Yalçınkaya: 45 bin ton kümürü çıkarın, istifa edeyim

CHP MİLLETVEKİLİ YALÇINKAYA MEHMET HATTAT’A VE BAKAN YILDIZ’A SESLENDİ

Hükümetin, Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat ve Çinli AVİC firmasının anlaşma töreninden sonra CHP Bartın Milletvekili Yalçınkaya yaşanan süreci değerlendirdi. Törenden sonra Mehmet Hattat’ın değerlendirmesini konu alan Milletvekili Yalçınkaya, Amasra’ya 4 bin 400 megavatlık bir termik santral kurulmasının düşünüldüğünü bunun da günde yaklaşık 45 bin ton kömürün yakılması anlamına geldiğini söyledi. Amasra’da mevcut kömürün bu söylenilenlere yeterli gelmeyeceğini ifade eden Yalçınkaya, ilginç bir iddiada bulundu. Yalçınkaya yaptığı açıklamasında, “Çinli firması ile Hattat Holding arasında mühendislik, satın alma ve inşaat işiyle ilgili bir anlaşmadır. Neyi kapsıyor, içeriği nedir bilemiyorum. Ama konunun takipçisiyim. Sonucunda ne olacak? Birileri bir anlaşma imzalıyor akabinde Amasra’da kurulması düşünülen bin 320 megavat gücündeki termik santralden söz ediyorlar. Sayın bakanda diyor ki 5 milyon ton yerli kömür kullanmak şartıyla bir milyar TL kazancımız olacak diyor. Biz bunu okeyliyoruz çok güzel bir şey diyor. Bu bin 230 megavatla bitmiyor. Oradaki törenden sonra Sayın Mehmet Hattat’ın bir açıklaması var. Biz 4 bin 400 megavat gücünde bir termik santral kuracağız diyor. Daha önceki söylemleri 2 bin 640 megavat gücündeki termik santralin neredeyse bir katı daha yani günde 22 bin ton kömür gerekiyor. Herhalde 4 bin 400 megavat gücünde bir termik santral için yaklaşık 45 bin ton kömür yakılacak. Bu 45 bin ton kömürü nereden çıkaracaklar? Amasra’da mevcut kömür rezervleri kullanıp da termik santralde yakma imkanları yok. Böyle bir şeyi başardıkları takdirde ha vallahi billahi yemin ediyorum ben bu milletvekilliğini bırakırım. Açıkça söylüyorum. Bu 45 bin tonluk bir günde yakılacak kömürü Amasra’dan çıkarsınlar, ithal kömür getirmesinler, Amasra kömürünü kullansınlar ben bu milletvekilliğini bırakacağım. Ben de buna karşılık diyorum ki, Sayın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı da acaba istifa edecek mi? Kendisini kandıranlar, kendisine yalan bilgilerle bu termik santralin önünü açmak isteyenlerin verdiği bilgilerin gerçek olmadığını gördüğünde acaba istifa edecek mi?” dedi.

CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya, termik santral sürecinde yaşanan olayların ardından değerlendirmede bulundu. Termik santralin aslında yine Tarla ağzı ve Gömü’ye kurulması için bazı planların yapıldığını söyleyen Milletvekili Yalçınkaya, “Törenden sonraki görüşme esnasında Sayın Mehmet Hattat diyor ki, bize sunulan Delikliburun mevkiinin altında deniz altıların sığındığı yerler olduğundan oraya termik santral kurulması sakıncalı diyor. Siz şu ÇED’de yaptığınız değişikliğe göre eskiden kurulma kararlı olan termik santrali göz önüne alarak bizi ÇED’den muaf tutun, Tarlaağzı ve Gömü’ye bu termik santrali yapalım diyor. Bu mesaj o demektir. Bu sürecin sonunda Tarlaağzı ve Gömü’ye termik santral kurulacak. Bu firma şu anda çok büyük rakamlarla Tarlaağzı ve Gömü’de yer alıyor. Köylünün elindeki arazileri büyük fiyatlarla topluyor. Yaklaşık bir yer sahiplerine 1 trilyon gibi paralar verildiği biliniyor. Dolayısıyla bu yerler niye alınıyor? Bunlar hep ön hazırlıktır. Ormanda da 3,5 milyon metrekare yer alındı. Öte yandan Tarlaağzı balıkçı barınağının kendilerine verilmesi konusunda ilgili makamlara talepleri var. Şu anda ilgili makamlarda, bakanlıkların müdürlerinde bu talepler değerlendiriliyor” dedi.

BARTIN’A KIYMAYIN

Bartın’da termik santral kurulduktan sonra kanser hastalığının artacağını ve halkın hastalıkla mücadele edeceğini ifade eden Yalçınkaya, “Ne Çinli Avic firmasının yetkilileri, ne Sayın Mehmet Hattat ne de Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu santral kurulduktan sonra yaşamlarını burada devam ettirmeyecekler. Özellikle Sayın Hattat, herhalde Boğazda, elinde purosuyla, bacak bacak üstüne atarak, Amasra termik santralinden kazandığı paralarla orada keyif yapacaktır. Ama Bartın halkı da kanserle mücadeleye, hastalıkla mücadele içinde bir lokma ekmeği için yaşam mücadelesi verir. Onun için ilgililere diyorum ki, Mehmet Hattat para kazansın diye, Uluslar arası sermaye para kazansın diye Amasra ve Bartın’a kıymayın diyorum” diye konuştu.

KİM YALAN SÖYLÜYOR ORTAYA ÇIKSIN

Basın toplantısında söylediklerinin soruşturma kapsamına alınması gerektiğini de ifade eden Yalçınkaya, “Benim düzenlediğim basın toplantısında söylediğim bazı beyanlar soruşturma kapsamına girmesi lazım. Gerçekten doğru mu değil mi? Devlet zarara uğratılıyor mu uğratılmıyor mu? Gerçekten birileri devleti kandırıyor mu kandırmıyor mu? Yetimin hakkı, fakirin hakkı, öksüzün hakkı, dulun hakkı yeniyor mu yenmiyor mu? Bunların hepsinin araştırılması lazım. Harekete geçmesi gereken kurumlarında harekete geçmesi lazım. Ben kimseye buradan iftira atmıyorum. Kimseye ben devletin şu anlamda şu soygunu yaptı da demiyorum. Bir usulsüzlük, hukuksuzluk var diyorum. 2005 yılından bu güne yaşanan süreçte gerçekten devlet tarafından sorgulanması gereken olaylar. Devletin ilgili kurumları 2005 yılından bu güne kadar geçen süre içerisinde Hattat Holdingle yaptığı bu sözleşmede neler yerine getirildi, neler yerine getirilmedi masaya yatırılması lazım. Hesabının sorulması lazım. Amasra’da devlete ait bir sürü bina bedavaya verildi. Devletin trilyonlarca KDV kaybı var. Devletin rödevans bedeli karşılığı alması gereken trilyonlarca kaybı var. Bunlar sizin, benim, çocuklarımızın torunlarımızın paraları. Bunun hesabının birilerinden sorulması lazım. Kim kimi kandırıyorsa bunun hesabının sorulması lazım. Eğer birileri iftira atıyorsa o birilerinden de hesabının sorulması lazım. Biz diyoruz ki bize ulaşan bilgiler, bizim gördüğümüz, bildiğimiz, bizim hala burada yaşadığımız süreçte karşılaştığımız bürokrasiden gelen bilgiler bu sürecin hızlı bir şekilde devam ettiğini, esas amacı olan kömürü çıkartmaktan ziyade termik santralin iznini alıp ithal kömüre dayalı bir termik santrali çalıştırmak amacı olduğunu söylüyorum. Benim söylediğim bu. Buna “ Hayır sen yalan söylüyorsun, bizim çıkaracağımız kömür 5 bin 800 kilo kalori, senin dediğin gibi 3 bin 700 kilo kalori değil” diyorlarsa onu da belgeyle sunsunlar. Ben belgeyle sunuyorum. Amasra’daki kömür 3 bin 300 ile 3 bin 700 kilo kalori alt ısı değerindedir. Bunlar da Çevre Bakanlığına verdikleri termik santralle ilgili projelerinde 5 bin 800 kilo kalori diyorlar. Şimdi kim doğru söylüyor? Kim yalan söylüyor bunun araştırılması lazım. Eğer Amasra kömürü 5 bin 800 kilo kalori değilse, devletin yetkilileri kandırılıyorsa yalan bilgilerde bulunuluyorsa bunun hesabının sorulması lazım” dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.