TTK'da çalışan 1051 işçi icralık

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın, TTK’nın; ‘icralık kömür işçileri’ için yayınlamış olduğu genelgeyle ilgili verdiği soru önergesine yazılı olarak cevap veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 1051 işçinin haciz kıskacında olduğunu söyledi.

TTK’DA TOPLAM BİN 51 İŞÇİ İCRALIK DURUMDA

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda 2012 yılı sonu itibariyle yerüstünde 1787, yeraltında ise 8204 olmak üzere toplam 9991 işçinin çalıştığını ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 1051 işçinin icra dosyalarıyla boğuştuğunu, bu durumunda sürekli kaza riskiyle karşı karşıya olan işçilerin motivasyonunu düşürdüğünü söyledi.

200 BİN LİRANIN ÜZERİNDE BORCU OLAN İŞÇİ VAR

Sayıştay’ın 2011 yılında TTK’da yaptığı denetimler sonucu hazırladığı raporda; çalışanların, temlik, icra ve nafaka kesintilerinin bulunduğunu, bazı işçilerin 200 bin TL üzerinde borcu olduğunu, yüklü miktarda borcu olan işçilerin eline cüzi miktarda para geçtiğinin belirtildiğini ifade eden Bakan Yıldız; “İcralık işçilerin devamsızlık yapma, hastane izni kullanma ve istirahat alma oranları bir hayli yüksek olurken, önemli bir kısmı da iş kazası geçirmiştir. Bu durum işçilerin işyerlerinde daha dikkatsiz ve tedbirsiz davrandıklarını göstermektedir” diye konuştu.

AMASRA’DA 107 İŞÇİNİN 509 İCRA DOSYASI MEVCUT

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız “Sayıştay’ın denetim raporlarına istinaden yapılan değerlendirmeler sonucunda; TTK Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimlerde 24 işçiye ait 113, Amasra Müessesesi’nde 107 işçiye ait 509, Armutçuk Müessesesi’nde 124 işçiye ait 491, Karadon Müessesesi’nde 402 işçiye ait 1759, Kozlu Müessesesi’nde 177 işçiye ait 736, Üzülmez Müessesesi’nde 217 işçiye ait 1005 olmak üzere toplam 1051 işçiye ait 4613 icralık dosyasının bulunduğu tespit edilmiştir” şeklinde bilgiler verdi.

9 OCAK 2013’TE YAYINLANAN GENELGE KALDIRILDI

9 Ocak 2013 tarihinde TTK Genel Müdürlüğü tarafından icralık işçiler için yayınladığı genelgeyle ilgili de bilgiler veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız “TTK Genel Müdürlüğü tarafından işçilerin bir an önce borçlarından kurtulmaları, buna bağlı olarak mesailerindeki konsantrasyonlarının olumlu yönde etkilenmesi ve böylece iş veriminin de arttırılması amacıyla icralık işçiler hakkında 09/01/2013 tarih ve 697 No’lu Genelge yayınlamıştır. Ancak, bu genelge; bazı yanlış anlaşılmalara neden olduğundan 23/01/2013 tarih ve 701 No’lu ikinci bir genelge ile yürürlükten kaldırılmıştır. Son yayınlanan Genelgede icralık durumdaki işçilerin borçlarını kapatmaları ve ücretleri üzerindeki hacizleri kaldırmaları konusunda yazılı olarak uyarılmaları, düştükleri zor durumdan kurtarılmaları, motivasyonlarının artırılması ve işçilerin aile birliğiyle iş güvenliğinin devam ettirilmesi gibi hususları kapsayacak şekilde yeniden düzenlendi” diye konuştu.

25’İNCİ DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ
HAZIRLIK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

TTK’da çalışan işçiler için toplu sözleşme hazırlık sürecinin de devam ettiği bilgisini veren Bakan Yıldız “31/12/2012 tarihinde sona eren 24’üncü Dönem toplu İş Sözleşmesi yerine yapılmak istenen ve 01/01/2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan 25’inci Dönem Toplu İş Sözleşmeleri hazırlık çalışmaları devam etmekte olup sonuçlandığında işçilerin ücret ve sosyal hakları anlaşma sağlanan oranlarda zam yapılmak suretiyle artırılacaktır” dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fatih sünger 9 yıl önce

rıza beyde epey bi abarttı !!! ttk daki işciler askeri ücret mi alıyor ? bunda hükümetin ne suçu var ? atalarımızın bir sözü var ; ayağını yorganına göre uzat diye . yer altında çalışan en az 2000 tl alır yer üstünde ki 1500 millet askeri ücretle geçiniyor daha ne istiyorlar anlamış değilim .