Yalçınkaya: Adaletten tasarruf yapılmamalı

ALINAN BU KARARLA KURUCAŞİLE HALKI CEZALANDIRILMIŞTIR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya, adliyelerin yeniden yapılandırılması çerçevesinde Kurucaşile Adliyesi’nin kapatılıp Amasra yargı alanına bağlanmasından rahatsız olan ve bu durumu milletvekillerine iletmek üzere topladıkları 500 imzayla Meclise gelen Kurucaşileli heyetle görüştü. Kurucaşile Adliyesi’nin kapatılması doğrultusunda alınmış olan kararın yanlış olduğunu vurgulayan Rıza Yalçınkaya, ‘Kurucaşile Adliyesi’nin kapatılması için ‘dava dosya sayısının az olması’ şeklinde bir gerekçe kabul edilemez. Yöre halkının adli işlemlerini takip edebilmeleri için Amasra’ya gönderilmesi, Kurucaşile halkını cezalandırma anlamına gelmektedir” şeklinde konuştu.

DEVLET; VATANDAŞIN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRMALI, ZORLAŞTIRMAMALI

Devletin; vatandaşın gereksinim duyduğu hizmetleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmek zorunda olduğunu ifade eden CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Ülkeyi yönetenler, vatandaşlara eğitim ve sağlık alanlarında olduğu gibi adliye alanında da hizmet etmekle mükelleftirler. Her alanda, hiçbir ayrım gözetmeden yapılması gereken bu hizmetler asla kısıtlanmamalı” dedi. Devlet anlayışının, vatandaşların işlerini zorlaştırmak yerine kolaylaştırmak olduğunu vurgulayan Rıza Yalçınkaya “Dava dosyası sayısı az diye bugün adliye kapatılıyorsa; yarın öğrenci sayısı az diye lise kapatılır, hasta sayısı az diye hastane kapatılır. Böyle bir anlayış olamaz” diye konuştu.

ADLİYE KAPANMASIN DİYE KURUCAŞİLELİLER SUÇ MU İŞLESİNLER?

‘Dava dosyası az diye adliye mi kapatılır’ diye soran Rıza Yalçınkaya “Böyle bir gerekçeye katılmak mümkün mü? Yani Kurucaşile halkı ne yapsın? Dava dosyasını artırmak için, birbirleriyle kavga mı etsinler? Suç mu işlesinler?” şeklinde konuştu. Kurucaşileli vatandaşları mağdur edecek uygulamanın, ilçede ekonomik anlamda da büyük bir çöküntü yaratacağını söyleyen Yalçınkaya “Kurucaşile ilçe merkezi, Amasra ilçemize yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta. Kurucaşile’nin bazı köyleri ile Amasra arasındaki uzaklık ise 60-70 kilometreye çıkmakta. Bu köylerden, Amasra’ya gitmek için vatandaşlar en az iki araca binmek zorundalar. Hem ulaşım açısından hem de maddi açıdan Kurucaşile halkı, büyük bir külfetle ve büyük bir zorlukla karşı karşıya kalacak. Zaten vatandaşlar geçim sıkıntısı içerisinde zar zor yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Birde bunun üzerine; adli işlerini takip etmek için Amasra’ya gitmeleri, ekonomik anlamda vatandaşa büyük bir darbe indirecektir” dedi. Amasra-Kurucaşile yolunda ulaşımın özellikle kış mevsiminde zorlaştığına dikkat çeken Rıza Yalçınkaya “Amasra-Kurucaşile yolu, kış şartlarında trafik güvenliği açısından vatandaşın hem can hem de mal emniyetini tehlikeye sokmakta. Bu anlamda; bu karardan derhal vazgeçilmeli ve Kurucaşile Adliyesi kapatılmayıp görevine devam etmelidir” diye konuştu.

SİYASİ İKTİDAR İSTERSE BU KARARDAN VAZGEÇEBİLİR

Adalet Bakanlığı’nın daha önce 187 adliyenin kapatılması yönünde karar verdiğini ama daha sonra aldığı kararla ilgili geri adım attığını ve 44 adliyenin birleştirme kararından vazgeçildiğini ifade eden CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “44 adliye için bu karar uygulanabilindiyse, Kurucaşile Adliyesi’nin kapatılmasından da vazgeçilebilinir” dedi. Siyasi iktidarın, 44 adliye için nasıl duyarlı davrandıysa aynı duyarlılığı Kurucaşile’ye de göstermesi gerektiğini savunan Yalçınkaya “Siyasi iktidar, Kurucaşile halkını düşünerek bu karardan vazgeçmeli. Kurucaşile halkını cezalandırmamalı” diye konuştu. Kurucaşile’nin büyük oranda göç vermesi nedeniyle yoğun bir nüfus kaybına uğradığının da altını çizen Rıza Yalçınkaya “Adliye kapandığı takdirde, Kurucaşile esnafı büyük mağduriyete uğrayacak ve Kurucaşile ekonomisi daha da büyük zararlar görecektir. Dolayısıyla bu krardan vazgeçilmeli ve bu yanlışlıktan geri dönülmelidir” dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.