Tunç: Tapusu yabancıda da olsa...

TUNÇ: TÜRKİYE EKONOMİK İSTİKRARI AK PARTİ İKTİDARI İLE YAKALADI, TURİZMDE VE SANAYİDE GÜVENLİ BİR LİMAN HALİNE GELDİ

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü Yılmaz Tunç, Tapu Kanunu ve Kadastro Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı hakkında TBMM’de yaptığı konuşmada, yabancılara taşınmaz satışının AK Parti’den önce de var olduğunu belirterek, tapusu yabancıda da olsa, satılan taşınmaz Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindedir. Tapusu yabancıda da olsa yabancı sermayeye ait bir fabrikada Türk vatandaşları çalışmaktadır, Mülkiyet hakkı ile devletin egemenlik hakkını birbirine karıştırmayalım, “vatan toprakları satılıyor” propagandasının tutmadığını, artık muhalefetin görmüş olması gerekir.” Dedi.

“Her konuda olduğu gibi görüşülmekte olan kanun tasarısı hakkında da çarpıtmaların yapıldığını görmekteyiz” diyen Milletvekili Tunç konuşmasında şunları söyledi; “Yabancılara toprak satışı ülkemizde AK Parti iktidarı ile başlamamıştır. 1934 ila 2006 yılları arasında yabancı uyruklu gerçek kişilerin ülkemizde edinebileceği taşınmaz miktarı Bakanlar Kurulu izin verdiği takdirde sınırsızdı, biz bunu 2006 yılında yapılan değişiklikle 2,5 hektara düşürdük. Yabancılara taşınmaz satışı ile ilgili rakamlara baktığımızda buradan eleştiri yapan arkadaşlarımızın partilerinin iktidar oldukları dönemlerde milyonlarca metrekare taşınmazın satışı yapılmıştır. Madem ki yabancıya taşınmaz satışı, ülkeyi satmakla eşdeğer, (biz demiyoruz, siz öyle söylüyorsunuz) o zaman neden sattınız?”

Milletvekili Tunç konuşmasında; “Ak Parti iktidarında, önceki iktidarlar döneminden daha fazla taşınmaz satışının sebebinin, önceki iktidarların taşınmazları satmak istememesi ya da burada ifade ettikleri gibi “vatan toprakları kutsaldır” anlayışından kaynaklanmamaktadır, “eğer öyle olsaydı MHP ve CHP döneminde milyonlarca metrekare arsa satılır mıydı? Geleceğe güvenin olmadığı, İstikrarın olmadığı, demokrasisi zayıf, ekonomisi çökmüş, krizlerle boğuşan, bankaları hortumlanan bir ülkede siz olsanız taşınmaz satın alır mısınız? Ak Parti iktidarında satışların artmasının nedeni, Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde büyümesi, turizmde ve sanayide kalkınması ve yabancı yatırımcı için güvenli bir liman olmasıdır.”dedi.

Yabancının ülkemizde taşınmaz satın almasına karşı çıkmak, Türk vatandaşlarının da yabancı ülkelerde taşınmaz satın almasına karşı çıkmak anlamına geldiğini belirten Milletvekili Tunç; “Yabancı ülkelerde 4 milyon vatandaşımız var, ve yüz binlerce vatandaşımız yabancı ülkelerde taşınmaz ediniyorlar.” Dedi.

Tapusu yabancıda da olsa, satılan taşınmaz Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindedir diyen Milletvekili Tunç; “Kimse onu cebine koyup bir yerlere götüremez, Tapusu yabancıda da olsa yabancı sermayeye ait bir fabrikada Türk vatandaşları çalışmaktadır, Yabancı ticaret şirketleri Türk şirketleri ile ortaklık kurmaktadır, ülkemize katma değer sağlanmaktadır.” Dedi.

Mülkiyet hakkı ile devletin egemenlik hakkını birbirine karıştırmayalım diyen Milletvekili Tunç; “vatan toprakları satılıyor” propagandasının tutmadığını, vatandaşlarımızın bu tür sloganlara itibar etmediğini muhalefetin artık görmüş olması gerekir.” Dedi.

Yabancıların sınırsız bir şekilde taşınmaz edinebilmelerinin önünün açıldığı ve bunun da milli menfaatlerle bağdaşır bir yanı bulunmadığı yönündeki eleştirilere katılmamız mümkün değildir diyen Milletvekili Tunç; “Tasarının maddelerine baktığımız zaman sınırlamaların da net bir şekilde belirlendiğini görüyoruz, bunlardan ilki “kanuni sınırlamalara uyulmak”, ikincisi ise “ülke menfaatlerinin gerekleri” şeklinde belirtilmiştir. Tasarının anayasaya aykırı olduğu iddialarının da geçerli olmadığını belirtmek istiyorum. Yürürlükteki Anayasamızda, yabancılara taşınmaz satışında karşılıklılık ilkesini öngören bir düzenleme bulunmamaktadır. Anayasa Mahkemesi de yorum yoluyla norm üretemeyeceğine ve bu yetki yalnızca yasama organına ait olması nedeniyle anayasaya ve anayasa mahkemesi kararlarına aykırılık iddialarının bir geçerliliği bulunmamaktadır.”dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
alp eren 9 yıl önce

kurtuluş savaşı haberiyle bu haber arka arkaya olması manidar. ANLAYANA !

Avatar
mahinur 9 yıl önce

Toprak satmak sadece bir mülkiyey meselesi değildir. Anayasa mahkemesi bunun siyasi sonuçları olduğunu vurgulamakta ve devlet olmanın yegane satrının toprak olduğunu, toprak satmanın egemenlik hakkından da vazgeçmek anlamını taşıdığını içtiatlarında vurgulamaktadır. Toprak satmanın ekonomik sonuçlarına değinmek bile istemiyorum.Çok üzücü malesef..Vekilin aymazlığı çok daha üzücü...

Avatar
vatandaş 9 yıl önce

Milletvekili gerekli gereksiz her konuda demeç veriyor, görüş bildiriyor.Hukukçu olmasının Bartın'a bir yararı olsaydı bari...Koca 2 dönem geçti gidiyor.Bartın geri geri gidiyor.

Avatar
Köyün Delisi 9 yıl önce

Sayın vekil diyor ki; bizden öncekiler binlerce m2 satmış. m2 ile satsanız size de sözümüz yok. Siz hektar ile kökten satıyorsunuz. Ayrıca bu işin Bartınımıza da faydası olacaktır. Termik santral yapacaklar alsın bakalım hektar hektar araziyi de görelim. Adamın özel mülküne hiç birimiz karışamayız ne isterse yapar. Diğer illerdeki değerli madenlerin bulunabileceği toprakların satışını düşünemiyorum bile...