Tunç: 398 projede 801 Milyon TL'lik yatırımlarımız devam ediyor

Milletvekili Tunç, Bartın ilinde Ulaştırma Sektöründe 323.550.723,85 TL proje bedelli 161 proje, Tarım sektöründe 234.126.595,00 TL proje bedelli 42 proje, Enerji sektöründe 136.920.000,00 TL proje bedelli 1 proje, Eğitim sektöründe 54.809.286,26 TL proje bedelli 83 proje, diğer kamu hizmetleri sektöründe 34.758.669,73 TL proje bedelli 100 proje, Turizm sektöründe 10.550.000,00 TL proje bedelli 2 proje, Sağlık sektöründe 4.688.700,00 proje bedelli 6 proje, Madencilik sektöründe 1.971.000,00 TL proje bedelli 3 projenin çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Milletvekili Tunç, Bartın'ın il oluşundan bu yana 20 yıl geçtiğini, il hüviyetini kazandıran yatırımları AK Parti döneminde aldığını belirtti. Hükümet Binası, Kültür Merkezi, Duble Yollar, Toplu Konutlarla Bartın’ın çehresini değiştirdiklerini ifade eden Milletvekili Tunç, Bartın'da Üniversite kuruluşunun il olmak kadar önemli bir olay olduğunu belirterek, 2008 yılında Bartın Üniversitesinin kuruluş kanununda imzasının bulunmasından onur ve gurur duyduğunu, Bartın Üniversitesinin 3 yıl içerisinde önemli ilerlemeler kaydettiğini, 1200 dönümlük yeni kampus alanında kamulaştırma çalışmalarının tamamlanarak inşaatların başladığını, Bartın'ın Üniversite ile birlikte bir eğitim şehri olacağını söyledi. Bartın'da Fen Lisesinin hizmete girmesiyle, Anadolu Liselerinin sayısının çoğalmasıyla eğitimde kalitenin arttığını ve Üniversite sınavlarında her yıl ilk 10 il arasına girildiğini belirten Milletvekili Tunç, Okul öncesi eğitim de pilot iller arasında olan Bartın'da anaokulları inşa etmeye devam edeceklerini söyledi.

Bartın'ın her alanda gelişmesi için önemli unsurlardan birisinin Ulaşım'da gerçekleştirilen çalışmalar olduğunu belirten Milletvekili Tunç, Bartın'ın duble yollarla Ankara ve İstanbul'a bağlanması için çalışmaların son aşamaya geldiğini, Bartın-Amasra-Çakraz duble yolunu tamamlamak üzere olduklarını, Çakraz-Kurucaşile yolunun projelerinin tamamlandığını, üç adet tünelin yer aldığı bu yolun ihalesinin yapıldığını söyledi. Amasra tünel inşaatına başladıklarını, bu projeyle Bartın ve Amasra'yı birleştireceklerini belirten Milletvekili Tunç, Bartın-Arıt-Aydınlar Karayolu çalışmasını başlattıklarını, Kozcağız-Hasankadı-Yenice yolunu programa alarak, Bartın-Ankara arasında alternatif bir yol inşa edeceklerini, Kozcağız-Kumluca-Abdipaşa yolunu da yatırım programına aldıklarını söyledi. Kozcağız-Perşembe karayolunu bu yıl tamamlayacaklarını belirten Milletvekili Tunç, Köydes projesiyle 74 milyon liralık yatırım gerçekleştirdiklerini 2100 km. yol, 330 ünite içme suyu projesiyle köylerdeki hayat kalitesini artırdıklarını belirtti.

Bartın'ı teşvik kapsamına aldıklarını ve sanayi tesisi sayısını artırdıklarını ifade eden Milletvekili Tunç, Organize Sanayi Bölgesini 70 hektardan 100 hektara çıkardıklarını, 100 hektarlık bir alanın da organize sanayi bölgesine katılması için çalışma başlattıklarını söyledi. Filyos projesinin Bartın için de büyük bir öneme haiz olduğunu belirten Milletvekili Tunç, Filyos endüstri Bölgesinde çalışacak olanların en uygun ikamet bölgesinin Bartın olacağını, bu da Bartın'a göçün hızlanmasını sağlayacağını söyledi. Adapazarı-Bartın Demiryolu projesinin başladığını belirten Milletvekili Tunç, demiryolunun bölge için önemli olduğunu, havaalanının da uçak seferlerine açıldığını, ihtiyaçlar arttıkça havaalanının da geliştirileceğini söyledi.

Bartın'da tarıma 42 milyon lira destek sağladıklarını ve tarımsal üretimi üç kat artırdıklarını belirten Milletvekili Tunç, çitçiye ve orman köylüsüne desteklerin artarak devam edeceğini söyledi.

Kirazlıköprü Barajının yapımını hızlandırdıklarını, Kozcağız Barajını da yatırım programına aldıklarını belirten Milletvekili Tunç, barajların yapılmasıyla Bartın'da taşkın riskine çözüm bulacaklarını ve tarım arazilerinin sulanmasıyla da tarımda istihdamın artacağını söyledi.
Bartın'ın kültür ve turizm anlamında zengin bir potansiyelinin bulunduğunu belirten Milletvekili Tunç, Amasra Yolcu İskelesi ve Küçük tekne yanaşma yeri projesinin inşaatına başladıklarını, bu proje ile deniz yolu ile de turistlerin Amasra ve Bartın'a gelmesini sağlayacaklarını, Bartın Irmağı ıslah projesini ihale ettiklerini, ırmağı turizme kazandıracaklarını, Küre Dağları Milli Parkı ile ilgili yatırımlar gerçekleştirdiklerini, Milli Park Müdürlüğünün Bartın'a kurulmasının da önemli bir avantaj olacağını söyledi. Bartın'da 59 km.lik sahil şeridinde 14 adet plaj bulunduğunu belirten Milletvekili Tunç, turizm planlarının hazırlandığını ve bölgedeki bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini, 250 civarında tarihi Bartın evi bulunan ilimizde tarihi evlerin restarosyonu için 89 projeye destek verdiklerini bu desteklerin devam edeceğini söyledi.
Bartın'ın 20 yıl önce il olduğunu ancak bu güne kadar Kaymakamlık binasından hükümet konağı hizmetlerinin yürütüldüğünü, Hükümet Konağı inşaatını tamamlayarak hizmete açtıklarını, Kültür Merkezinin de yapımını tamamlayarak, ildeki büyük bir eksikliği giderdiklerini belirten Milletvekili Tunç, Amasra Adalet Sarayı inşaatını tamamladıklarını, Bartın Adalet Sarayı inşaatını da yatırım programına aldıklarını söyledi.

Bartın'da sağlık alanında da önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini ifade eden Milletvekili Tunç, Devlet hastanesini 2005 yılında hizmete açtıklarını, 300 yataklı ek blok inşaatını da yatırım programına aldıklarını, Ağzı ve Diş Sağlığı hastanesinin inşaatına başladıklarını, Kozcağız Aile Sağlığı Merkezinin inşaatını tamamladıklarını, Ulus ilçe hastanesi, Kumluca, Arıt ve Hasankadı beldelerine de Aile Sağlığı merkezlerini yatırım programına aldıklarını söyledi. Bartın'da aile hekimliği ile birlikte hemşehrilerimize daha hızlı ve kaliteli sağlık hizmete verildiğini söyleyen Milletvekili Tunç, doktorların en ücra köyde hastaneye gelemeyen vatandaşların ayağına giderek tedavileriyle ilgilendiklerini söyledi.

Bartın'da çevre yatırımlarına da önem verdiklerini belirten Milletvekili Tunç, doğalgazın sanayiciye ulaştığını, şehir içi dağıtım ihalesini de 21 ekim tarihinde gerçekleştirdiklerini yakında inşaat çalışmalarının başlayacağını ve Bartın'da hava kirliliğine son vereceklerini söyledi. Katı Atık bertaraf tesis ile ilgili yer tahsisi çalışmasını tamamladıklarını, proje çalışmalarını devam ettiğini belirten Milletvekili Tunç, Bartın Kanalizasyon arıtma projesi için de Çevre Bakanlığından destek sağladıklarını söyledi. TOKİ konutlarıyla birlikte Bartın'da kentleşme sürecini de hızlandırdıklarını belirten Milletvekili Tunç, 1000 konutu, sosyal tesisleri, alışveriş merkezleri ve okulu ile Bartın’a kazandırdıklarını, yeni projelerle Bartın'ı büyütmeye devam edeceklerini söyledi.

Milletvekili Yılmaz Tunç; "2023 yılında Türkiye, dünyanın ilk on büyük ekonomisi arasına girerken Bartın'da bölgesinde nüfus 300 bini aşmış, 20 bin öğrencilik Üniversite hedefini yakalayarak bir Eğitim şehri, turizm yatırımlarıyla bir kültür ve turizm şehri, tarımda ve sanayide üretim ve istihdamı artmış, Bartın'lıların Bartın'da yaşamaktan mutlu oldukları bir şehri birlik ve beraberlik içerisinde inşa etmeye devam edeceğiz" dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
frigyalı zeybek 9 yıl önce

benzine zam üstüne zam,elektiriğe zam,doğalgaza zam,milletvekili maaşlarına zam,danışman maaşlarına zam.zam zam zam.iyi de sayın milletvekili bugün 4 nisan 2012 herşeye zam yapmayı biliyorsunuz da memurun maaşına neden hala zam yapamadınız.basına her ay aynı masalı anlatıp duruyorsunuz.bu arada bizim maaş zammıda masal oldu.fatih projesine milli eğitim bakanlığı 20 milyar lirayı buluyor da öğretmenine 3 kuruşluk maaş zammına mı para bulamıyor...bla bla bla.....

Avatar
frigyalı zeybek 9 yıl önce

termik santral için yapılan yatırım miktarını ve hükümetinizin termik santrala verdiği destekten bahsetmemişsiniz.hayret nasıl olduda unuttunuz...

Avatar
turgut 9 yıl önce

Sayın Tunç Dünya genelinde bir araştırın bakalım 1200 dönüm arazi ile kampüs kurdunuz.bu araziye anca Yüksek okul yada Yatılı bir lise anca sığar.Saygılar.

Avatar
İS 9 yıl önce

Kanalizasyonu dereye akan, lağım kokulu dere kıyılarında piknik yapılan, otopark sorunu kimsenin aklına gelmeyen, ana caddelerinde bile yürünemeyen Bartın il mi oldu şimdi !!! Bunları göremeyen körlere yazıklar olsun !!!

Avatar
bülent geper 9 yıl önce

nasıl hesapladınız bilmiyorum ama sanırım dönüm ile metre kareyi karıştırdınız. çünkü 1200 dönüm araziye 5 dönümden 240 futbol sahası sığıyor. frigyalı zeybek bey; 136.920.000 tl harcamışlar bunca yatırım acaba nereye yapılmış. termik santrale mi yoksa küçük bir ilde daha bir yerde çalışmasını bile görmediğimiz doğalgaz şebekesine mi harcandı.