Yalçınkaya Bartınspor'u 3.lige çıkartmak için kanun teklifi verdi
CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın; 14 yıldır profesyonel lig özlemiyle yanıp tutuşan Bartınspor’un makûs talihini değiştirmek amacıyla hazırladığı kanun teklifi, Bartın spor kamuoyunda günün konusu olurken, Bartınspor’la aynı kaderi yaşayan Türkiye genelinde ki birçok ilimiz içinde umut ışığı oldu.
 
YALÇINKAYA, 28 İLİN UMUT IŞIĞI OLDU

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, profesyonel ligde takımı olmayan illerin bir kereye mahsus profesyonel 3’üncü lige alınması amacıyla hazırlayıp, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu ‘Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifiyle’ birçok şehrin 3’üncü Lig hayallerini yeniden yeşertti. Bartın’da spor kamuoyunun gündemine oturan Rıza Yalçınkaya, Bartınspor’la birlikte profesyonel ligde takımı olmayan toplam 28 il takımının da umut ışığı oldu.
 
TAKIMLAR VE YÖRE İNSANI MORAL BULACAK

CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya Kanun teklifinin ‘gerekçe’ bölümünde ise “Profesyonel ligde takımı bulunmayan illerimizin, BAL liginde mücadele eden takımlarının, 3’üncü Profesyonel Ligi’nde mücadele verecek olmaları ile bu takımlarımıza ve yöre insanına büyük moral verilmiş olacak, büyük paralar ve emek harcanarak amatör ligde mücadele eden bu kulüpler illerini profesyonel ligde temsil etmenin gururunu yaşayacak, bölge ekonomik ve sosyal anlamda bir gelişme yaşayacaktır” ifadelerine yer verdi.
 
HALK, BÜYÜK EKSİKLİK OLARAK GÖRMEKTE

Türkiye’de profesyonel futbol liginde takımı bulunmayan çok sayıda il bulunduğunu ifade eden CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, bunun da halk tarafından büyük bir eksiklik olarak kabul edildiğini belirtti. Sporun; her kesimden olan insanların birbirlerini tanımalarına, dostluk kurmalarına ve ortak amaçlar etrafında birlikte çalışmalarına imkân hazırladığını dile getiren Yalçınkaya, bu durumun da toplum hayatının niteliğini geliştirdiğine ve toplumun moral değerlerini yükselttiğine dikkat çekti.
 
TAKIMLAR BİR DEFAYA MAHSUS 3’ÜNCÜ LİGE ÇIKSIN

Profesyonel ligde takımı olmayan illerin, bölgesel amatör ligde mücadele eden futbol takımlarının bir defaya mahsus olmak üzere 3’üncü ligde mücadele etmelerinin önünün açılması gerektiğini belirten Rıza Yalçınkaya, bu konuda tek yetkili olan Türkiye Futbol Federasyonu’na da (TFF) çok büyük görevler düştüğünü ifade etti. Yalçınkaya, TFF’nin bu yönde bir karar alması halinde; profesyonel ligde takımı olmayan illerde halkın ve gençlerin sporu daha fazla seveceğini, ilin ekonomik ve sosyal anlamda gelişeceğini, tanıtımında da büyük fayda sağlanacağını belirtti.
 
KANUNA, GEÇİCİ 2’NCİ MADDE EKLENMESİNİ TEKLİF ETTİ

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, kanun teklifinin gerekçelerini sıraladıktan sonra 5/5/2009 tarihli 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanuna geçici 2’nci madde eklenmesi teklifinde bulundu. Yalçınkaya, teklif ettiği geçici 2’nci maddeyi “Profesyonel futbol liglerinde mücadele eden takımı bulunmayan illerimizin, bölgesel amatör ligde mücadele eden takımları 2012–2013 futbol sezonundan itibaren bir defaya mahsus olmak üzere en alt profesyonel lige yükseltilir. Profesyonel liglerde mücadele eden takımı bulunmayan illerimizden, bölgesel amatör ligde mücadele eden takım sayılarının birden fazla olması durumunda sadece biri profesyonel lige yükseltilir. Bu takımların tespit edilmesinde Türkiye Futbol Federasyonu yetkilidir” metninde hazırlayarak Meclis Başkanlığı’na sundu.


* * *

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

“Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifim” gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur.
Gereğini saygılarımla arz ederim. 02.05.2012

M.Rıza YALÇINKAYA
Bartın Milletvekili

Eki: 1.Kanun teklifi ve gerekçesi

GEREKÇE

Bilindiği üzere; 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun amacı; her türlü futbol faaliyetlerini milli ve milletlerarası kurallara göre yürütmek, teşkilatlandırmak, geliştirmek ve Türkiye’yi futbol konusunda yurt içinde ve yurt dışında temsil etmek üzere, özel hukuk hükümlerine tabi, tüzel kişiliğe sahip, özerk Türkiye Futbol Federasyonunun kurulması, teşkilat, görev ve yetkilerine ait esas ve usulleri düzenlemektir.

Özerk olan Türkiye Futbol Federasyonuna; Ülkemizde sporun, özelliklede futbolun sevdirilmesi hususlarında büyük görevler düşmektedir.
Bugün Türkiye de profesyonel futbol liginde takımı bulunmayan çok sayıda illerimiz mevcuttur. Bu illerimizde profesyonel futbol takımının olmayışı halk tarafından büyük bir eksiklik olarak kabul edilmektedir.

Toplumsal dayanışma ve bütünleşmeyi sağlayan spor sayesinde, insanları guruplara ayıran ırk, milliyet, din, mezhep, sosyal konum, eğitim, kültür ve ekonomik farklılıklar, vb. özellikler ortadan kalkmış olur. Böylece spor her kesimden olan insanların birbirlerini tanımalarına, dostluk kurmalarına ve ortak amaçlar etrafında birlikte çalışmalarına imkân hazırlar. Bu durum toplum hayatının niteliğini geliştirmekte, toplumun moral değerlerini yükseltmektedir.

Bu nedenle; profesyonel ligde takımı olmayan illerimizde, bölgesel amatör (BAL) ligde mücadele eden futbol takımlarının bir defaya mahsus olmak üzere en alt profesyonel ligde (3.lig) mücadele etmelerinin önünün açılması gerekmektedir. Bu konuda tek yetkili olan Türkiye Futbol Federasyonuna büyük görevler düşmektedir. Türkiye Futbol Federasyonunun çalışmalar yürüterek profesyonel ligde mücadele eden takımı bulunmayan fakat bölgesel amatör ligde mücadele eden takımı bulunan illerimizin takımlarına bir defaya mahsus olmak üzere en alt profesyonel ligde (3.lig) mücadele etmelerinin önünü açması gerekmektedir. Böylece bölge halkı ve gençlerimiz sporu daha fazla sevecek, ilin ekonomik ve sosyal gelişmesinde, tanıtımında büyük role sahip olunacaktır.

Profesyonel futbol liginde mücadele eden takımı bulunmayan illerimizin, bölgesel amatör (BAL) ligde mücadele eden takımlarının, profesyonel 3. ligde mücadele verecek olmaları ile bu takımlarımıza ve yöre insanına büyük moral verilmiş olacak, büyük paralar ve emek harcayarak amatör ligde mücadele eden bu kulüpler illerini profesyonel ligde temsil etmenin gururunu yaşayacaklardır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Profesyonel futbol liglerinde mücadele eden takımı bulunmadığı halde, takımı bölgesel amatör (BAL) ligde mücadele eden illerimizin takımları 2012-2013 futbol sezonundan itibaren bir defaya mahsus olmak üzere en alt profesyonel ligde (3.lig) mücadele etmelerine olanak tanınması gerekmektedir. Böylece; profesyonel futbol liglerinde mücadele eden takımı bulunmayan illerimizin, bölgesel amatör ligde mücadele eden futbol takımlarının profesyonel futbol liglerinde mücadele etmelerinin önü açılmış olacak, kulüpler illerini profesyonel ligde temsil etmenin gururunu yaşayacak ve bölge ekonomik-sosyal anlamda bir gelişme yaşayacaktır.

MADDE 2- Yayımı maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU KURULUŞ VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 5/5/2009 tarihli ve 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 2- Profesyonel futbol liglerinde mücadele eden takımı bulunmayan illerimizin, bölgesel amatör ligde mücadele eden takımları 2012-2013 futbol sezonundan itibaren bir defaya mahsus olmak üzere en alt profesyonel lige yükseltilir. Profesyonel liglerde mücadele eden takımı bulunmayan illerimizden, bölgesel amatör ligde mücadele eden takım sayılarının birden fazla olması durumunda sadece biri profesyonel lige yükseltilir. Bu takımların tespit edilmesinde Türkiye Futbol Federasyonu yetkilidir.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mahinur 9 yıl önce

Çok popülist bir yaklaşım. Hak edilmemiş bir kazanım spor ahlakı ve fair play ile bağdaşmaz. Bartın'lıya sormadan böyle bir girişimi ve şefahati Bartın 'lı da kabul etmez.Temayül ve kuralları 1 defaya mahsus delmekten bişey olmaz diyen Özal'ı hatırlattı

Avatar
mutlu 9 yıl önce

Bence en güzeli sizler CHP olarak Anayasa Mahkemesine başvurun her zaman oldugu gibi tek kurtuluş noktası bu olur...

Avatar
hasan gezer 9 yıl önce

rıza yalçınkaya keşke süper lig için kanun teklifi verseydin. uefa ya da başvur. bartınspor u şampiyonlar ligine alsınlar. Şaşkın ördek, tersten dalarmış.

Avatar
tarumar 9 yıl önce

birileri türkiyeyi pazarlamak için kanun teklifi hazırlayadursun. bartının asıl vekili bartınspor için çalışıyor.

Avatar
ali 9 yıl önce

Syn.Yalçınkaya böyle br teklif verdiyse destek vermek gerekirken hemen partizanca düşünüp köstek olmaya çalışanlar var.10 yıldan fazla amatör kümede olan bir il takımın hersene değişen play off sistemleri yüzünden çıkamamasını eleştirmiyorsunuzda 28 ilede ekonomik sosyal kültürel katkı yapacak bir şeyi eleştiriyorsunuz nasıl sanayide bazı öncelikli illere teşvik veriliyorsa futboldada böyle bir uygulama olablilr.Daha 2 gün önce ercan aydın play offta elenenlere yeni grup açılsın değişen sistemle magdur olduk diye açıklaması varken böyle bir uygulamayı eleştirmek anlamsız.

Avatar
hasanzmen 9 yıl önce

Bartınspor un böyle şeylere ihtiyacı yok.asırlık çınar bileğinin hakkıyla zamanında nasıl 2. lige kadar çıktıysa yine çıkar ve çıkaçaktır da.böyle yaklaşımlarla millete şirin görünmeyi bırakın.

Avatar
bartınlı 9 yıl önce

sizler ne diyorsun kardeşim.bartınspor bu gidişle biraz zor çıkar 3. lige.çünkü kütahyada olanları gördük.tamamıyla satılmış maç.her seferinde böyle olmuyormu.bartın spor play off lara kalıyor.ama orda hakkı yenilip 3. lig hayal oluyor.1 sene verdiği emek hebaaa oluyor.ama 3. lige çıksak bartınsporun önüne kimse çıkamaz.çıksa bile bir sezonda kaç kere çıkabilecekler.umudumuz orda tek maçta oolmadığı için bartına fazla zarar gelmeyecek.vekilimizi yürekten destekliyoruz..

Avatar
kamil koç 9 yıl önce

bende 1. lige çıkması için teklif vereceğim bu işler teklifle oluyosa. bunun kanun teklifi ile olmayacağını bir milletvekilinin bilmesi lazım. bilmiyosa böyle garip teklifler ortaya çıkıyor.ayıptır. bu işleri bu kadarda cahilce yapmayın. bu millet yutmuyo bunları....