Tunç'tan İlköğretim Haftası mesajı

Tunç'un İlköğretim Haftası mesajı:

Yaz tatilinin bitmesinin ardından yeni bir eğitim öğretim yılının başlangıcındayız. Taze bir başlangıcın mutluluğunu, yeni başarılara doğru koşmanın heyecanını yaşayan tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize yeni eğitim öğretim yılının hayırlı ve uğurlu olmasını  diliyorum.  

Bu Eğitim öğretim yılı da ülkemizin gelişme ve kalkınmasında önemli bir kilometre taşı olacak, milletimizin aydınlık yarınlara doğru giden yolda çok önemli mesafeler alacağı bir yıl olacaktır.  Hükümetimiz, eğitim sistemimizi çağın gerektirdiği bir yapıya kavuşturmak için tarihi adımlar atmaya, bütçede en fazla payı eğitime ayırmaya devam etmektedir.

Ülkemizin en köklü meselelerinin temelinde eğitimin yattığının farkında olan ve "İnsanı yücelt ki devlet yücelsin" anlayışı ile hareket eden AK Parti hükümetleri döneminde İlk ve ortaöğretimde ezberciliğe dayalı müfredat  kaldırılarak, muhakemeye dayalı yeni müfredata geçilmiştir. 8,5 yılda 160 bin yeni derslik inşa edilerek, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan derslik sayısının 3'te 1'i bu dönemde eğitimin hizmetine sunulmuş, 2003-2004 öğretim yılından itibaren ders kitapları öğrencilerimize ücretsiz verilmiştir. Geliri yeterli olmayan ailelerimizin ilk ve ortaöğretime devam eden çocuklarının adına annelerinin hesabına İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 35, ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45, kız öğrenciler için aylık 55 lira ödeme yapılmakta, bu kapsamda ilk ve ortaöğretimdeki 9,5 milyon öğrencimize bugüne kadar toplam 1 milyar 700 milyon TL'lik eğitim yardımı yapılmıştır. 750 bin adet bilgisayar öğrencilerimizin hizmetine sunulmuş, okullarımızın tamamına yakını internet hizmetine kavuşarak eğitimde teknoloji devrimi yapılmıştır.  İlk ve ortaöğretimde 747 yurt, 920 adet spor salonu ve 6146 adet okul kütüphanesini hizmete açılarak, Öğrencilerimizin her türlü imkândan yararlanması sağlanmıştır. Yurtkur bütçesi 8 kat artırılarak, yurtların sayıları ve kalitesi artırılmış, 2002 yılında 45 TL olan yüksek öğrenim kredisi 240 TL’sına yükseltilmiştir.

Özürlüler yasası ile birlikte özürlülerimiz ücretsiz olarak okullarına taşınmış, 2004 yılından bu yana 97 bin özürlü öğrencimiz okullarına taşınarak, Eğitim gören özürlü sayısı 10 kat artmıştır.

8,5 yılda  400 bin civarında personelin ataması yapılmış, 2002 yılında 470 TL. olan en düşük öğretmen maaşı ek ders ücretleri hariç 1600 TL.ye çıkarılmıştır. 

Bartın ilimizde de eğitim alanında kısa süre içerisinde önemli başarılar elde edilmiştir.  Bartın Üniversitesinin kurulması ile birlikte halkımızın en önemli beklentisi gerçekleşerek ilimiz Üniversiteye kavuşmuş, kuruluşunun üçüncü yılında 5000 civarında öğrenciye ulaşmıştır. Üniversitemizin yeni kampus alanı belirlenerek, 1200 dönümlük arazinin kamulaştırma işlemleri tamamlanmış, fakülte sayısı 6’ya yükseltilmiş, ilçelerimizde yüksekokul kurulması çalışmaları başlatılmıştır.  Bartın'da Fen Lisesinin açılması ile birlikte de ilimizin eğitim kalitesi artmış, Anadolu Liselerinin sayısı artırılarak, eğitimde kalite yakalanmış Bartın Üniversite sınavlarında son üç yılda en başarılı ilk 10 il arasına girmiştir. Bartın ve Kurucaşile ilçemizde Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi açılmış, Bartın Bilim Sanat Merkezine kavuşmuştur.  Bartın’da son 8,5 yılda 14 tanesi yeni bina inşa edilerek, 22 adet yeni okul hizmete girmiştir. 250 kişilik Orta öğrenim kız yurdu inşaatı bitirilmiş, 500 kişilik Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdunun inşaatı 1 yılda tamamlanarak öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Fen Lisesi için öğrenci yurdu ve yeni bina inşaatına başlanmış ve inşaat tamamlanarak hizmete hazır nale getirilmiştir. 60 adet okulumuzda deprem güçlendirme ve onarım çalışmalar yapılmış, bundan sonra da Bartın ilimizde  öğrencilerimizin çok daha çağdaş, ileri teknoloji ile donatılmış okullarda eğitim almaları için gerekli her türlü çalışma yapılacaktır.

 Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının tüm Milli Eğitim çalışanları, öğretmen ve öğrencilerimiz için,  hayırlı ve uğurlu olmasını, başarılarla dolu geçmesini diliyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.