TTK arazileri HEMA’ya!

YALÇINKAYA, TTK’YA GÖMÜ’DEKİ ARAZİLERİ SORDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya, Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü’nden kendisinin kullanımı için tahsis ettiği ormanlık arazileri sordu. 185 bin 708 metrekarelik 7 ayrı ormanlık alanın başka bir kuruma veya kurumlara tahsis edilip edilmediğini soran Yalçınkaya ‘Tahsis yapıldıysa hangi kuruma yapıldı’, ‘Tahsis işlemleri hangi şartlar altında gerçekleşti’ ve ‘Tahsis edilen bu ormanlık araziler kaç metrekarelik alanları kapsamakta’ gibi sorularla konuyu derinlemesine irdeledi.

TTK, ARAZİLERİ HEMA’YA TAHSİS ETTİĞİNİ AÇIKLADI

CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya’ya yazılı cevap vererek sorduğu soruları yanıtlayan Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK), bahse konu olan ormanlık arazilerin tamamının HEMA’ya devredildiğini belirtti. Maden tesisi kurmak ve kömür çıkarmak amacıyla, Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü’nden tahsis ettiği 7 ayrı ormanlık araziyi kısa bir süre zarfında ve üzerinde hiçbir çalışma yapmadan HEMA’ya devrettiğini bildiren TTK, bir nevi Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ile HEMA Dış Ticaret A.Ş arasında köprü görevi gördüğünü de belgelemiş oldu.

HEMA’NIN ARAZİLERİ HANGİ AMAÇLA ALDIĞI DA BELİRTİLDİ

Türkiye Taş Kömürü İşletmesi yetkilileri verdikleri yazılı cevapta HEMA’ya tahsis edilen, Amasra ilçesine bağlı Gömü Köyü hudutları içerisinde bulunan 7 ayrı ormanlık arazinin hangi amaçla verildiğinin de bilgisini verdi. TTK, CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya’ya hitaben gönderdiği cevap yazısında HEMA’nın söz konusu 185 bin 708 metrekarelik orman arazisinin 125 bin 640 metrekaresini pasa döküm sahası, 22 bin 788 metrekaresini altyapı tesisi, bin 523 metrekaresini stok alanı, 35 bin 757 metrekaresini de kuyu tesisi amacıyla kullanacağını ifade etti.  

TTK’NIN ACELECİ TAVRI SORU İŞARETLERİ OLUŞTURDU

Gömü Köyü hudutları içerisinde yer alan 7 ayrı ormanlık araziyi, Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü’nden aldığı gibi üzerinde hiçbir çalışma yapmadan HEMA Dış Ticaret AŞ’ye devreden TTK’nın 2011 yılı içerisinde tahsis ettiği ormanlık alanları ivedi bir şekilde vermesi dikkatlerden kaçmadı. Özellikle 17 Mayıs 2011 tarihinde tahsis edilen 29 bin 456 metrekarelik alan ile birlikte 10 Haziran 2011 tarihinde tahsis edilen 77 bin 838 metrekarelik alanı kısa bir süre zarfında apar topar HEMA’ya veren TTK, akıllarda soru işaretlerinin oluşmasına sebebiyet verdi.

SIRA NO
İZİN ALANI(M2)
İZİN SAHİBİ
FİRMA ADI
SAHA ADI
İZİN TÜRÜ
1
22,788
TTK-AMASRA MÜESS.
HEMA DIŞ TİC.A.Ş.
AMASRA-B
ALTYAPI TESİSİ (ENH VE TRAFO TESİSİ ALANI)
2
1,523
TTK-AMASRA MÜESS.
HEMA DIŞ TİC.A.Ş.
AMASRA-B
ALTYAPI TESİSİ (STOK ALANI)
3
35,757
TTK-AMASRA MÜESS.
HEMA DIŞ TİC.A.Ş.
AMASRA-B
ALTYAPI TESİSİ (KUYU TESİSİ)
4
9,140
TTK-AMASRA MÜESS.
HEMA DIŞ TİC.A.Ş.
AMASRA-B
ALTYAPI TESİSİ (PASA DÖKÜM SAHASI)
5
9,206
TTK-AMASRA MÜESS.
HEMA DIŞ TİC.A.Ş.
AMASRA-B
ALTYAPI TESİSİ (PASA DÖKÜM SAHASI)
6
29,456
TTK-AMASRA MÜESS.
HEMA DIŞ TİC.A.Ş.
AMASRA-B
ALTYAPI TESİSİ (PASA DÖKÜM SAHASI)
7
77,838
TTK-AMASRA MÜESS.
HEMA DIŞ TİC.A.Ş.
AMASRA-B
ALTYAPI TESİSİ (PASA DÖKÜM SAHASI)

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Web sitesine çerez ve izleme uyarısı ekleme