Yalçınkaya, bakan Kılıç’a KYK’nın burs ve yurt kontenjanını sordu

Bakan Kılıç’a, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun burs ve yurt kontenjanını soran Yalçınkaya, yönetmeliğin 8’inci maddesinin e bendinde belirtilen; “%5’i Genel Müdürlük tarafından gerekli görülenlere” ibaresinde ki ‘gerekli görülenlerin kim olduğunu ve neye göre belirlendiğini sorguladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na verdiği soru önergelerini bir yenisini daha ekleyen CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, bu kez Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndaki yurt ve burs kontenjanını gündeme getirdi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a bir dizi sorular yönelten Rıza Yalçınkaya, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“2011-2012 eğitim öğretim yılında “Lisans Yerleştirme Sınavı”’na girmeye hak kazanan 1 milyon 688 bin 804 adaydan, 1 milyon 58 bin 152’si tercih yapmış, bunlardan Devlet Üniversiteleri, Vakıf Üniversiteleri, KKTC Üniversiteleri ve diğer ülkelerdeki üniversiteler dâhil; lisans, ön lisans ve örgün yükseköğretim programlarına 597 bin 508 aday yerleştirilmiştir.

Üniversitelere yerleşen öğrencilerimizin birçoğu barınma sorunuyla karşı karşıya kalmış, aileler ve öğrenciler bu konuda büyük sıkıntı yaşamışlardır. Birçok öğrenci devlet yurtlarının yetersizliği nedeniyle çok yüksek ücretler ödeyerek özel yurtlara yerleşmiş, bazı öğrenciler ise barınma sorunu nedeniyle eğitimine ara vermiştir.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliğinin kontenjanlar 8. maddesinde; boş yataklara yurt bazında yerleştirme işleminin ne şekilde yapılacağı belirtilmiştir. Bu maddeye göre; boş yataklara yurt bazında yerleştirme işlemi aşağıdaki oranlara göre yapılmaktadır; a) %88’i genel müracaatlara b) %2’si ön kayıt ve özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrencilere, c) %2’si artık yıl öğrencilerine, d) %1’i lisansüstü öğrencilerine, e) %5’i Genel Müdürlük tarafından gerekli görülenlere f) %2’si hükümetimizle kültür anlaşması olan ülkelerin öğrencileri ile Milli Eğitim Bakanlığı’nca burs verilen yabancı uyruklu öğrencilere verilecektir.” denilmektedir.

Konunun önemi nedeniyle;

1- YURTKUR’un yurtlarında barınmak için 2011-2012 eğitim öğretim yılında kaç öğrenci başvuruda bulunmuştur? Bu başvuru sonucunda kaç öğrenci yurt hizmetlerinden yararlandırılmıştır? Bunların kaç’ı ara sınıf öğrencisidir?

2- Yönetmeliğin 8. maddesinin e) bendinde belirtilen; “%5’i Genel Müdürlük tarafından gerekli görülenlere” ibaresinde gerekli görülenler kimlerdir? Kimler bu kontenjandan yararlandırılmaktadır? Bu bende göre hangi Bakan’a kaç öğrenci kontenjanı tanınmıştır? Milletvekillerine kaç öğrenci kontenjanı tanınmıştır? Kontenjan talepleri hangi kıstaslara göre belirlenmektedir? Bu kontenjandan yararlanan öğrenci sayısı nedir?

3- Kaç öğrenci karşılıksız burs başvurusunda bulunmuştur? Bu burs’tan kaç öğrenci yararlandırılmıştır? Burslar içinde Genel Müdürlük kontenjanı var mıdır?

4- Burs alamayan yoksul öğrencilerin aileleri tarafından; KYK Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem biriminde; istenilen isimlere burs çıkartıldığı yönünde şikâyetler tarafıma iletilmektedir. Bu durum doğru olabilir mi? Bu konuda KYK nasıl bir önlem almıştır? Öğrencilere burs verilirken en önemli kıstas nedir?

5- Sınırları içerisinde Üniversiteye bağlı Yüksekokul bulunduğu halde; devlet yurdu bulunmayan ilçelerimiz hangileridir? Bu ilçelerimizde eğitim gören öğrencilerimize ne tür bir imkân sağlanmaktadır? Yurt çıkmayan ve eğitim gördükleri bölgelerde kendi imkânlarıyla barınma ihtiyacını karşılayan öğrencilerimize burs konusunda öncelik verilmesini düşünüyor musunuz?”

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.