Tunç: 12 yıllık kesintisiz eğitim, çağdaş eğitimin gereği

Toplumuzdaki her bireyi yapabileceği işlerde değerlendirerek ve üretime dâhil ederek uluslararası rekabet gücümüzü en üst noktaya taşımamız gerektiğini belirten Milletvekili Tunç; “8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim, bireyleri özgürleştirmeyen, tercih ve hedef değiştirmeye fırsat vermeyen, seçme hakkı tanımayan, farklılıklara imkân veremeyen ve farklı seçenekler sunmayan yapısı ile çağdaş dünyaya ters bir eğitim sistemidir” dedi.

Dünya genelinde 197 ülkenin içinde sadece İrlanda’da 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitimin uygulandığını belirten Milletvekili Tunç, 130 ülkede ise zorunlu eğitim süresinin 9-14 yıl arasında olduğunu, ülkemizdeki zorunlu eğitim süresinin 12 yıla çıkarılması için geç bile kaldığımızı söyledi.

AB ülkesi ülkelerde 2020 yılına kadar nüfusun %90’ının en az lise mezunu olma hedefinin öngörüldüğünü belirten Milletvekili Tunç, Ülkemizde ise toplam nüfusumuzun sadece %28’inin lise mezunu olduğunu bu nedenle zorunlu eğitim süresinin 12 yıla çıkarılmasını önemli bir dönüm noktası olacağını söyledi.

Dünyadaki uygulamalara baktığımızda OECD ülkeleri olmak üzere tüm eğitim sistemlerinin kademeli olarak yapılandırıldığını belirten Milletvekili Tunç, Temel eğitimin tüm ülkelerde en az 3 kademeden oluştuğunu söyledi.

TBMM Gündemindeki kanun teklifi ile öngörülen eğitim sisteminde; Öğrencilerin çevreye duyarlılıklarını artıracak, becerilerini geliştirecek, sosyalleşmelerini sağlayacak ve temel yaşam kurallarını öğrenecekleri birinci kademe 4 yıl ilkokul, Bilgiye erişim ve bilgiyi kullanma amaçlı seçmeli derslerin alınacağı ikinci kademe 4 yıl ortaokul, Genel ve Mesleki ve Teknik bilgiye erişim, bilgiyi kullanma, hayata ve bir üst öğrenim olan üniversite eğitimine hazırlayacak Üçüncü kademe 4 yıl Lise olarak 12 yıllık zorunlu eğitimin tasarlandığını belirten Milletvekili Tunç; “hedefimiz 2023 yılında mutlu ve kendine yeten bireyleriyle dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmaktır. Bunu sağlamanın en temel girdisi nitelikli insan gücümüzdür. Yeteneklerine göre eğitilmiş çocuklarımız gençlerimiz her alanda rekabet gücümüzü artıracak, ülkemizin geleceğini aydınlatacaklardır.” Dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
turgut 10 yıl önce

Bartın üniversitesinin yurt sorunu nezaman çözülecek sayın tunç?
200 Kişilik yurt yapıldı,çok yetersiz bu.Çok Daha büyük yurt ihtiyacı var çok acil.Eğitime en iyi yapacağınız destek Bartına 2000 Kişilik bir yurt yaptırarak,Bartın üniversitesini daha tercih edilebilir bir üniversite haline getirmek.Yapılacak yurt bartın ekonomisine yapacağı katkı ile kendini amorti edecektir zaten

Avatar
Turgut 10 yıl önce

Sayın vekilim Seçimlerde söz verdiğiniz yeni çevre yolu ile Yeni kent meydanı ne oldu.Hiç konuşmuyorsunuz bu konuda Bartınlı merak ediyor nerede şeçimlerin üstünde bir hayli zaman geçti ne meydan var,ne çevre yolu.Şehir içi yoluna dönen çevre yolu artık işlevini yitirdi yeni çevre yoluna acil ithiyaç var.
Ayrıca su sorunu var kozcağız barajı nezaman su verecek bartına.
Kumlucada heyelan oldu sizde çıt yok bölge neden afet bölgesi ilan edilmiyor,hersene kumlucada heyelan var konu çözüm bekliyor.
Sürekli hükümet politikalarından bahsetmeniz Bartında çok az yatırım ve ilgi göstermenizden diye düşünüyorum.Bartına bakanlar geliyor,gidiyor hiçbir proje yok eli boş gelip gidiyorlar bu nasıl iştir anlamadım.
Eğitim konusuna gelince Sayın Toptanın yaptığı eğitim yatırımlarını kimse yapamadı ve sanırım yapamayacak.Çünkü Bartınlı bir bakan hükümette yok.olsa idi yatırımlar buraya akardı.NOKTA