Tunç: Yeni yatırımcılar için teşvikler devam edecek

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın’ın yeni teşvik sisteminde dördüncü bölgede yer aldığını belirterek, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV istisnası, 7 yıl süreyle Sigorta Primi işveren hissesi desteği, Yatırıma katkı oranı %50 olmak üzere %90 Vergi indirimi, Faiz Desteği (sabit yatırım tutarının %5'ini aşmamak kaydıyla azami 50 Milyon TL, Yatırım Yeri Tahsisi, Bina inşaat harcamalarına KDV iadesi (500 Milyon TL ve üzeri yatırımlar için), Gelir Vergisi Stopajı Desteğinden Bartın'ın yararlanmaya devam ettiğini söyledi.

Milletvekili Tunç, Birinci, ikinci ve üçüncü bölgede yatırımı bulunanların, dördüncü bölgede yer alan Bartın ilinde yatırım yapmaları durumunda önemli avantajlara sahip olduğunu belirterek, bu yatırımcıların OSB'lerde yapılacak yatırımlar, Aynı sektörde faaliyet gösteren firmaların birlikte gerçekleştireceği ve faaliyet gösterilen yatırım konusuna dikey veya yatay entegrasyon sağlayacak yatırımlar, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen Ar-Ge projeleri neticesinde geliştirilen ürünün üretimine yönelik yatırımlarda desteklendiğini söyledi.

Bölgesel teşvik uygulamalarında 31.12.2013 tarihine kadar başlanılan yatırımlara yüzde 30, 01.01.2014 tarihinden sonra başlanılan yaırımlara yüzde 25, Büyük ölçekli yatırımlara 31.12.2013 tarihine kadar başlanılan yatırımlara yüzde 40, 01.01.2014 tarihinden sonra başlanılan yatırımlara yüzde 35 vergi indirimi sağlandığını belirten Milletvekili Tunç, vergi indirimi desteğinin, münhasıran teşvik belgesine konu yatırımdan elde edilecek kazançlara uygulanmakla birlikte, yatırıma katkı oranının belirli yüzdesine ulaşıncaya kadar yatırım döneminde tüm faaliyetlerinden elde ettiği kazançlara da uygulanabileceğini söyledi.

Bartın ilinin de içinde yer aldığı 4. Bölgede faiz desteğinin 4 puan olacağını belirten AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 31.12.2013 tarihine kadar başlanılan yatırımlar için 6 yıl boyunca sigorta işveren hissesi desteği verileceğini belirterek, 01.01.2014 tarihinden sonra başlanılan yatırımlarda da bu desteğin 5 yıl süreceğini söyledi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
furkan 9 yıl önce

Ne demek şimdi bu açıklama mevcut yatırımcılara Allah kolaylık versin yeni yatırımcılara kolay gelsin mi ne bu 5084 ten bahsedin kardeşim lafı dolandırmayın yasa uzuyor mu bunu söyleyin

Avatar
yasin 9 yıl önce

Her zamanki gibi yine yalan, yine oyalama, saptırma ve vatandaşa aptal muamelesi. Sayın Yılmaz Tunç'un siyaset anlayışı. 5084 sayılı teşvik yasası bitmiş, yatırımcı şalterleri indirmeye başladı siz hala yalan ve kandırmaca üzerine kurulmuş siyasetinize devam edin bakalım. Bu halk aptal değil vekil efendi, hemde hiç değil.