TTK Özelleştirilmiyor

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, TBMM’de görüşmelerine başlanan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapan Kanun tasarısındaki 58.madde düzenlemesinin bazı sendikalar ve siyasetçiler tarafından kamuoyuna çarpıtılarak anlatıldığını, getirilen düzenleme ile TTK’nın özelleştirilmediğini söyledi.

Madencilerimiz siyasi çıkarlarına alet etmek isteyen çevrelerin oyununa gelmemek gerektiğini belirten Milletvekili Tunç, Meclis gündemindeki tasarının TTK’nın özelleştirilmesi ile ilgili bir madde içermediğini, özelleştirme için yeni bir kanuna ihtiyacın bulunmadığını, 1994 yılında çıkarılan Özelleştirme Kanunu gereğince hükümet istese TTK’yı özelleştirebileceğini ama böyle bir politikanın olmadığını, TTK’nın kamunun elinde bulunan işletmelerinin devam edeceğini, konunun sadece özel sektöre ihale edilen ruhsatların bölünebilmesine imkan vereceğini ve böylece daha fazla yatırımcının sektöre girerek, üretimin ve istihdamın artırılmasının hedeflendiğini söyledi.  

TBMM’de görüşülen tasarının 58. Maddesi ile 3213 Sayılı Maden Kanununun Ek 1. Maddesinin üçüncü fıkrasının “Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsatlarının işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir.” şeklinde değiştirilmesinin öngörüldüğünü belirten Milletvekili Tunç; bazı muhalefet vekilleri ve bazı sendikalar tarafından ortaya atılan “Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun özelleştirileceği” yönündeki iddiaların haksız, mesnetsiz iddialar olduğunu söyledi.  

MİLLİ ENERJİ VE MADEN POLİTİKASI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2016 yılında açıkladığı Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında, yerli kaynakların başında gelen kömürün enerji üretiminde daha verimli ve daha çevreci kullanılması için bir strateji yürütüldüğünü belirten Milletvekili Tunç, “Bu kapsamda Türkiye’de henüz keşfedilmemiş kömür madenlerinin keşfi için arama ve sondaj faaliyetlerinin yapılacağı, hali hazırda mevcut rezervlerin iş sağlığı ve güvenliği açısından en çağdaş ve güvenli yöntemlerle, en çağdaş teknikleri kullanılarak işletileceği ve çıkarılan kömürlerin de enerji üretimindeki payının en çevreci teknolojilerle artırılacağı açıklanmıştır. Bu hedefler için yasal altyapının sağlanması amacıyla başlatılan mevzuat çalışmalarından birisini daha gerçekleştirmekte olduklarını belirtti.

ÖZELLEŞTİRME İÇİN YENİ DÜZENLEME GEREKMİYOR

1994 yılında yürürlüğe giren, 4046 Sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun ile birçok iktisadi devlet teşekkülünün özelleştirilmesinin yanında, kamuya ait birçok kömür madeninin de bu yolla özelleştirildiğini belirten Milletvekili Tunç, “Kamuya ait bir devlet teşekkülü olan TTK’ya ait varlıkların özelleştirilebilmesi için mevcut 4046 sayılı kanun yeterlidir. Ruhsatların bölünebilmesine imkan veren düzenlemenin amacı da özelleştirme değil, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yeni kömür stratejileri çerçevesinde hedeflediği üretim artışına yönelik faaliyetlerdir.” Dedi.

DAHA ÇOK İŞÇİ VE DAHA FAZLA ÜRETİM

Milletvekili Tunç açıklamasında; “Zonguldak ve Bartın’da toplam 1,5 milyar ton kömür rezervinin olduğu bilinmektedir.  Maalesef, sahaların bölünmemesinden ve mevzuattan kaynaklanan nedenlerden dolayı havzada kısıtlı bir üretim yapılmakta ve yıllık yaklaşık 1,5 milyon tonluk bir kömür üretimi gerçekleştirilmektedir. Türkiye’nin genelinde, özel yada kamu, kömür işletme alanlarında, işletme ruhsatının, işletme yapılandan çok daha büyük bir alanı kapsamasından dolayı, verimli bir üretim yapılamamaktadır. Kanun değişikliğinden sonra ise tek ruhsat halindeki büyük bir alanda, ruhsatların  bölünerek farklı üreticilerin devreye girmesi ile üretim yapılamayan alanların da üretime açılacağını bunun da daha fazla işçi ve daha çok üretim anlamına geleceğini söyledi.

TTK ÖZELLEŞTİRİLMEYECEK

Yerli Kömür meselesi her gündeme geldiğinde, gerek iş hakları gerekse çevre konularını bahane ederek, Türkiye’nin bu alanda var olan kaynaklarını kullanmasını engellemek isteyen çevrelerin, bugün de “özelleştirme” yalanını ortaya attıklarını belirten Milletvekili Tunç, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın da dile getirdiği gibi, TTK kesinlikle özelleştirilmeyecektir” dedi.

YENİ YATIRIM İMKANLARI OLUŞACAK

Yapılması planlanan modelde, TTK bünyesindeki tüm işletmelerde çalışan işçiler aynı şartlarda çalışmaya devam edecektir diyen Milletvekili Tunç; “Sadece Zonguldak ve Amasra’da değil, tüm kömür sahalarında, kanun değişikliği sayesinde, sahalar ve ruhsatlar bölünebilecek ve işletmecisi olan firmalara verilebilecek, bu sayede hem mevcut hem de yeni sahalar garanti gösterilmek suretiyle kredi bulunabilecektir. Bu model ile kömür işletmeciliği alanında dünya ile rekabet edebilecek kapasiteye sahip özel sektörümüze de yeni yatırım imkanları oluşturacaktır.” Dedi. Yapılan mevzuat değişikliği ile, Türkiye genelinde, kömür sahalarının daha verimli kullanılmasınının amaçlandığını belirten Milletvekili Tunç, Bu düzenleme ile, başta Zonguldak ve Amasra olmak üzere tüm kömür madenciliği yoğun şehirlerimizde yeni dönemde daha fazla istihdam ve daha fazla üretim imkanı oluşturulacaktır.” Dedi.

MADENCİLERE HİÇBİR DÖNEMDE VERİLEMEYEN HAKLARI AK PARTİ VERDİ

 “Madencilerimizin çalışma şartlarını kolaylaştıran, iş güvenliğine yönelik tedbirleri artıran, madencilerimizin haftada iki gün tatil yapabilmesi için çalışma süresinin günlük 7,5 saati, haftalık 37,5 saati aşamayacağına yönelik önemli düzenlemeler yapan iktidar AK Parti iktidarıdır” diyen Milletvekili Tunç, madencilerimize hiçbir iktidarın veremediği hakları biz verdik” şeklinde konuştu.

“Yeraltında çalışan madencilerimize haftada 2 gün tatil hakkı verildi”
Milletvekili Tunç yaptıkları düzenleme ile yer altında çalışan maden işçilerinin günlük çalışma süresi en çok 7,5 saat, haftalık çalışma süresi ise en çok 37,5 saat olarak. Böylece yer altında çalışan madencilerimiz haftada iki gün tatil yapma hakkının verildiğini söyledi.

Emeklilik yaşı 43’e düşüldü
Milletvekili Tunç bölgemizde yaygın olan, maden sektöründe çalışan tüm işçilerimizi yakından ilgilendiren önemli düzenlemelerin yapıldığını belirterek, “Maden sektöründe çalışan tüm işçiler için ”50” olan emeklilik yaşı “43”olarak yeniden düzenlendiğini söyledi.

Ücret, en az asgari ücretin iki katı olarak düzenlendi
Milletvekili Tunç, Maden işçilerinin çalışma, emeklilik şartlarına yönelik düzenlemelerin yanı sıra ücretlerinde de iyileştirilmelerin yapıldığını söyleyerek, Linyit” ve “Taşkömürü” çıkaran madencilere ödenecek ücret miktarı asgari ücretin iki katından az olamayacak şekilde düzenlendiğini ifade etti.

MADENCİLERİMİZ OYUNA GELMEMELİ

Madencilerimizin iyiniyetini suiistimal ederek, konuyu “özelleştirme” gibi yansıtanların doğru yapmadığını belirten Milletvekili Tunç, özelleştirmenin kanunu zaten 1994’te çıkarılmış, hükümet özelleştirmek isterse yeni bir kanuna ihtiyacı yok, getirilen düzenlemedeki amaç, tek bir ruhsatla verilmiş büyük bir alanda, ruhsatların bölünerek, daha fazla üreticinin devreye sokulması ve işçi sayısı ile üretimin artırılması ve yerli kömürün ülkemiz ekonomisine kazandırılmasından ibarettir. Madenci kardeşlerimiz oyuna gelmemeli, madenci üzerinden siyasi rant peşinde koşanlara fırsat vermemelidir” dedi.  

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
AmasraTTK
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
su 4 yıl önce

bartında sular devamlı kesiliyor