Yalçınkaya Araç Kiralama İhaleleri’nin araştırılmasını istedi

Esas amaç ‘savurganlığın önlenmesi’ olmalı

Kamu hizmetlerinin gerektirdiği taşıt ihtiyacının hizmet alımı yöntemiyle karşılanmasında temel amacın; kamudaki taşıt giderlerinin asgari seviyeye indirilmesi ve kaynakların savurganlığa yol açmadan bütçe imkânları doğrultusunda kullanımının sağlanarak devletin zarara uğramasına engel olmak olduğunu söyleyen CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Rıza Yalçınkaya, ülkede ise kurumlar tarafından uygulanmakta olan farklı ihale yöntemleri ile devletin önemli oranlarda zarara uğradığını belirtti.

Kiralama bedeli neredeyse aracın maliyeti civarında

Yalçınkaya, Meclis Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinde “Herhangi bir kurumun, yıllık ödediği araç kiralama bedeliyle birçok marka ve modelde araç alınabileceği ortadayken ve her yıl bu kiralamalara devam edilirken kurumlar ve dolayısıyla devlet büyük oranda zarara uğramakta, bu duruma kimse müdahale etmemektedir” dedi.

İhalelere katılım azalmakta, rekabet engellenmekte

Hizmet alımı yöntemiyle yapılmakta olan bu tür ihalelerde firmalardan özel belgelerin istenilmesi ve ihale şartnamelerine çok özel maddelerin konulduğunu belirten Yalçınkaya bu durumun birçok firmanın ihalelerden dışlanmasına neden olduğunu belirterek, böylece rekabetin engellendiği, ihaleye katılımın az olması nedeniyle devletin büyük bedellerle ihale verdiğine dikkat çekti.

‘Yolsuzlukla mücadele’ ülkenin en önemli meselesi

Ekonomik ve sosyal kalkınmayı tehdit eden en önemli meselelerin başında yolsuzluğun geldiğini belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, eş dost ve akraba kayırmacılığının bu tip ihalelerde ön plana çıktığını ifade ederek “Aylık 18 milyar bedelle tek araç kiralanır mı? 18 milyara araç alınır. Bu hangi vicdana sığar diye sordu” dedi.

Önemle üzerinde durulması gereken bir konu

Hükümetin, yolsuzlukları önleyici saydam yasal düzenlemeleri hayata geçirmesi gerektiğini belirten Milletvekili Yalçınkaya; hizmet alımı yöntemiyle yapılan ihalelerin birçoğunun denetlenmediğini aynı tip ihalelerin farklı bedellerle farklı firmalara verildiğini bu nedenlerle devletin büyük kayıplara uğradığını belirterek araç kiralama ihaleleriyle ilgili “Meclis Araştırması” açılmasını talep etti.

* * *

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Bilindiği üzere 237 sayılı Taşıt Kanununa tabi olan kurumlar, kamu hizmetlerinin gerektirdiği taşıt ihtiyacını hizmet alımı suretiyle kiralayarak karşılamaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşları araç kiralama hizmeti alabilmek için bedeli oldukça büyük ihaleler gerçekleştirmekte, bu ihaleler özellikle teknik şartnamelerin ve idari şartnamelerin kurumlar arasında farklılık göstermesi nedeniyle şaibelere yol açmakta, ihaleyi yapan kişiler zan altında kalmakta, rüşvetle suçlanmakta, neredeyse aynı tip ihaleler farklı, farklı bedellerle ihale edilerek devlet zarara uğratılmaktadır.
Kamu hizmetlerinin gerektirdiği taşıt ihtiyacının hizmet alımı yöntemiyle karşılanmasının temel amacı; kamudaki taşıt giderlerinin asgari seviyeye indirilmesi ve kaynakların savurganlığa yol açmadan bütçe imkânları doğrultusunda kullanımının sağlanarak devletin zarara uğramasına engel olmakken, kurumlar tarafından uygulanmakta olan farklı ihale yöntemleri maalesef devleti önemli oranlarda zarara uğratmaktadır. Örneğin; herhangi bir kurumun yıllık ödediği araç kiralama bedeliyle birçok marka ve modelde araç alınabileceği ortadayken ve her yıl bu kiralamalara devam edilirken kurum ve dolayısıyla devlet büyük oranda zarara uğramakta ama bu duruma kimde müdahale etmemektedir.

Özellikle ihalelerde, firmalardan istenmekte olan farklı belgeler, ihalelere katılımları, dolayısıyla rekabeti engellemekte bu nedenle firmalara fahiş fiyatlarla ihale verilerek devlet zarara uğratılmaktadır. Konuyla ilgili basında da birçok yolsuzluk haberlerine rastlamaktayız.
Ekonomik ve sosyal kalkınmayı tehdit eden en önemli meselelerden biri olan yolsuzlukla mücadele, ülkemizin en önemli meselelerinin başında gelmektedir.

Yolsuzluğun büyük oranda yaşandığı “araç kiralama hizmet alımlarına”; devletin gereken önemi vermesi, bu konuda ortak bir yol geliştirilerek kurumları kontrol altına alması ve bu zamana kadar yapılan araç kiralama ihalelerini denetlemesi gerekmektedir.
Kurumların yüksek oranda bütçe ayırdığı “araç kiralama hizmeti” ihaleleri maalesef siyasal ve yönetsel yolsuzluklara yol açmakta eş, dost, akraba kayırmacılığı ön plana çıkmaktadır. Örneğin; aylık 18 milyara araç kiralandığını duyuyor, öğreniyor ve üzülüyoruz.

Türkiye’nin bugün geldiği noktada yolsuzluk, engellenmesi gereken çok önemli bir sorundur. Yolsuzluğun azaltılabilmesi için mali yönetim sisteminde şeffaflık politikasının izlenmesi, yolsuzluğa yol açabilecek süreçlerin yeniden düzenlenmesi, ihale işlemlerinin basitleştirilmesi, rekabetin engellenmemesi ve ihalelerin daha iyi denetlenmesi gerekmektedir.

Bu nedenlerle; yolsuzluklar ve yolsuzluklara karşı alınabilecek önlemler üzerinde önemle durulmalı, kamunun saydamlığını sağlayacak yasal düzenlemeler yapılmalı, yolsuzlukla mücadele açısından medyaya da özgürlük tanınmalıdır.

Yukarıda kısaca özetlenen nedenlerle kurumlar tarafından farklı farlı uygulamaların yapıldığı farklı idari ve teknik şartnamelerin hazırlandığı farklı belgelerin istendiği “araç kiralama” ihalelerinin araştırılarak bu konuda alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla TBMM iç tüzüğünün 104. ve 105. maddeleri ile Anayasanın 98. maddesi gereğince “Meclis Araştırması” açılmasını arz ederim.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
doğru 9 yıl önce

sayın vekilim yandaş aracı alırken konuşuyor ben bunu kiraya vereceğim diye ihaleler formalite

Avatar
necdet kalafat 9 yıl önce

sayın yalçınkaya çok önemli bir konuya eğilmiş işte ülkesini seven bir milletvekili devletin paralarının nerelere kimlere ne adı altında nasıl pskeş çekidiğini saptayıpkonuyu meclis gündemine taşımış inşaallah sonuç alınır alınmasa bile gündeme getirdiği için kendisini tebrik ediyorum devlet adamlığı bunu gerektirir.