Tunç: 2-B Yasası devlet ile milleti barıştıracak

“2-B TASARISI DEVLET İLE MİLLETİ BARIŞTIRACAK BİR PROJEDİR”

Milletvekili Tunç, Devlet ile milletin 10 yıllardır ihtilaflı olduğu bir alanın düzenlenmesi ile devlet ile milleti barıştırma projesi olan 2-B kanun tasarısıyla vatandaşımızın ekip biçtiği, barındığı, çocuklarına gelecek olarak gördüğü alanları artık gönül rahatlığıyla sahiplenecektir” dedi.

2-B alanlarından elde edilecek gelirin % 10’unun yeni orman alanlarının oluşturulmasında ve orman köylülerinin kalkındırılmasında; kalan % 90’ının da çarpık kentleşmeye karşı tüm ülke genelinde yapılacak kentsel dönüşüm projelerinde değerlendirileceğini belirten Milletvekili Tunç; “tasarıyla büyük bir sosyal problem çözüme kavuşurken diğer yandan da elde edilecek kaynakla ülkemizin orman kapasitesi artırılıp sağlıklı konutlar, sağlıklı kentler oluşturulacaktır” dedi.

Hazine adına tescil edilen 2-B arazilerinin satışının rayiç bedel üzerinden yapılacağını belirten Milletvekili Tunç, rayiç bedel üzerinden yüzde 50 indirim yapılacağını, peşin ödemelerde ayrıca yüzde 20 indirim yapılacağını, böylece peşin satışta yüzde 40 indirim gerçekleşeceğini söyledi. Taksitli satışta ise, rayiç bedel üzerinden yüzde 50 indirimden sonra, kalan bedelin yüzde 10’u peşin geriye kalan 5 yılda 10 eşit taksitte ödenebileceğini ve faiz alınmayacağını söyledi. Örneğin 100 TL. değerindeki bir taşınmazın satış bedelinin peşin ödeme durumunda 40 TL., taksitli ödeme durumunda da 50 TL. olacağını söyledi.

Tasarıyla; geçmiş dönemden bu yana; tapulu mülkü olup çeşitli nedenlerle tapusu iptal edilip, 2-B’ye dönüşen alanlar ve tarım alanlarının hak sahiplerine bedelsiz iade edileceğini belirten Milletvekili Tunç; tapusu iptal edilip orman alanında veya proje alanında kalan yerlerin, hak sahiplerine karşılığı olarak eşdeğer arazi verileceğini veya bedelinin ödeneceğini söyledi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.