Yalçınkaya, enerji yatırımlarını Meclis'e taşıdı

2012 YILINDA ENERJİ İHTİYACI; 244 MİLYAR KWH

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Rıza Yalçınkaya; hükümetin toplumsal yaşamı, doğal dengeyi ve kültür varlıklarını gözden çıkartıp, insan hayatını tehlikeye sokan enerji yatırımlarına öncelik vermek yerine yerli, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarını ön planda tutan enerji politikalarının hayata geçirilmesine yönelik hazırladığı araştırma önergesini Meclis Başkanlığı’na sundu. Türkiye de nüfus, sanayileşme, gelişen teknolojiler ile birçok sosyoekonomik faktöre bağlı olarak enerji ihtiyacının her geçen gün arttığını belirten Rıza Yalçınkaya, Türkiye’nin 2012 yılında 244 milyar kWh, 2015 yılında ise 293,1 milyar kWh enerjiye ihtiyaç duyacağının tahmin edildiğini ifade etti.

ENERJİ İHTİYACININ %74’ÜNÜN TERMİK SANTRALLERDEN KARŞILANMASININ YANLIŞ OLDUĞUNU DİLE GETİRDİ

2012 yılı elektrik enerjisi talebinin yüzde 74,2’sini termik santrallerden karşılanacağını belirten Rıza Yalçınkaya, kalan bölümün yüzde 23,2’sinin hidrolik, yüzde 2,05’inin rüzgâr, yüzde 0,32’sinin ise jeotermal kaynaklardan karşılanacağının planlandığını ifade etti.
Hükümetin, dünya ülkelerinin terk ettiği nükleer santral projelerini hayata geçirmeye çalıştığını belirten Yalçınkaya “Hükümet toplumsal yaşamı, doğal dengeyi ve kültür varlıklarını gözden çıkaran, insan hayatını tehlikeye sokan enerji yatırımlarına öncelik vermekte, turistik bölgelere termik santral, milli park alanlarına hidroelektrik santral kurulması girişimlerine göz yummaktadır” şeklinde bilgiler verdi.

ENERJİDE DIŞARIYA BAĞIMLI OLMAKTAN KURTULMALIYIZ

Ülkemizde enerji üretiminde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına öncelik verilmesi gerektiğine dikkat çeken CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, önergesinde “dışarıya bağımlı olmaktan kurtulmamız gerekirken, doğal gaz ve ithal kömürle çalışacak olan, dışa bağımlı kaynaklarla santral kurmaya yönelik yatırımlara hız verilmektedir. Enerji politikaları hususunda Avrupa Birliği ve ABD‘nin çıkarlarına hizmet eden dünyadaki gelişmeler; ülkemizde de toplumsal yapıyı bozucu, kuralsızlaştırıcı etkiler yaratmaktadır. Amaç; ulusal ve kamusal kural ve denetimden uzak, küresel sermayeye bağımlı tek bir pazar yaratılması ve herkesin bu pazara dâhil edilmesidir” ifadelerini kullandı.

AB VE ABD’NİN ÇIKARLARINA HİZMET EDİLMEMELİ

Türkiye’nin enerji yatırımlarında; Avrupa Birliği ve ABD‘nin çıkarlarına hizmet etmemesi, bu örgütlerin eline düşmemesi ve bu örgütlere bağımlı hale gelmemesi gerektiğini belirten Yalçınkaya “Bunun için insan odaklı ve yeni enerji politikalarının hayata geçirmesi gerekmektedir. Enerji üretiminde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına öncelik verilmeli, dışa bağımlılığın en aza indirilmesi, doğalgaz ve ithal kömür gibi, dışa bağımlı kaynaklarla santral kurmaya yönelik yeni lisans taleplerine izin verilmemelidir. Enerji tesisleri yapımında gelişmiş teknolojilerden yararlanılmalı ve yerli teknolojik altyapının geliştirilerek imalatta yerli sanayi payının arttırılması gerekmektedir” diye ifade etti.

PROJELER, TOPLUMSAL VE DOĞAL YAŞAMI KORUMALI

Jeotermal potansiyelin özellikle sanayi, konut, tarım ve turizm alanlarında ivedilikle değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya, Meclis Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinde “Hidrolik enerji alanında ortaya konan projeler, bütünlüklü olarak, toplumsal ve doğal yaşamı koruyacak şekilde planlanmak üzere yeniden ele alınmalıdır. Enerji yatırımlarında denetimlerin kamusal anlayışla yapılması, enerjinin etkin, verimli ve tasarruflu kullanımı için toplumsal bilinç yaratmaya yönelik eğitim çalışmalarına hız verilmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

YATIRIMLAR; YERLİ, YENİ VE YENİLEBİLİR OLMALI

Hükümetin, Türkiye’nin rüzgâr enerjisinde Avrupa’da ilk 10 ülke arasına girdi diye övünmesine de değinen CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya, 2012 yılı elektrik enerjisi talebinin sadece yüzde 2,05’inin rüzgâr enerjisinden karşılanacak olmasını çelişkili ve üzüntü verici, termik santralden elektrik üretim oranının yüzde 74 olarak planlanmasını ise ürkütücü bulduğunu ifade etti. İnsan hayatını tehlikeye sokan enerji yatırımları yerine yerli, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarını ön planda tutan enerji politikalarına öncelik verilmesi gerektiğini savunan Yalçınkaya, konuyla ilgili araştırmaların yapılarak gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Anayasanın 98 inci ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğü’nün 104. ve 105 maddelerine göre “Meclis Araştırması” açılmasını talep etti.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
N.k... 10 yıl önce

sayın yalçınkaya durmadan araştırma önergesi veriyor. Bunların BARTINA NE FAYDASI VAR.Birtaraftan elektrik santralına karşı çıkmak diğer taraftan enerji açığı var demek çelişmiyormu,bu da benim önergem.

Avatar
Erdoğan Atmış 10 yıl önce

NK sen kimsin sahiden? Önerge metnini bir daha okumanı öneririm. Bak orada ülkede enerji üretiminin %74'ü neden termik santraller tarafından yapılıyor diye soruyor? Neden eneride dışa bağımlııyız diye soruyor. Senin Hattat'ta Bartın'a 4000 MW.lık ithal kömürle çalışacak termik santral yapıyor. Anladın sanırım. Aslında anlıyorsun. Fakat işine gelmiyor.