Yalçınkaya Bartın Irmağı’nı bir kez daha Meclis’e taşıdı

CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya, hazırlamış olduğu araştırma önergesinde; kimyasal içerikli sıvı atıklar nedeniyle siyah bir renge bürünen Bartın Irmağı’nın, çevre ve halk sağlığını tehdit ettiğini, doğal yaşamı yok ettiğini, zaman zaman da sayıyla ifade edilemeyecek miktarda balık ölümlerinin gerçekleştiğine dikkat çekti.

Irmağın; Bartın halkı için büyük önem arz ettiğini, yaşanan kirliliğin nedenlerinin kapsamlı bir şekilde araştırılıp, uluslar arası protokoller gereğince önlemlerin ivedi bir şekilde alınması gerekliliğini belirten Milletvekilimiz Rıza Yalçınkaya, ırmağın bir an önce ekolojik potansiyelinin değerlendirilmesi ve kentin önemli turizm merkezi olması açısından ele alınması gerektiğini söyledi.

* * *

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Bartın’ın en önemli akarsuyu, M.Ö.’ki yıllarda Parthenios adı ile anılan ve kente adını veren Bartın Irmağı’dır. Şehir merkezinde Gazhane Burnu’nda birleşen Koca çay ve Kocanaz çayının oluşturduğu ırmak, 15 Km. akarak Boğaz mevkisin de Karadeniz’e ulaşır. Kocanaz çayı; güneyden doğup Kozcağız’dan kuzeye doğru akarken, Koca çay; Kastamonu’dan gelip Ulus’tan geçen Göksu ve Eldeş Çayları (Ulus Çayı) ile bunlara katılan derelerden oluşur. Arıt ve Mevren Derelerinden oluşan Kozlu çayı ile birleşen Kışla Deresi, Akpınar ve Karaçay Dereleri Koca Çay’ı besleyen akarsulardır. Diğer önemli akarsuları; Kurucaşile topraklarında doğan ve Karadeniz’e ulaşan Kapısuyu ve Tekkeönü Dereleri ile Ulus-Uluyayla’yı sulayan Ova çayı ve İnönü dereleridir.

Bartın Irmağı; üzerinde 500 tonluk gemilerle Karadeniz’den kente kadar ulaşım yapılabilen en düzenli akarsudur. Akış hızı saatte 720 m. olup, denize her yıl 1.000.000.000 m3 su akıtmaktadır. Irmağın geçtiği tüm güzergâh boyunca çevresi, birinci derece doğal sit alanı olup, koruma altına alınmıştır.

Yemyeşil bitki örtüsünün oluşturduğu doğal peyzaj görünümüyle bölge turizmine katkı sağlayan ırmak, sanayi bölgelerindeki bazı fabrikalardan bırakılan kimyasal içerikli sıvı atıklar nedeniyle kirlenmektedir. Kirlilik nedeniyle siyah bir renge bürünen ırmak, çevre ve halk sağlığını tehdit etmekte, doğal yaşamı yok etmekte, ırmakta zaman zaman sayıyla ifade edilemeyecek miktarda balık ölümleri gerçekleşmektedir.

Bartın ırmağında sık, sık yaşanmakta olan kirliliğe karşı artık kesin önlemlerin alınması, Irmağın hak etmediği kirlilikten kurtarılması gerekmektedir.

30.06.2004 tarih ve 5212 sayılı “Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesinin, Karadeniz de Biyolojik Çeşitliliğin ve Peyzajın Korunması Protokolünün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun ”’la onaylanan protokolde amaç; Karadeniz’in ekosistemini iyi bir ekolojik halde ve peyzajını uygun şartlarda muhafaza etmek ve biyolojik kaynakları zenginleştirmek için Karadeniz’in biyolojik ve peyzaj çeşitliliğini korumak, muhafaza etmek ve sürdürülebilir şekilde yönetmek olarak belirtilmiş, ek üçüncü maddesinde ise; akit tarafların kendi ulusal yasal sistemleri doğrultusunda korunan alanların bütünlüğünü, sürdürülebilirliğini ve geliştirilmesini sağlamak için gerekli tüm tedbirleri alacağı hüküm altına alınmıştır.

Ayrıca; “ Bartın 2023 Stratejik Amaçlar ve İl Gelişme Planında; Bartın’ın ekolojik, tarihsel ve kültürel olarak çok zengin olmasına rağmen, istenilen düzeyde turizm girdisi alamadığına vurgu yapılarak, Turizmin çeşitlendirilmesi ve turizmin tüm yıla yaygınlaşması, değerlendirilebilir kaynakların turizme kazandırılmasını sağlamak için projeler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda 14 kilometrelik uzunluğu boyunca, 500 tonluk gemilerin gidip geldiği bir iç suyolu olan Bartın ırmağından başlayıp, 59 kilometrelik sahil şeridinde sürecek olan Altınırmak-Gümüşdeniz turlarının (motor, sandal, su bisikleti vb.) gerçekleştirilmesi için yalı rıhtımı ile İnkumu, Güzelcehisar, Amasra, Çakraz Kurucaşile ve Tekkeönü gibi turistik merkezlerde rıhtımlar yapılması gerekliliği kararlaştırılmıştır.

Sonuç olarak; Ülkemiz doğal kaynakları ve ulusal peyzaj envanterinin en önemli doğal alanlarından olan Bartın ırmağı; taşıdığı su kapasitesi, florası, faunası, tarihsel geçmişi ve kültürel yapısı ile önemli bir peyzaj alanıdır.

Bartın Irmağı; ekolojik potansiyelinin değerlendirilmesi ve kentin önemli turizm merkezi olması açısından ele alınması gerekirken, maalesef kirliliği nedeniyle pis kokuların oluşmasına neden olmakta, Bartın halkı da bu durumdan büyük rahatsızlık duymaktadır.

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından da ırmakta çeşitli tarihlerde incelemeler yapılmış ve bu incelemeler sonucunda Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren fabrikalardan atık bırakıldığı tespit edilerek bu fabrikalara ilgili Kanunlar çerçevesinde cezalar kesilmiş fakat bu cezalarda caydırıcı olmamıştır.

Bartın halkı için önem arz eden ırmağın kirlenmesinin nedenlerin kapsamlı bir şekilde araştırılması ve uluslararası imzalanan protokoller gereğince önlemlerin alınarak ırmağın turizme katkısının bir an önce sağlanması gerekmektedir.

Bu nedenlerle; Bartın ırmağında sık, sık yaşanmakta olan kirliliğin nedenlerinin ciddi boyutlarda araştırılarak, gerekli önlemlerin alınması amacıyla, TBMM iç tüzüğünün 104. ve 105. maddeleri ile Anayasanın 98. maddesi gereğince “Meclis Araştırması” açılmasını arz ederim.


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İS 9 yıl önce

Tebrik ve teşekkürler. Neden kanalizasyon atıklarından bahsetmiyorsunuz ? Belediye Başkanlığı'nızda bu konuda ne yaptınız ?

Avatar
Araştırmacı 9 yıl önce

Sayın Milletvekiline, Bartın ırmağı için yaptığı çalışmalara teşekkürler.. SEL ÖNLEMLERİ PROJELERİNİ Meçlis Başkanlığına neden sunmuyor.. TEFER 1-2 PROJELERİ NEDİR... TEFER 1-2 projelerinin gerçek gerçekleşme oranı nedir.. TEFER 3 projesi, neden yapılmıyor.. 2005 yılından beri yapılmayan TEFER 3 projesi neden gündemden düşmüyor.. BARTIN IRMAĞI, AŞIRI YAĞIŞLARDA SEL FELAKETİ YAŞATACAKMI.. Lütfen sorunuz.

Avatar
Sel mağduru 9 yıl önce

Bartın ırmağı gerçekten çok kirlendi.. Meclis araştırma açılması çok yerinde bir karar.. tebrikler. Bartın ırmağı, geçmişte çok mu temizdi acaba.. Sel basan mevkiine, Valilik ve Belediye binaları yapılmakla Bartın ırmağı, yıllar öncesinden kirletilmişti.. 1998 selini hepimiz şahit olduk.. Valilik ve Belediye binasının olduğu yerde sel suları 2 metreye yakın yükselmişti. Bartın İmar planında, yeni yapılan Valilik ve Belediye binası "Taşkın Tehlike Sınırında" neden gözükmüyor.. Meclis Başkanı, İmar planına baktığında Bartın da sel yaşanmadığını bilecek.. Sel içinde kalan Valilik ve Belediye binasının, İmar planına göre sel basmamış görecek ve yanılgıya düşecektir.. Meclis Başkanlığından, Bartın ırmağının "TAŞKIN TEHLİKE SINIRININ" dürüstce çizilmesi için, Meclis Araştırması açılmasını talep ediniz... Çalışmalarınız sayesinde Bartın sellerin yaşandığı bir şehir olmaktan kurtulur.. Umudumuz sizin çalışmalarında......

Avatar
Kanuni 9 yıl önce

1998 selinde, Asma caddesinde Valilik lojmanı vardı. Bartın valisi sabaha karşı iş makinesinin kepçesinin içinde kurtarıldığını Ulusal basında okuduk. Eski Valilik lojmanının bulunduğu mıntıkanın Taşkın Tehlike Sınırında olup olmadığını, ilgililerce açıklanmasını rica ediyorum.

Avatar
Kanuni 9 yıl önce

İstanbul'un Yeşilköy önündeki Marmara denizinin üstü çok karardı. aşırı bir yağış bulutu, hızlı bir şekilde Bartın istikametine gidiyor. Bartın'a iki gün aşırı yağış yağsa sel oluyor. Karayel rüzgarlarıyla beraber yağsa büyük sel felaketi yaşatıyor.. yıllar boyu seller yaşamasına rağmen; Valisi, Belediye Başkanları, Milletvekilleri ve kurum müdürlerinden ses yok. 1975 selinin taşkın tehlike sınırı imar planına yanlış çizilmiş.. 1998 seli imar planına revize edilmemiş.. 2 metre selin çıktığı yere BARTIN BELEDİYESİ BİNASI yapılmış..Valilik binası taşkın tehlike sınırında değil. ilgililerden ses yok.. yahu.. Bartın valiliği binasının yanında, Bartın Belediye binası var.. Bartın belediye binası, taşkın sel sınırında neden değil.. Sayın Milletvekili,TBMM Başkanlığına lütfen sorunuz.. sel sularının çıktığı yere belediye ve valilik binası nasıl yapılıyor. belediye ve valilik binası neden taşkın tehlike sınırında değil.. lütfen sorunuz....

Avatar
ATILGAN 9 yıl önce

saygıdeğer milletvekilimiz, bartın ırmağının kirliliği nedeniyle, meclis araştırma talebinde bulunmasını takdirle karşılıyorum..meclise verilen yazı çok eksik ama.. ırmağın turizme katkısı istenmesi yanında sel önlemlerinin gündeme getirilmemesi son derece üzücü.. 1998 sel felaketinde, sel sularına bulaşmış bir dükkan dolusu yiyecek maddesini çöpe atan bir insan olarak sel önlemlerinin alınmasını isteyen ilgilileri görememek son derece üzücü.. bartın 1998 selinden çok daha sel felaketini malesef yaşıyacaktır.. sel mağdurlarının tepkisi ne olur bilinmez.. Toki köprüsü aylardır yapılamıyor.. MECLİSE, BARTINDA "TOKİ KÖPRÜSÜ YAPILAMIYOR" nedeniyle meclis araştırması talebinizi yapmanızı önemle rica ediyorum..