azami 50 Milyon TL, Yatırım Yeri Tahsisi, Bina inşaat harcamalarına KDV iadesi (500 Milyon TL ve üzeri yatırımlar için), Gelir Vergisi Stopajı Desteğinden Bartın’ın da yararlanacağını söyledi.

Milletvekili Tunç, Birinci, ikinci ve üçüncü bölgede yatırımı bulunanların, dördüncü bölgede yer alan Bartın ilinde yatırım yapmaları durumunda önemli avantajlara sahip olacaklarını belirterek, bu yatırımcıların OSB’lerde yapılacak yatırımlar, Aynı sektörde faaliyet gösteren firmaların birlikte gerçekleştireceği ve faaliyet gösterilen yatırım konusuna dikey veya yatay entegrasyon sağlayacak yatırımlar, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen Ar-Ge projeleri neticesinde geliştirilen ürünün üretimine yönelik yatırımlarda destekleneceğini söyledi.

Milletvekili Yılmaz Tunç 31.12.2013 tarihine kadar başlanılan yatırımlar için 6 yıl boyunca sigorta işveren hissesi desteği verileceğini belirterek, 01.01.2014 tarihinden sonra başlanılan yatırımlarda da bu desteğin 5 yıl süreceğini söyledi.

Bölgesel teşvik uygulamalarında 31.12.2013 tarihine kadar başlanılan yatırımlara yüzde 30, 01.01.2014 tarihinden sonra başlanılan yaırımlara yüzde 25, Büyük ölçekli yatırımlara 31.12.2013 tarihine kadar başlanılan yatırımlara yüzde 40, 01.01.2014 tarihinden sonra başlanılan yatırımlara yüzde 35 vergi indirimi sağlanacağını belirten Milletvekili Tunç, vergi indirimi desteğinin, münhasıran teşvik belgesine konu yatırımdan elde edilecek kazançlara uygulanmakla birlikte II.,III.,IV.,V.veVI. bölgelerde yatırım yapan firmalar için, yatırıma katkı oranının belirli yüzdesine ulaşıncaya kadar yatırım döneminde tüm faaliyetlerinden elde ettiği kazançlara da uygulanabileceğini söyledi.

Bartın ilinin de içinde yer aldığı 4. Bölgede faiz desteğinin 4 puan olacağını belirten AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, yeni teşvik sisteminden yararlanmak isteyen yatırımcıları Bartın’a yatırım yapmaya davet etti.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Turgut 9 yıl önce

Şimdi Bu teşvik yasasına bartınlılar olarak sevinelim mi sayın tunç?
Bir kaç soru sormak istiyorum buradan size sayın vekilim...
1-Siz hiç Malatya ve Elazığda bulundunuz mu?Malatya ve Elazığ sanayisi ile Bartın sanayisi aynı büyüklükte görülmüş ki hepsi aynı dercede değerlendirilmiş.Yani Bartın=Malatya=Elazığ.Bartının bu illere denk ise söylecek bir şeyim yok.Bartın olsa olsa Malatyanın bir ilçesi büyüklüğündedir.Koca Koca illerle Bartını bir tutup Bartınlıya müjde gibi bunu sunmak vicdansızlıktır,Bartın Milletvekili olarak yasa hazırlanırken gereken ağırlığı koymanızı ve Bartının en az 5.derece iller arasında olması gerekirdi.Çok yazık ..

İkincisi Ordu-Niğde-K.Maraş-Erzurum-Osmaniye bartından daha mı geri kalmış?YAzık YAzık.

Bartının yasadan gerektiği payı alamamıştır.Bartınlı iş adamlarını ve Sanayi odalarını buradan göreve çağırıyorum.Bu yanlış derhal düzeltilmeli...

Avatar
Hasan 9 yıl önce

Bu teşvik değil bir ceza dır.Bartın kişi başı gelir de (2000 dolar) Türkiye sonuncusu iken nasıl olurda 4.bölgede olur.Hükümette haklı tabi Bartın için hiç bir şey yapmasa dahi %60 oy alıyor ne gerek var.Sesini çıkartan da yok oh ne ala memleket.Uyusun da büyüsün Bartınım

Avatar
Turgut 9 yıl önce

Türkiyenin mevduatta en fakir ili Şırnaktan sonra Bartındır.Nasıl oluyorda teşvik yasasında 4.derece olduk bir yetkili çıksında izah etsin.
Ayıp ayıp