Yalçınkaya: Emeklilik şartları hafifletilsin

Rıza Yalçınkaya, 20 milletvekili arkadaşıyla birlikte Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergede; maden işçilerinin emekli olabilmeleri için gereken yaş haddinin, sigortalılık sürelerinin ve prim ödeme gün sayılarının maden emekçilerinin lehine yeniden düzenlemesini talep etti.

YALÇINKAYA MADENCİLERİ MECLİSE TAŞIDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili, Parti Meclisi Üyesi ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya, 20 milletvekili arkadaşının imzasının yer aldığı bir başka araştırma önergesini daha Meclis Başkanlığı’na sundu. Önergede; maden emekçilerinin zorlu çalışma koşullarına dikkat çekip, yaşadıkları sıkıntılara yer veren Rıza Yalçınkaya’nın asıl gündemi ise maden emekçilerinin, emekli olabilmeleri için gereken yaş haddi, sigortalılık süreleri ve prim ödeme gün sayıları gibi koşullar oldu. Madencilerin uzun emeklilik süresi nedeniyle mağdur olduklarına vurgu yapan Yalçınkaya, emeklilik koşullarının madencilerin lehine olacak şekilde yeniden düzenlenmesine yönelik sorunların tespit edilerek gerekli önlemlerin alınmasını talep etti.

MADENCİLERİN SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Madencilik sektörünün; insan yaşamı açısından son derece tehlikeli olup içerisinde sayısız risk unsuru barındıran bir sektör olduğuna dikkat çeken CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, araştırma önergesinde “Maden işletmelerinde yerin yüzlerce metre altında çalışarak evine ekmek götürmeye çalışan maden işçilerinin sorunları oldukça büyüktür. Bu sorunların en başında iş sağlığı ve iş güvenliği gelmekte, düşük ücretle çalışmaları ve uzun emeklilik süreleriyle mağdur olmaktadırlar. Kömür madenciliğinde özelleştirmeler nedeniyle istihdam özel sektöre kaymış, işçiler işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinde yoksun, düşük ücretle ve ağır çalışma koşulları altında çalışmaya zorlanmışlardır” şeklinde ifadelere yer verdi.

ZORLU ÇALIŞMA KOŞULLARINDAN BAHSETTİ

Madencilerin; ışıksız, havasız ve güneşsiz ortamda ölümle burun buruna çalıştığına dikkat çeken Yalçınkaya, maden emekçileri için ekmeğin aslanın ağzından da uzakta olduğunu belirtti. Ayrıca akciğer kanseri ve tüberküloz gibi meslek hastalıklarına yakalanmayan maden işçilerinin yok denecek kadar az olduğunu da ifade eden Rıza Yalçınkaya, yerin yüzlerce metre altında alın teri döküp, helal kazanç mücadelesi veren madencilerin, emekliliklerinin daha esnek koşullara kavuşturulması gerektiğini savundu. İşçi, yönetici ve teknik personel olmak üzere tüm maden işçilerinin günde 8 saat ölümle burun buruna çalıştığını belirten Yalçınkaya, karanlık ve daracık alanda kazma sallamanın zorluğuna dikkat çekti.

EMEKLİLİK ŞARTLARININ HAFİFLETİLMESİNİ İSTEDİ

Çalışma koşullarının zorluğu ve sektör çalışanlarına uygun olmayan emeklilik hükümlerinin, madencileri çalışma ortamından soğuttuğunu ve tedirgin ettiğini ifade eden Yalçınkaya, birçok işçinin bu sebeplerden ötürü işi bıraktığını birçoğunun da bırakmayı düşündüğünü belirtti. Madencilerin, her gün evden çıkarken yakınlarıyla helalleştiğini de ifade eden Yalçınkaya, maden emekçilerinin; indiği ocaktan bir daha çıkamama korkusu taşıdığını söyledi. Madencilerin aleyhinde olan emeklilik koşullarını, böylesine zor çalışma koşullarıyla tamamlamalarının imkânsız olduğunu belirten Yalçınkaya, emeklilik koşullarının; madencilerin lehine olacak şekilde yeniden düzenlenmesine yönelik sorunların tespit edilerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla ‘Meclis Araştırması’ açılmasını talep etti.

Araştırma Önergesi’nin tam metni:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Madencilik sektörü; insan yaşamı açısından, son derece tehlikeli, sayısız risk unsurunu içerisinde barındıran bir sektördür.

Maden işletmelerinde yerin yüzlerce metre altında çalışarak evine çoluğuna çocuğuna ekmek götürmeye çalışan, maden emekçilerinin sorunları oldukça büyüktür. Bu sorunlarının en başında iş sağlığı ve iş güvenliği gelmekte, düşük ücretle çalışmaları ve uzun emeklilik süreleri nedeniyle mağdur olmaktadırlar.

Kömür madenciliğinde özelleştirmeler nedeniyle istihdam özel sektöre kaymış, işçiler işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinden yoksun, düşük ücretle ve ağır çalışma koşulları altında çalışmaya zorlanmışlardır.

Onlar yerin yüzlerce metre altında ışıksız, havasız, güneşsiz ortamda ölümle burun buruna çalışmaktadırlar.

Onların hayata bağlılığı kıldan incedir.

Çalışma koşullarının zorluğu nedeniyle onlar için ekmek aslanın ağzından da uzaktadır.

Bu sektörde çalışan hemen hemen herkes kısa sürede meslek hastalıklarına yenik düşmektedir. Çalışırken akciğer kanseri veya tüberküloz hastalığına yakalanmayan işçi yok denecek kadar azdır.

Tüm bu olumsuz çalışma koşullarında, yerin yüzlerce metre altında alın teri dökerek, helal kazanç mücadelesi veren maden işçilerinin zor olan çalışma koşulları nedeniyle emekliliklerinin daha esnek koşullara kavuşturulması gerekmektedir.

Kömür madenlerinde çalışmakta olan işçi, yönetici ve teknik personelin nasıl helal para kazandığını, günde 8 saat kelle koltukta karanlık, daracık alanlarda kazma sallamanın zorluğunu anlamak için; o maden ocağında iki saat bulunmak gerekmektedir.

Maden emekçilerinin çalışma koşullarının zorluğu; bu sektör çalışanlarına uygun olmayan emeklilik hükümleri onları çalışma ortamından soğutmakta, ürkütmekte, tedirgin etmekte ve birçok işçi bu gerekçeyle işinden ayrılmakta yâda ayrılmayı düşünmekte veya yakınları aileleri bu işte çalışmalarını istememektedir.

Her gün evinden çıkarken yakınlarıyla helalleşerek işine giden, her gün indiği ocaktan bir daha çıkamayabileceği korkusunu taşıyan maden emekçilerinin bu zor çalışma koşullarında emekli olabilmeleri neredeyse imkânsız hale gelmiştir.

Onların emeklilik koşullarını bu güvencesiz çalışma şartlarıyla tamamlamaları neredeyse imkânsızdır.

Onların emekli olabilmeleri için gerekli olan; yaş haddinin, sigortalılık sürelerinin ve prim ödeme gün sayılarının bu meslekte ölümle burun buruna çalışan maden emekçileri lehine olacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

Bu nedenlerle; maden emekçilerinin emeklilik koşullarının, onların lehine olacak şekilde yeniden düzenlenmesine yönelik sorunlarının tespit edilerek gerekli önlemlerin bir an önce alınması amacıyla TBMM iç tüzüğünün 104. ve 105. maddeleri ile Anayasanın 98. maddesi gereğince “Meclis Araştırması” açılmasını arz ederim.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.