Tunç'un değişiklik teklifi Adalet Komisyonu'nda gündeme alındı

TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Hakkı Köylü, Komisyon Başkanı İyimaya'nın bu konu üzerine detaylı bir çalışma yaptığını ve kendisinin de kanun tasarısına katkıda bulunmak istediğini belirtti. Köylü ''Başkan haftaya gelecek. Tasarıyı alt komisyona havale edelim ve ondan sonra üst komisyonda görüşelim'' dedi.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Hakkı Köylü, sözlerinde şunları kaydetti: "Gündemimizde bir kanun tasarısı var. Tapu ve Kadastro kanununda değişiklik yapan kanun tasarısı. Ayrıca AK Parti Bartın Milletvekili arkadaşımız Yılmaz Tunç'un Kadastro Kanununda değişiklik yapılmasına dair teklifi var. Gündemimizde ikisini beraber görüşeceğiz. Kanun Tasarısı görüşmelerine geçmeden önce, bu kanun tasarısı maddeler itibarı ile çok az maddeyi kapsıyor ancak maddeler kapsamı çok geniş olduğu için arkadaşlarımızdan bazı öneriler geldi. Diyorlar ki; " Bu maddeleri çok detaylı inceleyemedik. Bunları çok detaylı incelememiz lazım." dediler. Bir diğer konu ise Komisyon Başkanımız Ahmet İyimaya'nın bizden bir talebi oldu. Komisyon Başkanımız İyimaya çok detaylı bir çalışma yapmış ve bu konu üzerine büyük bir klasör hazırlamış. Bu kanuna mutlaka katkı sunmak istediğini ve bu kanun görüşmelerinde kendisi de bulunmak istediğini bizlere iletti. Eğer uygun görürseniz bir alt komisyon kuralım. Alt komisyona çalışmalarını yapması ve bitirmesi için önümüzdeki haftaya kadar kısa bir süre verelim. Ondan sonra tekrar burada detaylı bir şekilde çalışmaları değerlendirelim." dedi

BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak, yargının hızlandırılmasına ilişkin tasarının dün alt komisyona gönderildiğini anımsatarak, alt komisyonda BDP'li milletvekilinin yer almadığını söyledi. BDP'nin alt komisyonlarda yer alması gerektiğini işaret eden Bozlak, ''Bir siyasi partiyi alt komisyona almamazlık yapmayın'' dedi. Hakkı Köylü, alt komisyonlarda iktidarın çoğunluğunun olması gerektiğini belirterek, CHP'nin alt komisyonda yer alacak bir üyesinden vazgeçmesi durumunda, Bozlak'ı alt komisyona alabileceklerini kaydetti. Buna itiraz eden CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, ''Alt komisyonda iktidarın çoğunluğu olacak diye bir şey olmaz. Alt komisyonda teknik bir çalışma yapılıyor. Bence bu iş bize değil AK Parti'ye düşüyor'' dedi. Köylü, bütün komisyon üyelerinin alt komisyon çalışmalarına katılabileceğini söyledi. Konuşmaların ardından tasarı alt komisyona gönderildi.

Alt komisyonda, AK Parti'den Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, CHP'den Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk ve Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, MHP'den de İstanbul Milletvekili Celal Adan yer aldı. Hükümetin Yabancılara mülk satışını düzenleyen Tapu Kanununda değişiklik yapan Kanun tasarısı ile AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un Kadastro Kanununda değişiklik yapan kanun tasarısının birleştirilerek görüşülmesine karar verilerek, tasarı ve teklif alt komisyona sevk edildi. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un Kadastro Kanununda değişiklik öngören Teklif ile; "sahibi yirmi yıl önce ölen, tapuda kayıtlı taşınmaz malların çekişmesiz ve aralıksız yirmi yıl müddetle ve malik sıfatıyla zilyet bulunan kimse adına tespit olunacağı" şeklindeki uygulamanın kaldırılması amaçlanıyor.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.