Tunç'un teklifi TBMM'de kabul edildi

TUNÇ: SAHİBİ 20 YIL ÖNCE ÖLMÜŞ TAŞINMAZLARDA 20 YIL ZİLYETLİKLE KAZANILMASI SONA ERDİ

Milletvekili Tunç, kanun teklifi hakkında TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Medeni Kanunun 713. Maddesinde olağanüstü zamanaşımını düzenleyen maddesinin, Sahibi yirmi yıl önce ölen, tapuda kayıtlı taşınmaz malların çekişmesiz ve aralıksız yirmi yıl müddetle ve malik sıfatıyla zilyet bulunan kimse adına tespit olunacağı şeklindeki hükmünün Anayasa Mahkemesince iptal edilmiş olması nedeniyle bu madde ile uyumun sağlanması için Kadastro Kanunun 13. Maddesinde değişiklik teklifi verdiğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi, haklı olarak, mülkiyet hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle sahibi yirmi yıl önce ölen taşınmazların olağanüstü zaman aşımı yoluyla kazanılamayacağı yönünde bir karar verdiğini hatırlatan Milletvekili Tunç; Mirasçının, miras bırakanın ölümüyle mülkiyeti bir bütün olarak ve yasa gereği kazandığını, mirasçıların tapuya tescilden önce taşınmazın maliki olduklarını, bu nedenle sahibi yirmi yıl önce ölmüş olan taşınmazın mülkiyetinin tapuya tescilden önce mirasçısına geçtiğini, bu nedenle bu taşınmazlar üzerinde yirmi yıl zilyet bulunan kişi adına tespit hakkının mirasçının mülkiyet hakkını ortadan kaldıramayacağını söyledi.

Kanun teklifi ile Medeni Kanun ve Kadastro Kanunu arasındaki farklılık nedeniyle uygulamada mahkemelerin farklı farklı kararlar vermeye başladıklarını, teklifin yasalaşmasıyla bu karışıklığın önlenmiş olacağını söyledi.

Tapu Kanunun Tasarısı ile birleştirilerek görüşülen AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un Kadastro Kanununda değişiklik teklifi görüşmelerin ardından kabul edildi. Yasalaşan teklife göre artık bundan sonra sahibi yirmi yıl önce ölmüş gayrimenkule nizasız ve fasılasız yirmi yıl süre ile zilyet bulunan kişi adına tespit için dava açamayacak.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.