Tunç: Karanlıkları aydınlatmak isteyen yargı var

AK Parti iktidarından önce ülkemizde faili meçhul cinayetlerin çok sık yaşandığının bir gerçek olduğunu belirten Milletvekili Tunç; “çok değerli aydınlarımız, gazetecilerimiz, bilim adamlarımız faili meçhul cinayetler neticesinde, maalesef, hayatlarını kaybetmişlerdir. Özellikle 90’lı yıllarda ülkemiz, faili meçhullerle, yargısız infazlarla ve işkencelerle anılan bir ülke haline gelmişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği yüzlerce ihlal kararıyla, ülkemizin uluslar arası camiada ne kadar zor duruma düştüğü herkes tarafından bilinmektedir.” Dedi.

Milletvekili Tunç konuşmasında; “AK PARTİ’nin iktidara gelmesiyle birlikte, son 9 yıla baktığımızda; Türkiye’de faili meçhul olayların aydınlatılmaya çalışıldığını, çetelerin, mafyanın, karanlık odakların üzerine kararlılıkla gidildiğini, hiçbir şeyin üzerinin örtülmediğini, şüphelilerin bağımsız ve tarafsız yargı önünde hesap vermelerinin sağlandığını görmekteyiz.” Dedi.

Demokratikleşme alanında son 9 yılda elde ettiğimiz kazanımların kalıcı  hâle getirmenin ve daha da geliştirmenin gayreti içerisinde olduklarını  belirten Milletvekili Tunç; “Ülkemizin geçmişte yaşadığı acı tecrübelerin bir daha yaşanmaması için çalışıyoruz. Türkiye’yi demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti nitelikleriyle güçlendirerek geleceğe hazırlıyoruz. Demokrasiye yönelik her türlü girişime kararlılıkla karşı çıkıyor, çetelerle, mafyayla, suç örgütleriyle, hukuk dışı oluşumlarla mücadeleden taviz vermiyoruz. Bizim amacımız gelecek nesillere bugünkünden çok farklı, daha demokratik, daha kalkınmış, daha yaşanılabilir, çok daha güçlü bir Türkiye bırakabilmektir.” Dedi. 

Milletvekili Tunç, milletin 9 yılda her alanda gerçekleştirilen icraatları gördüğünü ve yaşadığını belirterek; “bunun içindir ki bu millet yapılan iki referandumda değişime ve demokratikleşmeye “Evet” demiş, son 5 seçimde de AK PARTİ’yi, tartışmasız, açık ara birinci parti yapmıştır.” Dedi.

Faili meçhullerin aydınlatılması, karanlık odakların ortaya çıkarılması  konusunda herkesin hemfikir olduğunu belirten Milletvekili Tunç; Türkiye, çok önemli bir süreçten geçiyor. Ülkenin son 30 yılına damgasını  vuran karanlık olayların bir bir ele alındığını hepimiz görmekteyiz. Şemdinli Davasının yeniden ele alınması, Danıştay saldırısı davası, Ergenekon soruşturmaları ve davaları ve faili meçhullerle başlatılan soruşturma ve devam eden davalarla, karanlıkta kalmış onlarca olay sorgulanıyor. Gelecek için daha temiz ve şeffaf bir ülke umudu pekişiyor” dedi.   

“Bir taraftan “Siyasi cinayetlerin öncesinde ve sonrasındaki tüm olayların araştırılması için Mecliste komisyon kurulsun.” diyeceksiniz, diğer taraftan faili meçhul cinayetlere neden olanlardan hesap sorulmasına, geçmişte darbeye zemin hazırlayanların yargı önüne çıkarılmasına karşı çıkacaksınız.” Diyen Milletvekili Tunç; “Bu çelişkili davranışlar milletimizin gözünden kaçmamaktadır.” Dedi. 

Milletvekili Tunç, konuşmasında; “Siyasi cinayetlerin en yoğun olarak yaşandığı, DYP-SHP Hükûmetinin iktidarda olduğu 90’lı yıllarda meydana gelen Eşref Bitlis suikastı, Başbağlar katliamı, Sivas olayları, Turgut Özal’ın ölümü, Uğur Mumcu suikastı gibi onlarca faili meçhul olayı neden aydınlatamadınız, bugünlere neden devrettiniz? 9 yılda elde ettiğimiz kazanımlar sayesinde artık Türkiye faili meçhuller ülkesi olmaktan çıkmıştır. Faili meçhul olaylar ve cinayetlerin aydınlatılması ve faillerinin bulunup yakalanması çalışmalarıyla ilgili olarak Adalet Bakanlığının muhtelif zamanlarda yayınladığı genelgeler de Hükûmetin bu konudaki hassasiyetinin önemli göstergeleridir.” Dedi.

Faili meçhul olayların aydınlatılması için geçmişte Türkiye Büyük Millet Meclisinde çok sayıda araştırma komisyonu kurulduğunu ancak 2002 yılından önce kurulan bu komisyonlar neticesinde, İç Tüzük’ten de kaynaklanan sebeplerle başarıya ulaşılamadığını belirten Milletvekili Tunç, İç Tüzük’te ve yeni Anayasa’da yapılacak düzenlemelerle Türkiye Büyük Millet Meclisinin bu konuda çok daha aktif bir rol üstlenmesinin önü açılarak geçmişteki karanlık noktaların aydınlatılması son derece önemlidir.” Dedi. 

“Artık, Türkiye’de karanlıkları aydınlatmak isteyen savcılar ve yargıçlar vardır, darbeci anlayışların karşısında selam durmayan, hukuk dışına çıkanlardan hesap sormak isteyen bir yargı vardır” diyen Milletvekili Tunç, TBMM İnsan Hakları Komisyonunun da yaşam hakkının ihlaline yönelik olayların araştırılması için bir alt komisyon kurmuştur” dedi.  

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.