Tunç: Hedefimiz güven veren adalet sistemi

Genişlemeden ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Avrupa Birliği Komiseri Stefan Fule, AB Uyum Komisyonu Başkanı İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, Adalet Komisyonu Sözcüsü Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ve AB Uyum komisyonunun iktidar ve muhalefete mensup milletvekilleri ile görüştü.

TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Tekelioğlu, “Ziyaretiniz için çok teşekkür ederiz. Türkiye'nin Avrupa Birliği konusundaki iradesi her zaman mevcut oldu, bundan sonrada mevcut olacak.” dedi.

Görüşmede bir konuşma yapan TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Türkiye’nin Avrupa Birliği karnesinin kötü olduğu yönündeki değerlendirmelere katılmadığını belirterek, son 9,5 yılda güven veren bir adalet sisteminin tesisi, yargının hızlandırılması ve adalete erişimin kolaylaştırılması için büyük ilerlemeler kaydettiklerini söyledi. Milletvekili Tunç, temel kanunların tamamının çağdaş ve evrensel hukuk ilkelerine uygun hale getirildiğini, Ceza Hukuku mevzuatının, Borçlar Kanunu, Ticaret Kanunu ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu başta olmak üzere temel kanunların mecliste muhalefet partileri ile uzlaşarak yasalaştırıldığını söyledi.
Yargının fiziki mekanlarının iyileştirildiğini 145 yeni adalet sarayının hizmete alındığını, bilişim teknolojilerinin yargının hizmetine sunulduğunu belirten Milletvekili Tunç, Yargıtay ve Danıştay’daki daire ve üye sayısının artırıldığını hakim ve savcı sayısının yüzde 34 artırıldığını söyledi. 2010 Anayasa değişikliği ile de yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlayan önemli değişikliklerin yapıldığını, HSYK’nın ve Anayasa Mahkemesinin yapısının demokratik hukuk devleti ilkesine uygun hale getirildiğini, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkının tanındığını, kadın, çocuk ve özürlü haklarının anayasal güvenceye kavuştuğunu söyledi.

Milletvekili Yılmaz Tunç, Türkiye’de tutukluluk sürelerinin uzun olduğuna ilişkin yanlış bir algı olduğunu belirterek, 2001 yılında tutuklu sayısının hükümlü sayısından fazla olduğunu, 2002 yılından itibaren ise hükümlü sayısının tutuklu sayısını geçmeye başladığını, bu gün cezaevinde bulunanların yüzde 28’inin tutuklu, yüzde 72’sinin hükümlü olduğunu söyledi. Tutukluluk süresi bakımından Türkiye’nin Danimarka, Hollanda ve İsveç’ten daha iyi noktada olduğunu belirten Milletvekili Tunç, Darbe teşebbüsü suçu nedeniyle açılan Ergenekon ve Balyoz davalarında tutuklu sanıkların yargılamayı geciktirmek için ellerinden geleni yaptıklarını, Avukatların duruşmaya girmediğini, İstanbul Barosunun da avukat atamadığını söyledi.

Milletvekili Tunç, en çağdaş Ceza Hukuk mevzuatına ve özel hukuka ilişkin temel yasalara sahip ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, AB üyesi olup ta bizim 2005 yılında çıkardığımız Bilgi Edinme Kanununu hala çıkaramamış ülkeler bile var dedi. Milletvekili Tunç, Türkiye’nin AB karnesinin kötü olduğuna yönelik eleştirilere katılmadığını, Türkiye’de temel insan hak ve özgürlüklerinin en geniş anlamda hayata geçirildiğini sözlerine ekledi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
amasralı 9 yıl önce

sen önce kendin aletli ol vatandaş zaten adaletli olur